Další pohádka v Zemi zítřka

Belgický festival Tomorrowland právem nosí fanoušky opěvovaný titul nejimpresivnějšího festivalu v Evropě, ne-li na světě. Dvanáctý ročník jeho postavení jen upevnil a potvrdil, že v Beneluxu se konají ty nejinovativnější elektronické taneční akce široko daleko.

1.8. 2016 15:00:26 | reporty | Paya

Co ještě napsat o festivalu, o kterém toho bylo tolik řečeno, na internetu jej reprezentují desítky tisíc fotografií a každoročně jsou ke stažení desítky videí s vystoupeními nejpopulárnějších umělců? Tak především to, že kvalita organizační stránky tohoto eventu v čase v žádném případě neklesá, spíše naopak – každým rokem nás belgičtí pořadatelé zaujmou nějakým vylepšením.

 

Po roce vždy objevíme tu a tam zlepšení infrastruktury, doplnění pohádkové výzdoby nebo dokonce vyrobení nového poloostrova v největším z jezer rekreační oblasti De Schorre na půli cesty mezi Bruselem a Antverpami. Ano, opravdu, nová zatravněná plocha o výměře stovek metrů čtverečních vznikla při jednom z břehů hlavní vodní plochy s gejzírovými lekníny. Nad podstatnou částí jeho rozlohy pak dominovala obrovská dekorace s podobou robotické dračice. Na dalších dvou místech pak z vody vyčníval obří dračí ocas. To prostě člověku hlava nebere, každý detail dotažený do konce.

Bezhotovostně tam i zpět

Areál na kraji belgického městečka Boom leží v ideálním dopravním dosahu dvou hlavních silničních spojení mezi velkými městy, organizátoři mají vyzkoušený systém parkování i shuttle busů. Vstupní procedura počítala s bezpečnostními prohlídkami (včetně detektoru kovu). Platební systém na celé ploše akce byl kompletně bezhotovostní: rozsáhlý merchandising se dal platit kartou a pak zejména – stejně jako veškerý nesmírný sortiment jídla (120 prodejních stanovišť!) a pití – náramky, které všem návštěvníkům přišly v předstihu poštou a sloužily zároveň jako vstupenka na festival.

Bankomat u vchodu tak působil trochu nadbytečně, ale i toto dotažení k dokonalosti se cení. Náramky bylo možné „nabít“ měnou Pearls jak z domova, předem, tak také přímo na party. Plus další věc, která člověka prostě dostane – veškeré zůstatky, které partypeople na svých náramcích neutratili, jsou organizátoři připraveni vrátit zpět na účty, ze kterých peníze přišly. Znovu dotažené na 100 procent.

Komplexní partyinfrastruktura

Nechyběly informační body, kde každý obdržel mapu s přehlednou timetable. Lockerboxy jsou jasná věc, nikde v Beneluxu nesmí chybět. Na akci fungovaly i Ztráty a nálezy, dobíjecí stanoviště mobilních telefonů, fotokoutky a wifi hotspoty. K dostání byly špunty do uší, zakoupit se daly různé gadgets a v merchandisingu nás tentokrát zaujaly například stříbrné šperky. Oficiální vlajky Tomorrowlandu šly rovněž na dračku. Všudypřítomní byli záchranáři, hasiči i policisté, zaznamenali jsme také policejní psy v rámci vstupní procedury.

Nedaleko přírodního labyrintu stála tradiční poštovní stanice. VIP hosté mohli využívat hned 5 různých teras, z toho dvě na hlavní scéně. Navštívit bylo možné steakovou restauraci, restauraci s mořskými plody, vinný bar, bar s kokosovými ořechy nebo belgickou čokoládovnu. Za operní scénou se celé tři dny otáčelo obří ruské kolo Brussels Airlines, hned u hlavního vstupu nás pobavila bonusová ministage pivovaru Jupiler s měřením srdečního BPM.

Tématem hledání Elixíru života

Pod starým mostem se nám moc líbila vylepšená chill-out zóna, s plážovým pískem a houpacími lehátky. Svou vlastní letní scénu provozoval Lipton, panovala na ní ta správná prázdninová nálada. Nabízela možnost výměny látkových náramků a popíjení summer drinků. Kromě nového druhu redbullu s příchutí kiwi nás zaujaly skvělé fresh džusy od Lidlu. Přímo z party živě vysílalo hned několik radiostanic, například Studio Brussel, Radio 538 nebo Rakuten z Japonska. Objevili jsme věštírnu, zejména slečny ocenily výrobnu květinových čelenek a jediné, co nám na festivalu chybělo, byl tradiční obří nápis Tomorrowland, před kterým bývalo zvykem fotit selfie.

