OSA zdraží poplatky za reprodukci hudby

Ochranný svaz autorský (OSA) zvýší od roku 2017 poplatky za užití děl prostřednictvím reprodukčních zařízení. Nejrazantněji se to dotkne měst s více jak 80 tisici obyvateli, kde se polatek zvedne o 50%.

17.8. 2016 09:34:31 | life style | Carl W

Jedná o poplatky, které musí zaplatit provozovatelé restaurací či organizátoři akcí, na nichž je reprodukována hudba umělců zastupovaných Ochranným svazem. Aktuální cena pro města s více než 80 tisici obyvateli je 186Kč (pro rozhlasový přístroj se dvěma reproduktory) a nová sazba počítá s navýšením na 279Kč, což je nárust o 50%.

V malých obcích do 1 000 obyvatel pak vzroste cena o třetinu – z 148 Kč na 195 Kč. Svaz zvýšení odůvodňuje  pokřivením trhu, kdy prý patří české poplatky k nejnižším v Evropě.

Jsem přesvědčen, že sazby stanovené pro rok 2017 jsou přiměřené. Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně