22 let Dance Valley

V sobotu 13. srpna se v Nizozemsku uskutečnil další ročník obřího tanečního festivalu Dance Valley. Místem konání bylo Velsen Valley u obce Velsen, konkrétně se jednalo o rekreační oblast Spaarnwoude. Ta je např. známa tím, že se pyšní největším veřejným golfovým hřištěm v Nizozemsku a krytým lyžařským střediskem. Organizátorem události není nikdo než UDC Events.

29.8. 2016 13:42:44 | reporty | Langy

Dance Valley se právem řadí k nejlepším tanečním událostem v Evropě. Současně se také jedná o nejstarší taneční festival v Nizozemsku a letošní dvaadvacátý ročník je toho důkazem. Plusem je široké spektrum elektronické taneční hudby, kterou Dance Valley nabízí. V současné době jsou to směry od komerčního housu přes (hard)trance, techno až po harder styles. A že je z čeho vybírat. Na programu letos bylo celkem deset stageí.

Nás letos festival nalákal na taková jména jako Sunnery James & Ryan Marciano, W&W, Isaac, Endymion, Kevin Saunderson, Speedy J, Des Santos, La Fuente atd. To je jen malý výčet z celkem 92 vystoupení, které letos DV nabídla. Možnost kyvadlové dopravy z nádraží Amsterdam Sloterdijk jsme protentokrát vyměnili za parkování na festivalovém parkovišti přímo před hlavními branami festivalu. Cena jednoho parkovacího lístku byla na místě 15 Eur. Organizátoři si tradičně sami naváděli každé přijíždějící vozidlo k jednotlivým parkovacím místům. Následovaly krátké přípravy a šlo se na věc.

Techno znovu na vzestupu

Ihned za vstupem se nacházely prostory s dostatečným množstvím lockerboxů, nechyběly automaty a pokladny na žetony. Dostupná byla i síť wi-fi, takže partypeople tak měli možnost sdílet svá videa a fotografie přímo z probíhajícího festivalu. O bezpečnost návštěvníků se starali jak zaměstnanci security, tak i policisté, kteří měli k dispozici také jízdní kola. Přímo u mainstage se nacházela tzv. Artist Village, kde svůj prostor měli jak přátelé vystupujících, tak i akreditovaní press.

Teplá káva, něco k zakousnutí a výběr z několika nealko nápojů potěšil. Prvním umělcem, kterého jsme letos zastihli byl australský hard trance DJ a producent Steve Hill, který vystupoval po úvodním Faustovi na HQ stagei. Na Mainstagei tou dobou hrál Michael Calfan, my ale nabrali směr atraktivnější hardstyle stage, kam jsme dorazili akorát na začátek Isaaca. Isaac, jméno, které se právem řadí k top hardstyle producentům.

Na vysoké pozici v žánru se tento Holanďan pohybuje už více jak dvacet let. Úspešný byl ale i v různých trance projektech. Za zmínku stojí určitě projekt Alice Deejay. Na DV jsme si během jeho hraní řádně užili spolupráci jmen „Technoboy 'N' Tuneboy & Isaac - Digital Nation“, která nemohla v jeho setu chybět. Následující stageí, která nám nemohla uniknout byla „Chateau Techno“.

Ačkoliv v Holandsku je zájem o všechny taneční styly elektronické hudby a většina tamních velkých akcích je vždy předem vyprodána, v současnosti organizátoři zaznamenávají zvýšený zájem právě o techno. I to byl jeden z důvodů, proč na letošním Dance Valley dostalo právě techno druhý největší prostor a z festivalového stanu se tato stage přesunula rovnou do druhého vedlejšího údolí. Návštěvníci tak měli možnost poslechnout si např. techno legendu Kevina Saundersona, kterého jsme ani my nevynechali. „Techno zámek“ navíc hostil taková jména jako Speedy J, Surgeon, Jimmy Edgar a další.

