R.A.D.E.K.: Nahlásili bombu v kulturáku, šlo se pařit ven

Někdo byl poprvé na párty na Orionce, někdo na Influ, seriálu rave parties konaných na jihu Moravy v „technopravěku“. Nejen o vzkříšení starých podlužáckých tradic nám poví ten nejpovolanější, R.A.D.E.K. z Břeclavi.

7.6. 2016 06:35:58 | rozhovory | PePe

- PePe: Ahoj Radku, jak se daří?

- R.A.D.E.K.: Ahoj Petře. Mám práci, doma skvělou manželku, dvě hodné děti, hmm, a pak spoustu starostí. Takže skvěle! Jen s tím věkem už to není nejlepší a strašně to utíká!

Vloni se ti úžasně podařilo oživit po dvaceti letech rave party Influence a 10. června nás čeká další, co pro tebe tento projekt vlastně znamená?

Nic zásadního. Prostě jen pokus navrátit do Břeclavi něco, co jsme tu měli rádi, i když někdy za docela vysokou cenu, a to doslova. Počátky devadesátek byly o zcela nových věcech ve všech směrech, hudbu nevyjímaje. Jako DJ jsem vždy měl rád něco, co vybočovalo. Nevím proč, prostě to tak mám v srdci. Mám rád, když můžu bavit lidi tak trošku po svém. Nikdy jsem nebyl ovečka našich rozhlasových stanic na vlnách FM a ani dnes neposlouchám internetová rádia, které nabízejí “plnou škálu” hitů, včetně různých reklam a soutěží o zajímavé ceny ;).

Akce Influence patřila v roce 1995 k vůbec největším počinům na poli taneční hudby u nás. V čem vnímáš hlavní rozdíl mezi tehdejší dobou a současností?

Nejspíš to bude v nadšení lidí. A všichni byli daleko skromnější. (To si my držíme stále, takže nezveme žádné světové superstars, které bychom stejně nedokázali zaplatit.) Tehdy za to mohla i polistopadová doba, byl hlad po všem. Dnes už je všeho dostatek a lidi jsou doslova přežraní. Možná by stálo za to na chvíli zavřít hranice a vypnout net, aby si lidi uvědomili, co vše můžou ztratit a postrádat. A ještě jedna věc: tenkrát frčely píšťalky a na párties se jezdily zájezdy busem. I tady se vracíme ke kořenům, takže z Brna pojede stylový partybus! Jinak jsme se snažili udělat opět vyvážený line-up. Nechceme jen vzpomínky na krásné časy, chceme navázat a dát prostor i novým tvářím. Letošní “Influ” se bude odehrávat na dvou podiích a nebude samozřejmě chybět ani “after hourz party”.

Co dalšího tě ještě tento rok čeká?

V létě mě můžete vidět a slyšet třeba 9. července v Dubňanech na open airu klubu Metro a jinak se asi nejvíc těším na dovču :). A pak, když půjdou věci tak jak mají, samozřejmě začnou přípravy na Influence 2K17.

Poslechni si: Tempotic Rave 1997 mixed by R.A.D.E.K.

Zkus se prosím v paměti vrátit někam na začátek devadesátek či snad ještě hlouběji a přiblížit, jak tě vlastně elektronická hudba poprvé oslovila?

Někdy fakt v počátku 90's jsem ladil zkušební provoz bratislavského studia francouzského rádia Fun, které pak po nocích vysílalo origoš francouzský program. Tam jsem dost možná poprvé slyšel, jak já říkám po slovensky “premiešat do inej” :). Už tehdy prostě vysílali DJ mixy. Bylo to něco fantastického tehdy poslouchat tracky zamixované do sebe, hned jsem si řekl: tak toto chci! Ve čtrnácti bylo mé první publikum máma. Vždycky když přišla z práce, pouštěl jsem jí na gramci takové ty malé singlovky, třeba “Pražský house” od Hipodromu. Břeclav je středisko folklóru, takže si asi dovedete představit, jak byla ráda.

Bylo možné potkat tě tehdy v davu tancujících lidí s píšťalkou nebo jsi hned od začátku věděl, že chceš stát "na druhé straně"?

Jasnačka, že jsem “pařil” na place! Ale taneční kreace - to pro mě nějak nebylo to pravé ořechové. Chtěl jsem hrát. Moc moc hrát. A dnes už uplně minimálně. Chybí čas.

Kdysi to byl fenomén, dnes útočí elektronická hudba naprosto odevšad. DJem chce být téměř každý, kdo někde pustil písničku nahlas. Dokázal bys z pozice matadora říct, co dělají současní začátečníci špatně?

Nejsem tu od toho abych hodnotil, zase takový matador nejsem, je to strašně individuální. Ale když už, tak myslím, že hodně z nich má velká očekávání. Někteří se neudrží a sklouznou k něčemu jinému, například začnou hrát něco, o čem byli původně přesvědčení, že “to” nikdy nepustí. Skončí to tak, že začnou hrát tralalánky, jen aby se zalíbili a mohli hrát, i když jen to, co původně nechtěli. A v tom horším případě začnou brát drogy a to je začátek konce a nejen pro DJ life.

Určitě si vzpomeneš i na nějakou pikantní historku z minulosti!

Historek je samozřejmě celá řada. Ty negativní si nechám raději pro sebe, ale vzpomínám třeba na Influence 95, když za mnou přišly holky, jestli bych jim nepodepsal triko. To už se asi dnes moc nenosí, ale tenkrát jsem si připadal tak nějak významně :). Nebo Rave Weekend 94, to za náma přijeli kámoši deejays z Lipska takovým malým busem. Dělali jsme párty v břeclavském kulturáku a anonym nahlasil na Policii bombu. Naštěstí měli v buse poctivý německý aparát, tak jsme si nic nenechali zkazit a pařilo se dál před kulturákem, než nás pustili dovnitř.

A ještě tvůj vzkaz fanouškům techno music?

Držte se! Love, Peace, Unity! ...a díky!

PARTYINFO

Influence

10.06.2016 , Břeclav
DJs: Orbith, K.Sandra, Deep Deer, Alex Karanov, Thin and Thick, Logitronik03, Lucasch, Hory_Doly, Toky, Chris Pera, Alexx, Leemac, R.A.D.E.K., Ma.Li.Na etc.
Cena: 150 - 300
REKLAMAREKLAMA