Danův report z Melt! Festivalu 2016

You Melt my heart! Věřím, že většina z vás má někde, třeba i jen v mysli, rozepsán tzv. bucket-list aka seznam věcí, které tušíte, že je třeba zažít, ještě než to zabalíte. Ten můj festivalový měl na prvních místech radlicí vryto jméno Melt!

22.7. 2016 12:34:18 | recenze | Dan

Nejen díky tomu, že jsem měl vždy na pískovišti za domem největší bagr, ale také každoročním přehledem kapel a DJs, které jsem musel oplakat. To tímto rokem skončilo. Musím se přiznat, že sen byl splněn a moje už tak vysoká očekávání byla překonána. My heart is Melted!

Těžební stroje se světelnou technikou

Tento rok sliboval mnohé. Nekonečný seznam známých a neznámých (moje ignorace) DJs, producentů a kapel + jako každý rok našlapanou venue, kde je vše tam, kde má. Stage jsou od sebe tak akorát, těžební stroje jsou osázeny světelnou technikou a masivní zvuk ti roluje ponožky v sandálech. Melt! je známý i precizní organizací, která měla tento rok pár otravných much, ale o tom více níže.

Line up je tak rozsáhlý, že citovat ho by vás nebavilo, rovnou tedy ke stagím nebo v našem případě ke strojům. Těch bylo tento rok 12. Hlavní a nejrozsáhlejší Melt stage, obklopená obřími rypadly, byla srdcem areálu reprezentující nejsilnější kapelová jména typu Two Door Cinema Club, Tame Impala, M83, Chvrches, live projekty Boys Noize, Disclosure a námi očekávaný DJ set Jamieho XX, který potvrdil obávané zvěsti o pouštění sice krásných písníček, ale v kombinaci s příšernými mixy. Velký producentský talent někdy bohužel nedoprovází DJské schopnosti.

DJ Koze by mohl vyprávět. Po zrušení show Jean Michel Jarre nám na hlavní chyběl „ten“ headliner, který by celý festival spojil v jeden a o jehož show by se dlouho vyprávělo. Největší aplaus tak sklidil pro nás (a snad všechny německy nehovořící) nepochopitelný hudební přízrak Deichkind.

Dokonalý industriální zážitek

Poněkud přísnější Big Wheel stage servírovala po celé 3 dny temnější a nekompromisní elektronický sound. Vždy k ránu se měnil v oslavu strojového zvuku, za který by se nestyděl ani kdejaký saský Maschineführer. Dokonalý industriální zážitek umocnil design stage složený z točících se větráků překrývající oslepující bílé LED panely - 100% Melt!.

Měli jsme čest vidět live Stephana Bodzina (dle většiny přítomných techno inženýrů vrchol víkendu), Mind Against nebo Bena Klocka, který se v sobotu ráno zhostil právě role pneumatického kladiva. Pohodovější „plážový“ sound byl ke konzumaci na písečné pláži Gremmin Beach, z jejíž dřevěné chatky bavili davy Andhim, Maya Jane Coles nebo v sobotu téměř kompletní Diynamic showcase v čele se Solomunem (5 hodinový set) a Kollektiv Turmstrasse live. Pohodová letní atmosféra, skvělý současný house/techno sound, nenucená a přitom elegantní výzdoba nás nutila vracet se na Gremmin Beach několikrát denně.

Medusa stage nabízela během víkendu kombinaci kapel, DJských a live vystoupení. Měli jsme tu čest zaskákat na nekompromisní kanadskou sprosťačku Peaches (její tanec nad davem v obřím nafukovacím penisu musel strhnout každého), pokyvovat na Skeptu a zbytky taneční energie z nás v neděli vyždímali Digitalism a Tiga live, který je s novým albem ve znamenité formě.

Král Zed Bias

Z ostatních pódií stojí za pochvalu Selektor, schovaný mezi sklady a reprezentující alternativnější, stylově nevyhraněný sound. Slyšeli jsme bass music, dubstep, grime a vše mezi, pod i nad tím. Králem pátečního večera se zde stal Zed Bias. Festival nabízel ještě další pódia, z nichž nejvýraznějším koutem byl No Sleep Floor. Zde jste se mohli vytančit nonstop od čtvrtka do pondělního oběda. Zajímavá sonda do života 24h party people.

Organizace bývá silnou stránkou německých festivalů a tady to nebylo jinak. Tento rok musím ale vytknout dvě věci a to špatná informovanost o autobusové dopravě do všech kempů (některé vzdálené 2-3 km). Stávalo se tak i to, že vás autobus místo v kempu mohl vyhodit v nejbližším městě nebo vrátit opět na festival. Obě varianty vám to v 7 ráno mohou značně zkomplikovat.

Druhým a horším fuck upem byl zmatený systém vracení kelímků. Během první noci se nám podařilo identifikovat čtyři různé vratné kelímky, které akceptovali jen na jednotlivých barech, kde jste si daný drink koupili. Při vrácení na jiném baru se tak mohlo stát, že se vám v rukách hromadily kelímky a v kapsách žetony. Málokde zažívám s pitím větší pohyb než na festivale a tak mi letošní systém přišel dost mimo mísu. V sobotu bylo naštěstí od tohoto systému upuštěno.

Ale co! Jak hodnotil největší techno inženýr naší skupiny „Co by to bylo za legendu bez jedné velké vady“ a nám nezbývalo než to akceptovat a připít Meltu na věčnou slávu další teplým panákem Jäggera.

Melt! je legenda. Je to místo, kde uslyšíte to nejaktuálnější (především) z elektroniky v až neuvěřitelné koncentraci. A ano, jde to i bez zbytečných komerčních taháků. Zda znáte 30 nebo 50% jmen nehraje roli, z neznámých jmen mohou být za rok headlineři a naopak. Během víkendu mezi rypadly tak můžete objevit i projekty, které do našich končin prostě nebudou mít možnost dorazit.

Meltu není těžké uvěřit, že to dělá hlavně pro lidi. Já mu napoprvé uvěřil a pokud mě příští rok nezláká jedno ze zbývajících jmen na mém bucket-listu, uvidíme se opět ve městě oceli aka Ferropolis. Ke strojům!

PARTYINFO

Melt! Festival 2016

14.07.2016 - 18.07.2016 Ferropolis, Gräfenhainichen
DJs: Boys Noize (live), Andy Stott, Vril (live), Fatima Yamaha (live), Floating Points (live), Juju & Jordash (live), Kollektiv Turmstrasse (live), Stephan Bodzin (live), Stimming (live), Virginia + Steffi & Dexter (live), Tiga (live), Acid Arab, Ben Klock, Black Coffee, Black Cracker, Chance & Dark, Cosmin TRG, Damian Lazarus, DJ Koze, Drag Show, Fritz Helder, George FitzGerald, Gold Panda, Graham Candy, Helena Hauff, Horse Meat Disco, Isolation Berlin, Jamie Woon, JD Samson, La Fleur, Leon Vynehall, Liss, M83, Mano Le Tough, Marco Resmann, Matthias Meyer, Maya Jane Coles, Mura Masa, Noah Kin, Pansy presents, Partok, Peak & Swift, Pev & Kowton, Roosevelt, Sango, Sarah Farina, Say Yes Dog, Shifted, Skepta, Sleaford Mods, SOPHIE, Vater & Sohn, Vessels, Zed Bias, Zomby, Andy C, Benjamin Damage, Blind Observatory, Boris, Deichkind, Dekmantel Soundsystem, DJ Phono, Dr. Rubinstein, Drangsal, Ed Davenport, Freddy K, Hannah Holland + Josh C, Hard Ton, Hi-Fashion, Ho99o9, Jamie xx, Joey Anderson, Kobosil, Kode9, Kytes, Lady Leshurr, Laurel Halo, Maceo Plex, Magdalena, Makam, Mind Against, Modeselektor DJ, Oddisee & Good Company, Peaches, Renato Ratier, Schwarz Don‘t Crack, Shed, Solomun, Tom Trago, Two Door Cinema Club, Woman, Bob Moses, Bomba Estéreo, CHVRCHES, Circa Waves, COMA, Cormac, Digitalism, Disclosure, DMA‘s, Ellen Allien, Gunjah, Heidi, Honey Dijon, Josh Wink, Kim Ann Foxman, Klyn, Kuriose Naturale, Lea Porcelain, Motor City Drum Ensemble, Muallem, Pan-Pot, Peggy Gou, SG Lewis, The Black Madonna, Tijana T, Valentina Mér, Ø [Phase]
Cena: 136 - 799 €
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně