Upgrade: V Praze je scéna nabitá kvalitním technem

Brněnský DJ Upgrade je jedním se zakladatelů párty a komunity Maximal. A právě Maximal se stěhuje z brněnského Perpeta po pěti letech jinam. Pokud chceš vědět kam, mrkni na rozhovor!

12.5. 2016 17:48:47 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Martine, co je Maximal?

- Upgrade: Výraz Maximal se datuje někdy k roku 2008, kdy jsem začal hrát pravidelně v brněnském klubu Perpetuum. Dva roky předtím vydal Adam Beyer track "A Walking Contradiction" a tím celkově zpomalil techno jako takové. Drtivá většina producentů tento trend následovala a díky tomu je dnes techno v takové podobě jak se hraje. 130 BPM a níž. Avšak právě kolem roku 2008 a dlouho poté, 99% českých DJs hrálo techno stále na rychlostech kolem 140 BPM. Toto mělo ten efekt, že za mnou chodili lidi s tím, že hraju minimal a mě nezbývalo než oponovat, že je to techno. Časem jsem z tohoto vysvětlování byl unaven a tak jsem jednoduše začal odpovídat, že hraju Maximal. Teď je rok 2016 a všichni hrají Maximal :-)

Popiš nám prosím proces růstu Maximalu ...

Maximal jako párty platforma vznikl začátkem roku 2011. Nois měl residenturu u Jerryho na jeho legendárních čtvrtečních Hi-Fi v Perpetu, kam mě pozval na hraní. S Radkem jsme si padli do oka skrze hraní ze 3 playerů/gramofonů. Pro mě to byl první člověk, kterého jsem osobně potkal a měl tento skill a já byl rád, že mám tuto dovednost s kým sdílet. V okamžiku kdy Jerry končil s akcemi HiFi, tak oslovil právě mě a Noise, jestli bychom se o čtvrtky chtěli dál starat. Tuto výzvu jsme přijali a vzhledem k tomu, že už i Nois v té době následoval aktuální techno sound tak padla volba na název Maximal. Po nějaké době, kdy byl i klub Perpetuum dost v krizi, jsme byli ze čtvrtků vyčerpaní a tudíž jsme čtvrteční štafetu předali dál a z Maximalu se stala víkendová akce. Během té doby jsme poznali spoustu zajímavých djs, jenž se otvírali aktuálnímu techno soundu a takto začala pomalu vznikat naše crew, která k dnešnímu dni čítá 12 členů a zastřešuje projekt Revelation Point.

Proč Maximal není vyloženě jen DJ crew, ale komunita lidí?

Jak se zdokonalovali jednotliví členové naší crew ve svých výkonech a nabírali na popularitě tak i fanouškovská základna rostla. Logicky se tyto subjekty museli propojit. Nejen však skrze to. Jak už jsem naznačil tak Maximal je primárně o sledování techna jako takového a vzdělávání posluchačů v této oblasti. Těžko bys od někoho z našich slyšel set plný tracků z roku 2000-2005, vyjma našich old skool vinyl sessions jenž pořádáme jednou ročně. Vypadá to, že tomuto zamrzlému postoji naštěstí v dnešních vodách DJingu již odzvonilo. Naši FB fanpage také směřujeme jako rozcestník pro aktuální dění v oblasti taneční hudby. Je to pro nás nejrychlejší cesta jak s ostatními sdílet to co nás baví.

Maximal byl dlouho spjat s Perpetem, nyní se stěhuje, proč tato změna?

Poté co Perpetuum prošlo dosti náročnou katarzí, znovu ožilo a na akce je tam přetlak. Tudíž není dostatek termínů. Pro nás jsou 3 termíny ročně málo, na to abychom to mohli posouvat někam dál. Stejně tak jako absence pátečních akcí, skrze možnost zvát zahraniční DJs. S klukama z klubu Vibe se dobře znám a tudíž nabídka pořádat tam jako jediní techno akci byla dost lákavá a přes malé melancholické zaváhání, jsme velice rádi, že tento přesun probíhá.

Co si od večírků Maximal v Vibu slibuješ?

Kromě pravidelnosti našich akcí, je to možnost pracovat s novým publikem, jednoduší komunikace s klubem a v neposlední řadě okořenit hudební vibe jenž Vibe klub má. Nejdůležitější však zůstává možnost růstu. V okamžiku, kdy nemůžeš růst tak zakrníš a pomalu, ale jistě umíráš. Stejně je to se vším ostatním. Maximalu je teprve pět let. Ideální čas pro otočení listu.

Které DJs máš v merku a na Maximalu se jako hosté objeví?

Kromě DJs z naší crew se chystáme pozvat i spoustu zajímavých jmen, jenž zapadnou do našeho “vzdělávacího“ konceptu a můžou posluchačům předat aktuální trendy. Vzhledem k tomu, že naplánováno máme zatím jen do konce srpna a podzimní sezónu budeme fakticky řešit až začátkem prázdnin tak bych nechtěl moc předbíhat.

Line-up první párty známe, co nás čeká na té druhé?

Kromě mojí maličkosti jsme se rozhodli na základě ohlasů zopakovat vystoupení dvojice Scream a Petra.P, kteří kromě partnerů za mixem jsou i partneři v osobním životě. Jejich společná premiéra na 5. narozeninách Maximalu se hluboce dotkla nejednoho posluchače a jsem velice rád, že si to brzy zopakujeme. Dále bude možnost poslechnout si jednoho ze zástupců uskupení Kosmospiel, jenž mě minulý rok uhranul svým setem v DJ contestu na Lesní Párty. J Winkla zároveň pracuje pro Bastl Instruments takže má k hudbě opravdu blízko. Hlavním hostem červnového večera bude slovenský Lukas Ank. Na první poslech mě jeho sety zhypnotizovali a nebylo cesty zpět. Tudíž pozvat tohoto dje jenž vypadá trochu jako Ricardo Villalobos a trochu jako ježíš a jehož hudba tomuto vzhledu odpovídá, byla jasná volba :-)

Poslechni si:

Bude Maximal i během letních prázdnin?