Crazyland byl top

Další novinkou letošního ročníku byla premiéra Crazyland pódia. Crazyland je v Nizozemsku nesmírně populární párty, která se organizuje již 16 let. Setkávají se na ní společně jak staří, tak mladí klubeři a organizátorem je DJ Mike S, který zde samozřejmě nemohl chybět. Crazyland není jen o hudbě, ale je to i show plná akrobatických vystoupení a sexy tanečnic. Hudebně se neomezuje pouze na jeden směr, takže během těchto vyhlášených párty, včetně letošní přítomnosti právě na Dance Valley, zde bylo ke slyšení jak techno, tak i tribal, progressive, trance a house.

Tahle stage plná strhujících rytmů a úžasné atmosféry za to rozhodně stála a patřila k tomu nejlepšímu, co jsme letos na DV navštívili. Ke slyšení byli např. Des Santos, La Fuente, Ruben Vitalis, Quintin, Mike S nebo Freestyle Maniacs. Na vedlejší hardcore scéně se v line-upu letos objevili Ruffneck, Evil Activities, Day-Mar, Negative A a další. S programem na mainstagei je to v posledních letech pro naše ouška o něco horší. Přesto si tam kvalitku vždycky najdeme.

V odpoledních hodinách se zde představil např. Headhunterz. Bývalá hardstyle hvězda číslo jedna se mezi dnešním kvantem DJs hrajících komerční house tak nějak ztratil a už to prostě není ono. Naštěstí svůj závěr setu okořenil právě svou bývalou hardstyle produkcí a tímto si u nás své skóre dostatečně vylepšil. Nás zde ale nejvíce lákal poslech dvojice Sunnery James & Ryan Marciano.

Tohle exotické DJ duo nás zatím ještě nikdy nezklamalo a jejich svěží sexy sound, tentokrát plný častých brazilských rytmů a energického housu, byl určitě jedním z top setů letošní mainstage. Navíc pohled na obří mainstage s údolím pod námi neměl chybu. Dále se zde představili ještě W&W a závěrečných setů se na různých stageích ujala jména Carnage, Surgeon, Technasia, Digital Punk, The Prophet a další. Škoda jen, že tato událost není alespoň dvoudenní.

Víte že...

Celý festival zaměstnal kolem dvou tisíc lidí, kteří se starají o to, aby si návštěvník ve všech směrech odnesl nezapomenutelný zážitek. Všechny scény se pečlivě připravují již několik dní před samotným konáním a pracovníci pro přípravu festivalu použili více něž jeden tisíc kilogramů šroubů, 80 agregátů a v celém areálu se na různých místech, stageích, ve stanech, barech atp nacházelo více než devadesát tisíc lamp.

Vyhrazené byly celkem čtyři plochy s 1500 toaletami. Práce na letošní maistage zaměstnala 25 lidí. Každoročně se Dance Valley zúčastní kolem padesáti tisíc návštěvníků. (Jen pro zajímavost - kolektivně všichni návštěvnící Dance Valley se v průměru 3,75x projdou kolem Země a během festivalu nachodí cca 150 000 km). Svou první Dance Valley jsem navštívil již v roce 2007 a tenkrát to byla má první návštěva nizozemské taneční události, která silně ovlivnila můj výběr parties na následující roky. Tak zase někdy!

PARTYINFO

Dance Valley 2016

13.08.2016 Spaarnwoude, Amsterdam
DJs: W&W, Sunnery James & Ryan Marciano, Carnage, Headhunterz, Cedric Gervais, Michael Calfan, Kevin Saunderson, Speedy J, Surgeon, Mark Knight, Benny Rodrigues, Technasia, Digital Punk, D-Block & S-Te-Fan, DJ Isaac, Endymion, Outbreak, Day-May, Miss Hysteria, Negative A, D-Passion, Ruffneck, Promo, Re-Style, Audiofreq, The Prophet, Dr.Phunk, Dr.Rude and more
Cena: 60 €
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně