Payův report z chorvatského Ultra

Díky nepřízni počasí byli nuceni pořadatelé evropské edice Ultra Music Festivalu ve Splitu zrušit první pártyden, nicméně podařilo se jim alespoň částečně nahradit ztracená vystoupení a festival tak jako celek ve finále dopadl dobře.

22.7. 2016 09:28:00 | recenze | Paya

Po roce jsme se vrátili na místo činu. Ultra Europe totiž nabízí ideální možnost kombinace letního festivalu a dovolené u moře. Tedy skoro vždy. Tentokrát nám to Matka Příroda zavařila. Těsně před tím, než jsme z našeho ubytování vyrazili do Splitu ke stadionu, se na oficiální facebookové stránce objevila informace, že vzhledem k povětrnostním podmínkám (silnému větru) dojde ke zpoždění při otevírání areálu, a to z důvodu bezpečnosti. S tím, že pořadatelé usilovně pracují na zajištění akce a budou brzy informovat o novinkách. Co organizátoři bohužel nezvládli, to bylo informovat své příznivce dříve než za 5 hodin. Až po půl jedenácté večer se na facebooku objevila oficiální informace o zrušení prvního dne Ultra Europe. Ten den pršelo, takže si asi každý dovede představit, jak bylo těm stovkám partypeople, kteří celou tu dobu u bran festivalu vydrželi. My byli aspoň v teple a suchu, přesto nás ta informační nouze nemile překvapila.

Opening s velkými hvězdami

Festivalový večer jsme si vynahradili v podobě menší warm-up party, které se kromě dalších novinářů zúčastnilo hned několik českých DJs (např. Angry Beats či SunBeam), fotografů (Foto Vrzal nebo Lafi Foto) i promotérů. Po probuzení nás čekala dobrá zpráva. Druhý festivalový den měl začít již v jednu odpoledne, a to proto, že prakticky všechny hlavní hvězdy prvního festivalového dne ve Splitu zůstaly, aby speciálními otevíracími sety alespoň trochu vrátily věci do původních kolejí. Výjimkou zůstali pouze Alesso a DJ Snake, o ty jsme nenávratně přišli. Jinak vyčkal jak Fedde Le Grand a Above & Beyond, tak trancový král Armin van Buuren. Fedde rozehřál ultranauty už ve dvě hodiny po obědě, následující Above & Beyond zase naservírovali svůj klasický zvuk včetně velehitu Sun & Moon. Nezapomněli také na speciální push-the-button moment. Pohled na nepopsatelně šťastné výrazy lidí, kteří dostanou tu čest vystoupat za DJs na pódium, se nikdy neomrzí. Symbolicky pak působil odehraný track Above & Beyond – Blue Sky Action. Obloha se naštěstí začala lepšit.

Miláček davů Armin, který nastoupil ve čtyři hodiny odpoledne místo zavírání prvního dne, dokázal celou situaci zlehčit, když v závěru svého setu předváděl, jak během jeho posledního tracku měly bouchat petardy a létat rachejtle. Jeho hraní začalo rozsekávkou Dominator a končilo velmi povedeným singlem Another You. A jestli si někdo myslel, že se AvB obejde bez Ping Pongu … Po Holanďanovi nastoupila dvojice Vicetone a uzavřela tak blok přesunutých vystoupení z pátečního dne. Kvitovali jsme Axwellovu Barricade a také ultimátní kombinaci Paybacku s In My Mind. Aplaus sklidila také společná skladba Hardwella s Tiëstem pod titulem Colors. Uplynula šestá hodina odpolední a mnoho fans uvítalo rozhodnutí organizátorů vzhledem k prodlouženému dni umožnit do areálu re-entry. Mezi kompenzace pak také patřilo prodloužení pátečních jednodenních vstupenek na zbývající dny festivalu. Určitě nešlo o špatné rozhodnutí, na druhou stranu většina těch, kteří plánovali jen pátek, tím pádem musela složitě řešit ubytování na poslední chvíli. Ale snaha se počítá.

Organizace?

Samotný festivalový areál se oproti loňskému ročníku příliš nezměnil – nabízel merchandising, široký výběr jídla a pití (s tím, že pití bylo poměrně drahé), mnoho možností odpočinku, celkem tři menší stage a dále také například dobíjení mobilních telefonů zdarma. Samotná hlavní scéna uvnitř fotbalového stadionu Hajduku Split nabízela naprosto úchvatné pohledy na fireworks, mnohokrát byly také použity instalované ohňové efekty. Zvuk byl slušný, zakolísal snad asi dvakrát, třikrát během sobotního dne a pak jsme problémy nezaznamenali. Obrovská plocha LED na mainstage svou impozantností téměř vyrovnala mainstage loňskou. Kritickým momentem se ukázal bezhotovostní systém platby na barech, který v sobotu selhal úplně a ani v neděli to nebylo ideální, pořadatelé tedy vzhledem k tomu umožnili platby kartou na barech napřímo, bez využití čipového náramku. Karty fungovaly bezchybně v případě preferované Mastercard, zatímco Visa nám párkrát „neprošla“.

Ale zpět k hudbě – původní sobotní blok odstartovali Matisse & Sadko. Rusové během své podvečerní sady odpálili Garrixova Dragona (na kterém spolupracovali, a to navíc v kombinaci s Disclosure - Latch), Axwellovu Barricade a opět Garrixovo Break Through The Silence (i na tomto tracku se podíleli). Jelikož nás následující Dyro příliš nezaujal (navazoval na něj tropical house expert Thomas Jack), nastal čas skočit na vedlejší scény. Na Resistance šéfoval Jon Rundell, steampunkové Arcadii zase trancový Ruben De Ronde (který neopomněl Arminovo In And Out Of Love), na nejmenší WorldWide stagei nastoupil D.O.D. a na jeho dobrý set navázali zase Matisse & Sadko. Ti opět silně zabodovali, tentokrát Ingrossovou Dark River. Některé skladby v jejich podání padnuly znovu, ale jelikož je jejich produkce povedená, příliš to nikomu nevadilo, spíše naopak – Dragon byl přijat s povděkem. Po nástupu Juicy M jsme se vrátili na main. Tam totiž svou show rozjela silná holandská dvojka W&W.

Trance i techno

Véčka střídala jeden mash-up s druhým. Nejvíce pochopitelně dav oslavil jejich vlastní skladby, jako Don’t Stop The Madness, Spack Jarrow, How Many, Rave After Rave nebo remix na Sun Is Shining a Don’t Let Me Down. Dalo by se pokračovat ještě dlouho, zabodovalo například Aviciiho Waiting For Love – sety W&W jsou vždy velmi nabité a energické. Dalším trancovým borcem na scéně byl Dash Berlin. Opět to bylo ve znamení vlastní produkce, například reworku na Zeddovo Beautiful Now, remixu Alessových Years, Kygova Raging a finálového reworku Sun Is Shining. Skvělá byla i oldschool chvilka, během které jsme si zapamatovali DJ Sammy – Heaven, For An Angel, 9PM (Till I Come) nebo Exploration Of Space. Během setu Nero jsme se opět mrkli ze stadionu ven, na Andrewa Rayela a MaRLo a zejména Marca Carolu a Carla Coxe. Mejdan Resistance se rozjel do vysokých obrátek. Naše nohy už však nestíhaly, takže po poslechu deadmau5e, který během závěrečného setu na hlavní scéně uvedl i asi svou nejlepší skladbu The Veldt, jsme odjížděli.

Druhý den jsme na Poljud dorazili v osm hodin večer a byli jsme tak svědky střídání Bassjackers, kteří končili v hardstylové náladě, a Marka Schulze na hlavní scéně. Sympaťák Markus nás ve svém setu překvapil oldschoolovkami typu Exploration Of Space nebo Simulated od Marca V. Mrknuli jsme na WorldWide scénu, kde nastupoval MOTi, a rychle se vrátili zpět do arény, protože Schulze vystřídala druhá polovina projektu New World Punx, a to Ferry Corsten, který přijel presentovat projekt Gouryella. Hned prvním trackem ukázal, o čem jeho vystoupení bude. Šlo o skladbu Gouryella, na které se ještě podílel Tiësto, blahé paměti, než se v projektu Ferry osamostatnil. Padla i veleúspěšná Ligaya a rovněž nová skladba Anahera, která předznamenala zmrtvýchvstání tohoto Corstenova projektu. DJský pult pak převzal Afrojack a spustil svůj tak charakteristický pisklavý zvuk. Tradiční intro obsahovalo pochopitelně nezbytnou acapellu Ten Feet Tall.

I Afrojack všechno sázel v mash-upech, povedená byla kombinace jeho vlastního Turn Up The Speakers s Daft Punk – Harder Better Faster Stronger a Under Control. Hrál také mnoho skladeb od americké trapové veličiny Jauze, pobavil singlem No Beef, zazněla i spolupráce s Hardwellem jménem Hollywood (ta v kombinaci s Major Lazer – Light It Up). Afrojack neopomněl svou novinku Hey, stejně jako svou další produkci. To už ale bylo po půlnoci a žezlo pevně uchopila zjevně největší hvězda festivalu – alespoň soudě podle aplausu a velikosti publika. David Guetta, zdá se, dává lidem přesně to, co chtějí slyšet. A opět nechal kamery, aby mu nahlížely pod ruce, čímž se evidentně snaží dokázat, že hraje naživo a nemá předmíchaný set. Ten se velmi podobal tomu, který Francouz vystřihl při příležitosti zahájení ME ve fotbale pod Eiffelovou věží, takže jen orientačně zajímavosti navíc: Wolfpack & Warp Brothers – Phatt Bass 2016, Kungs vs. Cookin‘ On 3 Burners – This Girl, David Guetta – Pelican. A jinak spousta jeho další tvorby.

Pokémoni na Ultra

Mladý holandský borec Martin Garrix aspiruje na světový DJský trůn ve smyslu ankety DJ Mag Top 100 DJs a snaží se i prostřednictvím ultraklasik typu Daft Punk – One More Time nebo legend typu Project X OST. Ze své zahrádky pak nezapomněl na Lions In The Wild, Don’t Look Down, Dragon (který je fenomenální), Gold Skies, Break Through The Silence a další. Dav také ocenil například Martin Garrix & Jake Liedo vs. Galantis – Forbidden Voices vs. Runaway (Martin Garrix Ultra Mashup). Poslední na řadě byl však král, který to ve Splitu celé rozsekal. Hardwell si nebral servítky a hned v úvodu odpálil Live The Night. Dále do komba vecpal Galantis – No Money, svůj výborný singl Mad World i novinku MNEK & Zara Larsson – Never Forget You. Obrovský potlesk vyvolaly populární Levels, Hardwell nicméně drtivou většinu tracků hrál v kombinacích, a to i po 3 písních. Dokonce i jednu pětikombinaci. K dobru mu lze připočítat také Project X OST, ale i Kygovo Firestone. Co mne osobně zrovna nepobavilo, to byl trolling v podobě Pokémon Theme, nicméně dejme tomu. Konec šmytec!

Letošní Ultra bylo plné komplikací, ale ve finále je potřeba říci, že to byla dobrá party. Snad jen ne pro ty, kteří měli jednodenní vstupenku a museli odjet. Je otázkou, jak budou organizátoři případně kompenzovat majitele třídenních vstupenek, na druhou stranu, při zakoupení vstupenky se obvykle člověk dozví, že v případě živelních událostí, resp. zásahu shůry (majeure force) se vstupné ani částečně nevrací. Nicméně akci jsme si užili. Svědčí o tom i vzdálenost, kterou jsme ušli podle elektronického krokoměru – v sobotu 21 km, v neděli 26 km a v pondělí 14 km. Dohromady sympatických 61 kilometrů. Když k tomu připočteme koupání v moři, exkurzi po stopách natáčení Game Of Thrones a celkově excelentní letní atmosféru, budeme vzpomínat na Ultra Europe 2016 v dobrém. Také díky všem přátelům!

PARTYINFO

Ultra Europe

15.07.2016 - 17.07.2016 ,
DJs: Above & Beyond, Adam Beyer, Afrojack, Alesso, Armin Van Buuren, Carl Cox, Dash Berlin, Deadmau5, David Guetta, Hardwell, Jamie Jones, Marco Carola, Martin Garrix, DJ Snake, Solomun, Adventure Club, Apollonia, Gouryella, Hot Since 82, Ida Engberg, Joseph Capriati, Markus Schulz, Nic Fanciulli, Rodhad, Technasia, Thomasjack, Vicetone, W&W
Cena: 169 - 299 €
REKLAMAREKLAMA