Jedna ze stageí měla opět podobu zrcadlového sálu a jako vždy nás pobavila sklepní stage The Rave Cave. U houseového pódia pohádkové ryby na hladině jezera chrlily oheň. Jedna z menších stageí vypadala jako obří vítězný oblouk, v sobotu ji Q-Dance doplnilo svým megalomanským hadem. U jezera stála zase scéna v podobě majáku. No a mainstage? Její design je každým rokem velkým překvapením – tentokrát šlo o gigantický les s domečky, vodopády či generátory kouřových mýdlových bublin. A létající balón (s odkazem na letošní trailer). Vše laděné k tématu The Elixir of Life.

Letos vyprodáno za 30 minut

Scén bylo na letošním ročníku hned 16 a jak je všeobecně známo, ta sedmnáctá se nachází v kempu, který nese jméno Dreamville a během čtvrtka, v předvečer Tomorrowlandu, na ní vždy probíhá warm-up party. Letošní headlineři byli utajení a nemálo z nás bylo překvapeno jejich věhlasností – ve čtvrtek na zahřívačce zahráli Afrojack s Tiëstem. Aplaudovalo jim 38 tisíc obyvatel kempu. A další letošní čísla: na party dorazilo 19 tisíc návštěvníků dopravou organizovanou festivalem Tomorrowland, ať už šlo o brandovaná letadla, vlaky nebo autobusy.

Event zaštítil celkem 136 letů z celého světa (68 různých destinací). Na letištích ve Frankfurtu a v Mnichově se konala speciální gate party (naopak při odletu z Bruselu se zase uskutečnil Goodbye moment). 3 tisíce People of Tomorrowland si užilo předpremiéru warm-up party přímo v centru Bruselu během čtvrtečního belgického národního svátku. Mimochodem, 180 tisíc vstupenek na festival se letos vyprodalo opět prakticky okamžitě. Kolosální zájem, který více než 6x převyšuje počet vstupenek, vede pořadatele ke snaze vrátit se ke konceptu dvojitého festivalu, tedy 2 vydání Tomorrowlandu jako v roce 2014, během 10. výročí.

Charitativní a ekologický rozměr

Tomorrowland kromě cestovních a ubytovacích balíčků Global Journey nabízí také Discover Europe, tedy projekt, který zajišťuje zejména zámořským fanouškům výlet skrz Amsterdam, Paříž, Berlín, Barcelonu, Ibizu a Budapešť. The Belgian Journey balíček zase protáhl partypeople skrz Gent, Antverpy, Bruggy a Brusel. Dalším vylepšením letošního Tomorrowlandu bylo videopropojení s hned 7 různými zeměmi. Pod názvem UNITE se uskutečnil sobotní přímý přenos festivalu do Mexika, Kolumbie, Německa, Izraele, Japonska, Indie a Jižní Afriky. Telemost, „The Mirror to Tomorrowland“ si tak mohly užít tisíce fanoušků na 4 různých kontinentech. Livestream Tomorrowland TV (která má na party 200 zaměstnanců) v letošním roce mohli poprvé sledovat lidé v Číně.

Pořadatelé mimochodem myslí i na charitu. Přichází s projektem Love Tomorrow, jehož jedním z výstupů je výstavba Music & Arts School v Nepálu, ve spolupráci s nezávislou belgickou rozvojovou neziskovou organizací Cunina. Věnují mu velkou část výdělku, přispět mohl rovněž každý návštěvník prostřednictvím bezhotovostní platby perlami. Už byl položen základní kámen! Na ekologii myslí rovněž výzvy Recycle Club, jehož balíčky ve finále umožňují každému z kempu si doma vypěstovat slunečnici.

Což takhle se vzít na Tomorrowlandu?

I v samotném průběhu festivalu pak člověk může zažít neuvěřitelné věci. Například Afrojacka, který si to nepoznán, v masce Anonymous, vykračuje v davu na mainstage a fotí se u toho. Nebo Nickyho Romera, který se v přestrojení za redaktora Radio 538, tedy v kapuci, nalepovacím knírku a slunečních brýlích vydá přímo před hlavní scénu, aby se lidí zeptal, jak se jim na Tomorrowlandu líbí. Nebo zničehonic, uprostřed dne, potkáte toho blázna Aokiho, jak pobíhá s mobilem a loví Pokémony.