Prázdniny budou hlavně o našich stávajících členech. V červenci se představí zbytek naší crew a srpen bude patřit naší každoroční vinyl session, kde bude hostem Makarov. K dispozici budou opět 3 gramofony takže je se na co těšit.

Co od nové klubové sezony? Už máš v hlavě myšlenku, co se bude s Maximalem dít?

Myšlenek je víc a jejich realizace se bude odehrávat v průběhu prázdnin. Nerad bych něco zakřikl, takže toto téma zatím zůstane pod pokličkou. Určitě však můžu říct, že se chystáme na zahraniční jména. Aktuálně máme v hledáčku jednu slečnu z Kolumbie a jednu ze Španělska .Na našem seznamu je však spousta dalších zajímavých interpretů.

Pojďme teď k tobě - na jakém soundu si teď ujíždíš (labely, producenti)?

Z labelů je to aktuálně nejvíc Planet Rhytm, dále pak Parabel, Invite’s Choice Recors, Polegroup a v neposlední řadě MORD jehož DJs budou mít 13.8. v ČR showcase v rámci JZD techno stage na AIR festivalu v Hradci Králové. Kvalitních producentů je opravdu hodně takže asi jen zběžně…Jeremy Wang, Adriana Lopez, Boston 168, Lewis Fautzi, Milton Bradley, UVB, Developer a nejvíc mě za poslední čtvrt rok dostal Tensal.

Jaký setup teď používáš?

Aktuálně hraju ze 3 CD playerů pokud to možnosti klubu dovolují. Od PC jsem při sólo hraních upustil, jelikož jsem se začal cítit úplně odřízlej od hudby a díky tomu i od publika. Návrat k playerům je pro mě jako znovuzrození a věřím, že je to v mých setech cítit. Opět si hraní užívám místo toho abych ho kontroloval. PC používám jen při hraní s klukama jako Revelation Point, kdy jsme za mixem 3 a jinak to ani moc nejde. Sehnat totiž na hraní 9 playerů je v našich podmínkách čistá utopie.

Jako brněnský matador taky sleduješ scénu, kterou tady máme, co tě naposledy potěšilo?

Velice mě potěšilo zjištění, že je v Brně čím dál tím víc crew jenž si kolem sebe budují komunitu a předávají tak dál svoje znalosti na hudebním poli. I když jsou to třebas menší skupiny, jejich práce je v tomto směru velice přínosná a doufám, že se nám časem podaří tyto skupiny propojit a společně jít za něčím větším. Jinak je velice potěšující to co se odehrává v Praze. Místní scéna je přímo nabitá kvalitním technem.

S Tomem jezdíte také jako "Maximal runneři" pro zahraniční DJs, tak se pochlub s historkami, kdo vám už seděl na zadním sedadle a na koho rádi vzpomínáte?

Pro mě osobně to začalo už o něco dřív, kdy jsem měl možnost se s mým kamarádem 3 dny starat o Bena Longa a jeho přítelkyni. Bena jsme k dnešnímu dni vezli 3x a každá cesta s ním je velice záživná. Probereme spoustu témat, dost se u toho nasmějeme a posledně jsme to táhli do 6ti do rána, kdy jsme ho po hraní zatáhli ještě do Vibu. Ale doufám, že můžu říct jak za mě tak i za Toma, že nejsilnější okamžiky jsme prožili s Dustinem Zahnem, jenž byl i první člověk, kterého jsme společně vezli a pro nás oba v té době jméno co jsme dost sledovali.

Dále pak Kölsch. Pán jenž má obrovské charisma a z něhož sálá neskutečná pohoda a klid. Velice zajímavý víkend jsme strávili s Dosemem. Jeho životní příběh se s lehkostí dokázal dotknout mé duše. Pro mě osobně byly toto 3 nejzajímavější jízdy. Avšak v podstatě téměř všichni, koho jsme vezl,i byli moc přátelští a otevření. Byla tu i jedna výjimka, ale o to napínavější příběh to byl. Dodneška když slyšíme jak někdo řekne 5.000 Euro, tak nám oběma stoupají chlupy po celým těle. Kvůli zácpě jsme dojeli o 10 minut pozdě a musel se přebookovat let pro 2 lidi na další 3 dny a vypadalo to, že to bude stát výše zmíněnou cifru. Nakonec to všechno dobře dopadlo a po 2 hodinách rozdejchávání jsme nabrali dalšího DJe (tuším, že to byl Tonka) a jeli téměř mlčky zpět do Brna.

Z těch zajímavějších jízd bych chtěl určitě zmínit ještě A.Paula, jehož jsme vezli zatím jako posledního. Rozhovor s tímto pánem co se muziky týče, byl pro mě i Toma velice přínosným. Zatím máme odjeto něco kolem dvaceti jízd a pokračujeme. Napadlo nás, že bychom snad o tom mohli i pravidelně psát. Tak vy co to čtete až sem. Dejte vědět, jestli by Vás něco takového zajímalo.

PARTYINFO

Maximal

14.05.2016 Vibe, Brno
DJs: Nois, Warphil, Upgrade + Tomas Ivicic, Carl W
Cena: 50
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně