Retrák: Underworld - Second toughest in the infants

Příběh nejlepšího alba slavných Underworld je návrat o neuvěřitelných 20 let zpět. Tehdy ještě Londýn nebyla ona bohatá a kvetoucí metropole světového kapitálu, jako je dnes. Sice rozlehlá a lidnatá megalopolis, ale po létech úpadku spíše stárnoucí dáma než mladinká krasavice v rozpuku. Hudebně to ale v Anglii vřelo.

13.7. 2016 19:24:18 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Underworld model 1996

Underworld - Second toughest in the infants [Junior Boy's Own - 1996]

1. Juanita : Kiteless : To Dream of Love, 2. Banstyle/Sappy's Curry, 3. Confusion the Waitress, 4. Rowla Hyde/Smith, 5. Pearl's Girl, 6. Air Towel, 7. Blueski, 8. Stagger

Svět byl zase o něco menší, když vzdálenosti spoutaly internet– tehdy velká novinka, low cost letenky a rychlovlaky. A tep této pulsující doby měli zachytit právě Underworld.

Ti tehdy žili na východním okraji Londýna, ve městě Romford, odkud do metropole vyráželi na divoké mejdany a tahy po klubech. Po úspěchu přelomového alba s poněkud šíleným názvem dubnobasswithmyheadman, přemítali, co dál. Jako kapela s typickým frontmanem se duo Karl Hyde & Rick Smith cítili tak trochu i jako rocková skupina. A radikálnější elektronické hudební postupy, které v kapele prosadil o generaci mladší DJ Darren Emerson, si chtěli nejdřív osahat na novém, čistě instrumentálním singlu. Skladba dostal (opět zvláštní jméno) Born Slippy s na B straně singlu byla její kompletně přepracovaná verze Born Slippy .NUXX. Singl zapadl a na chystané album se nedostal. Že se ještě kolem něj budou dít věci, nikdo nečekal.

„Born Slippy“ – tip na správného chrta

A dál je to tak trochu historie. Díky filmu Trainspotting, který Born Slippy .NUXX proslavil (nemůže proto na žádném koncertě Underworld dodnes chybět), se v lesku globální slávy zaslouženě začalo hřát i album, co mezitím vyšlo. Second toughest in the infants. Název dostalo z home videa, kde šestiletý Rickův synovec na dotaz, jak se mu daří první rok ve škole, odpověděl: „Ale jo, neměj péči. Jsem tam druhej nejsilnější..“ A když jsme u těch názvů…

„Born Slippy“ – Narozen bez chlupů – dostalo pojmenování podle závodního chrta. Jeho jméno viděl Karl Hyde napsané na nabídce sázkové kanceláře při svém ranním návratu, když čekal na vlak domů. Vsazení na chrta přinesla nejen pár liber navíc, ale i jméno pro nejslavnější skladbu taneční hudby vůbec. A chrtí názvy mají i skladby, které se už ale na Second toughest.. dostaly: divoká, breakbeaty se otřásající Pearl's Girl nebo atmosférická dvoj-skladba Banstyle/Sappy's Curry doslova plující na snivých jungleových rytmech. Jako když za okny šumí déšť...

Z New Yorku k Jacku Rozparovači

Rozmazanou a kaleidoskopicky neurčitou atmosféru nedělního flamendra (Karl později přiznal, že v těchto létech opravdu hodně pil) má i celé album. Hned ze tří propojených částí se skládá hymnická kompozice Juanita: Kiteless: To Dream of Love, co se během nekonečných 17 minut přelévá z jedné nálady do druhé. Rowla, další ze singlů, je maniakální redefinice detroitského techna. Jak když se za okny dunícího rychlovlaku nebo metra míhají výhledy přes sklo.

Minimalistický a pumpující zvuk dostala Air Towel, pro kterou text vznikl v NY při sledování porna. I pumpující Pearl's Girl ukazuje, jak se svět tenkrát zmenšil. Vzpomínka na tah hamburskou čtvrtí St. Pauli, ze které ve skladbě prosvištíte přes Paříž až do sluncem rozpáleného Maroka. Na další okamžité improvizaci je postavená další oblíbenkyně publika – Confusion the Waitress. Zvláštní poetika, útržkovitost, poslepovaná do úžasných celků.

Že se Underworld alespoň v té době necítili jen jako další taneční kapela, dokládá Stagger. Psychologická procházka vyšinutou myslí east endského maniaka, který v londýnské mlze pátrá po další oběti. A jiným stylově rozervaným výletem za hranicí taneční elektroniky je i kytarové obětí s dalším, kdo duši zaprodal Ďáblu – zakladatelem blues Robertem Johnstonem – melancholická a smutničková Blueski. Vlastně jen pár rozpadlých kytarových zvuků a akordů. Album, které začne tak nadupaně a rezolutně, končí v přehrabování se v pocitech, že teď už to bude jen horší.

Z kroku kupředu kamení v nohách

Film Trainspotting běží do konce a zkažený hrdina Renton se právě za tónů Born Slippy .NUXX rozhodl, že okrade ty, které dosud vydával za své kamarády. I pocit sounáležitosti starých rave večírků se někdy tehdy zlomil v jejich současnou parodii. Podobně, jak se chtěli Underworld vymanit z mantinelů tanečního šílenství, podařil se jim naopak vytesat epitaf „starých dobrých časů“ taneční scény. Pro kapelu a album, které svým progresivním přístupem dokázaly „techno“ dostat jako rovnoprávného člena do rodiny hudebních stylů, se staly jejím do nehybného kamene zakletým osudem. A Underworld hity z této zlaté éry s úspěchem přehrávají dodnes.

Poslechni si: Underworld - Second toughest in the infants [full album]

PARTYINFO

Colours of Ostrava 2016

14.07.2016 - 17.07.2016 Dolní Oblast Vítkovice, Ostrava
Live: Underworld, M83, Thievery Corporation, Slow Magic, Kodaline, The Vaccines, Treacherous Orchestra
DJs: James Lavelle aka Unkle Sounds, Erol Alkan, Actress, Rone, Nathan Fake (live), Boys Noize (live)
Cena: 2 190 - ?
REKLAMAREKLAMA