Pak také například svatbu v Dreamville. Nebo ve finále Martina Garrixe, který rozjařen ze svého výkonu na nedělním hlavním pódiu vletí do sousedního stanu, překvapí hrajícího DJe LNY TNZ a hopsá mu na pultu. Nebo když během DJského setu M.I.K.E. aka Push v tranceovém stanu potkáte v publiku jeho partnera z projektu Active Sight, legendárního Freda Bakera. Anebo když si uvědomíte, že na dračí stagei hrající DJ Diesel je ve skutečnosti veleslavný basketbalista Shaquille O’Neal. To vše only on Tomorrowland.

Spousty konfet, třpytek a rachejtlí

V orientaci v celém areálu pomáhala mobilní aplikace, festival také provozuje svou uzavřenou sociální síť People of Tomorrowland. Intra a živé animace kostýmovaných postav na hlavní stagei představovaly hledání parfému, vůně, Elixíru života. Například hraní Axwella s Ingrossem nebo Steva Angella předznamenalo nalezení Zimní květiny, rostliny moci. Až nás mrazilo v zádech, když na nás padal papírový sníh a hlas k projekci na gigantických LEDkách varoval, že „Winter is coming“.

Na stageích fotili ti největší borci současnosti, za které lze považovat například fotografy s přezdívkami Rukes nebo Rudgr. A to i z helikoptéry, která jim umožňuje snové záběry na fireworks a celý ten nesmírný dav v přírodním amfiteátru. Nebo stovky lidí pochodující po novém mostě, jehož prkna kdysi jejich předchůdci adoptovali, a nad nimi tajemnou sochu Niké, bohyně vítězství. Nebo všechny ty sit-down-momenty, flag-momenty, lighter-momenty atd. Uprostřed všeho toho shonu také můžete narazit na De House Opa, 84letého Johana de Vriese, jak tančí na techno.

Music – Magical Friday

A jsme u hudby. Dostáváme se k ní až v devátém odstavci tohoto reportu. Což je poměrně hezký důkaz, jak komplexní a bezkonkurenční festival Tomorrowland je. Another World. Bylo by nošením dříví do lesa popisovat, kdo všechno na akci hrál (timetable je obecně dostupný) a co ve svém setu předvedl (na webu jsou již zveřejněny desítky záznamů). Takže stručně nějaké highlights. Pátek: na hlavní scéně naši oblíbenci Dimitri Vangelis & Wyman a jejich skvělá skladba Empire.

Po nich další Švéd Otto Knows a jeho velmi emotivní singl s Aviciim s názvem Back Where I Belong. Přelet na trance a jeho ikonu M.I.K.E. hrajícího svůj geniální Strange World. Komiksová Super You & Me scéna, hrající Rusové Matisse & Sadko v převleku za Subzero a Raidena a úsměvné intro v podobě tracku Mortal Kombat. Subjektivně nejlepší páteční set z rukou švédských hvězdiček Galantis – všechny jejich singly, živé hraní na elektronické bicí a Axwellova vize The Temper Trap – Sweet Disposition. Další superhrdina Timmy Trumpet z Austrálie, tentokrát v mnišském hábitu, vlastnoruční živé hraní na trubku a Garrixův úspěšný Dragon.

Rezident Tomorrowlandu David Guetta, který nechyběl na žádném ročníku, hrál spoustu svých hitovek, například When Love Takes Over v mash-upu s acapellou Mazel Tov z tracku I Gotta Feeling. Ale také těsně před finále acidhouseový track. Kdo dál? Trancový král Armin van Buuren, intro v podobě jeho zpodobnění Dominatoru a dále například povedený singl Another You. Ikonický Tiësto, jeho novinka Summer Nights, dále singl Tiësto & KSHMR – Secrets se živým zpěvem vokalistky Vassy, další host na scéně Mike Williams, nedlouho poté Alan Walker, trapová pasáž včetně Jauzovy populární písně Rock The Party, bass house, future house a na konec i Blade (Phatt Bass). Tijs jde s dobou :-)

Hlavní scénu pátečního dne uzavíral švédský borec Alesso. Na úvodní Under Control navázal kombinací Dark River a Sweet Escape, to už jsme však vzali nohy na ramena a utíkali do Opery, kde se psala historie. Cestou jsme minuli Sandera van Doorna hrajícího Dominator a dorazili na mau5trap vs. Pryda stage, kde živě hráli dvě z největších autorit současné EDM scény – deadmau5 a Eric Prydz v b2b setu. A nám pochopitelně spadla brada. Naživo předvedená kombinace Opusu a vokálu Raise Your Weapon, no neměli jsme slov.

Music – Incredible Saturday

Jedna hodina v noci finito, pak šest hodin spánku a jedeme dál. SOBOTA: dilema mezi Axtone stage a mainstage. Nejprve tedy ta první a na ní M.E.G. & N.E.R.A.K. Tato talentovaná ruská dvojice zahrála například perfektní The Aston Shuffle vs. Tommy Trash – Sunrise (Won’t Get Lost). DJský pult si vyměnili s New_ID z Holandska a díky tomu padlo například TV Rock feat. Rudy – In The Air (Axwell Remix). Na hlavním pódiu zaznamenal velmi povedenou premiéru indicko-americký přízrak KSHMR. Během jeho sady nás uchvátila atmosférická intermezza / breakdowny, která v originále mají být doplněna speciálními videointry. Vzniká tak dojem OST a to nás opravdu bavilo. Ze skladeb jinak například Karate, The Spook (s geniální hláškou Don’t Be Scared) či Memories.

Na Axtone stagei vzápětí vystoupoval Axwell solo a houseovou halu, stojící kompletně na vodě, úplně rozebral a div nepotopil. Například kombinací Antidote & In The Air nebo Opus & Center Of The Universe. Na závěr pozval na světla ramp ruský talent jménem Shapov a spolu vystřihli dosud nevydanou kolaboraci Belong. Shapov také Axe na scéně vystřídal a Axtone party pokračovala – například díky jeho singlu Vavilon. Nadšení v nás vyvolala třeba i skladba Michael Calfan – Resurrection (Axwell’s Recut Club Version).

Na mainstage mezitím bez zaváhání třímal žezlo Nicky Romero, předvedl například svou novinku Ready 2 Rumble. Jako jeden z mnoha také neopomněl jednu z nejhranějších skladeb festivalu, The Chainsmokers – Don’t Let Me Down. DJský pult převzal Afrojack a na dav zaútočil například svou novou skladbou Hey. Zazpívali jsme si také naši oblíbenou vokálovku Ten Feet Tall. Na Axtonu jsme zastihli Dirty South a jeho velký závěr v podobě City Of Dreams.

Nastoupivší Sick Individuals bylo těžké opustit, hráli například svou loňskou píseň Prime. Na hlavním pódiu se však schylovalo k zavíracímu setu, tj. vrcholu večera. Před půlnocí skončilo vystoupení aktuálních vítězů ankety DJ Mag Top 100 DJs Poll, tedy belgických bratrů Dimitri Vegase & Like Mikea, a pak to vypuklo. Axwell /\ Ingrosso a jejich bez přehánění "best of". Kromě vlastní hvězdné produkce padly například Coldplay – Clocks, trolling v podání The Pointer Sisters – I’m So Excited (pamatujete, Žhavé výstřely 2), euforické Levels, ultraikonické Daft Punk – One More Time a před finále také další bonbónek, Europe – The Final Countdown :-)

Music – Glorious Sunday

Opět, Eat+Sleep+Rave+Repeat, aneb neděle: nemohli jsme chybět na show švédských Dada Life, která klasicky proběhla ve znamení banánů a šampaňského. Škoda, že u toho nemohly být jejich projekce, které jsou k popukání. Asi největší ovace přišly během tracků Kickout The Epic Motherf*cker a Born To Rage. Během jejich hraní jsme se také potkali s DJem Brianem, polovinou dua Audiorockers, který se těšil na to, jak na Opeře holky z Nervo zahrají jejich singl. A také že zahráli, velký úspěch pro českou scénu! Jinak australská dvojčata z Nervo pochopitelně nezapomněla na známou sekvenci gest během bomby Like Home.

Mimochodem, jejich předskokan Ummet Ozcan zahrál jedinečnou hymnu Sensation, tedy track Cygnus X – Superstring (Rank 1 Remix). Vyslancem Smash The House stage na mainstage byl pološílený Steve Aoki. Samozřejmě proběhlo opět bombardování šlehačkovými dorty. Nás v tomto případě pobavila klasika Boneless, Project X OST a šmytec.

Síly jsme totiž šetřili na švédského borce, kterého fanoušci s oblibou titulují The Boss. Steve Angello předvedl žánrově vytříbený set, autorita z něj sálala na kilometry a jeho sada byla během závěrečného dne Tomorrowlandu 2016 nejlepší. Perfektní byly autorské tracky Rebel Nation, Lights, GODS, KNAS, SLVR, Payback, Children Of The Wild, Remember a Someone Else v kombinaci s The Ocean. Parádní výkon. Mimochodem, i Steve zahrál Opus. A další poznatek – jak bylo vidět a slyšet, bývalí členové Swedish House Mafia si navzájem bez problému hrají songy.

Na své klíčové vystoupení se přichystal Martin Garrix a ihned spustil novodobou hymnu Sensation s názvem Tremor. Čerstvě dvacetiletý Holanďan aspirující na vítězství v DJ Magu mě osobně dostal pomocí Daft Punk – One More Time v originále. Z jeho vlastní produkce jsme pak ocenili singl Dragon. Potom už, jako každý večer, rychlostřelba ohňostroje a v úplném závěru třetího dne přeběh na plážovou stage, kde končil své živé vystoupení Push aka M.I.K.E. A jak jinak, než tóny Universal Nation (The Real Anthem). Bylo nám ctí jej pozdravit a popřát šťastný let na slunnou Ibizu.

Ještě pár faktů na závěr

Festival zaměstnává vlastního pracovníka, který předpovídá počasí, aby bylo možné varovat před ženoucí se bouří. Letos naštěstí nebylo žádné takové výstrahy třeba. Vlastně po dobu, kdy běžela hudba, vůbec nepršelo, sprchlo jen v noci. Co dodat? Třeba ještě ke kempu: nabízí kromě obchůdků a čajovny také pekárnu, řeznictví (pro BBQ), supermarket, restauraci, prádelnu a další infrastrukturu včetně sprch nebo půjčovny powerbank (která prodávala také jednorázové SIM karty – za 15 euro mj. tisíc sms nebo 2,5 GB dat, super!). Dále, televizní přenos: existoval pro 4 stage každý den, kromě té hlavní a Opery také vždy ze dvou menších.

A další zajímavost – i po 11 letech patří tento snový festival původním zakladatelům, bratrům Beersovým. A ještě pár čísel: na akci vystoupilo přes 400 umělců, navštívili ji lidé z více než 200 zemí světa a organizuje ji 5 218 členů crew. Neuvěřitelné. A tak by se dalo pokračovat, i proto je tento report taaak dlouhý. Zkrátka, jestli chcete všemi smysly zažít festival, na který do konce života nezapomenete, neváhejte. Tomorrowland představuje fantastické místo, kde se lidem plní sny a představy. Takže Live Today, Love Tomorrow, Unite Forever!

PARTYINFO

Tomorrowland

22.07.2016 - 24.07.2016 De Schorre, Boom
DJs: Mau5trap + Pryda, Vitalic, Axwell + Ingrosso, Paul Kalkbrenner, Adam Beyer, Nina Kraviz, Len Faki, Marcel Dettmann, Armin van Buuren, Alesso, Ferry Corsten presents. Gouryella, Tiësto, Solomun, Adriatique, Kollektiv Turmstrasse (live), H.O.S.H., Karmon + NTFO, Johannes Brecht (live), Magdalena, Dirty South, Hard Rock Sofa, Klahr, Kryder, M.E.G & N.E.R.A.K, New_ID, Shapov, Sick Individuals, Tom Staar, Dave Lambert, Delafino, Airwave, Bonzai, Allstars, Bountyhunter, DJ Fire, DJ Ghost, Franky Kloeck, Jan Vervloet, DJ Phi Phi, Yves Deruyter, Dimitri Vegas & Like Mike, Martin Garrix, Oliver Heldens, Angerfist + Miss K8, Detest + I:GOR, Sei2ure + N-Vitral, Lenny Dee, Sandy Warez + Section Grabuge, Deterrent Man + Miss Enemy, Goetia, Spitnoise + Vandal!sm, A-Kriv + Bartoch, System Overload + Darkcontroller, MC Da Mouth of Madness, tba.
Cena: vyprodáno
REKLAMAREKLAMA