DJ Vik: Do starého recordshopu bych se vrátil hned

Vik točil desky už v době, kdy mnozí z čtenářů rave.cz ještě nebyli na světě. V první polovině 90. let vysílal pořad o elektronické hudbě v brněnském rádiu Hády, později patřil k inventáři nejprestižnějších tanečních akcí u nás, pořádal legendární večírky, ale hvězdné kariéře se vždy vyhýbal.

18.4. 2016 09:26:32 | rozhovory | PePe

- PePe: Ahoj Viku, jak se daří?

- Vik: Zdar! Tento rozhovor snad musí být řízením osudu, protože lepší načasování si opravdu nedokážu představit. Tvoje otázky mě zastihly zrovna v době, která je vzrušující a hektická a zároveň zcela příznačná pro tento rozhovor. Minulý týden se mi totiž podařilo najít v Praze skvělý prostor na vinyl shop, z čehož jsem na jednu stranu úplně nadšený, ale současně to pro mě znamená spoustu řešení a složitého rozhodování. Takže se daří výborně, ale jsem v naprostým úletu!

Troufám si tvrdit, že patříš mezi nejzarytější fanoušky vinylu v těchto krajinách, ale stejně musím bonznout, žes ho nějakou dobu podváděl s digitálem. Jak ses přitom poprvé cítil?

Máš pravdu, ale na to „poprvé“ si opravdu nevzpomínám. Nestalo se to totiž najednou, ale postupně. Když v roce 2005 skončil obchod Fosny.cz, dal jsem si od kupování desek oddych, ale s hraním to tak úplně nešlo :). Nejdřív mi chvíli trvalo, než jsem sehnal dost věcí v digitálu, aby se mi hrálo dobře z CD. A to stejné se pak dělo znovu před asi třemi lety, když jsem začal opět kupovat desky: znovu chvíli trvalo, než jsem byl schopnej zahrát plnohodnotný set pouze z desek, který by i mě samotného na sto procent bavil.

Pro hodně DJs, ale i "nehrajících fanoušků" jsou fošny svým způsobem i fetiš a jejich nákup pak patří mezi největší svátky. Jak jsi to mohl bez pořizování nových desek tak dlouho vydržet?

Sám nevím :). To je přesně co si teď po letech říkám – jak jsem bez desek mohl tak dlouho vydržet? Fetiš nakupování desek je jen jedna rovina, i když důležitá. Ale teprve až když jsem desky začal znovu kupovat, uvědomil jsem si, jak je hraní z desek úplně jiné, jednak co se prvotního výběru desek na hraní týče, ale hlavně potom samotná posloupnost tracků v setu. Když při hraní projíždíš v tašce desku za deskou, obal za obalem bereš do ruky, hned prostě víš co a jak. Proti tomu si představ cédéčka jedno jak druhé a u nich seznam názvů tracků, u kterých si ani pořádně nepamatuješ ten, cos stáhl minulý měsíc.

Otázka na tělo: Kolik máš vlastně aktuálně desek a o kolika z nich můžeš s jistotou říct, že jsou neprodejné?

Nepoužil bych úplně slovo neprodejné, ale určitě větší část desek z mé kolekce se dnes prodává na Discogs za jedno euro a podobně. Na druhou stranu tam mám spoustu raritek, které mi třeba jednou v důchodu můžou platit nájem :). Za posledních pár let jsem si vytvořil kolekci zhruba 1500 srdcovek, ze kterých si teď vybírám desky na hraní.

Zrovna jsem se na rave.cz pokoušel otevřít rozhovor s tebou datovaný do roku 2001, ale naštěstí se mi to nepovedlo. Jak vzpomínáš na tuhle dobu? Chtěl bys zpět do svého starého record shopu?

Chtěl, to víš že jo! Obchod se tehdy moc povedl a hrozně mě mrzí, že dnes nemám ani fotku, přišel jsem totiž o svoje zálohy dat. Takže pokud má někdo z čtenářů fotku z obchodu Fosny.cz v Praze na Žižkově, prosím, ať se mi ozve!

V "černé zóně" se ale aktivně pohybuješ i v současnosti, jaká je vlastně aktuální poptávka po stylech, které sleduješ a jak jsi spokojen s nabídkou?

Je to super. Nabídka je neuvěřitelně široká, a každým dnem se ještě zvětšuje. Nevím, co je na tom pravdy, ale četl jsem, že současná produkce vinylů už dnes překonala maxima z osmdesátých let! Takže i poptávka značně narostla a trh na ni jen reaguje. V dobách, kdy jsem měl svůj obchod, jsem byl pyšný, že znám téměř vše, co právě vycházelo v oblasti, která mě zajímala. To ale s digitálem přestalo platit a dnes toho i na deskách denně vychází tolik, že je naprosto bez šance to poslechnout vše.

Na dubnové Moravské DJ burze v Brně nemůžeš chybět, máš nějaké špeky, na které bys chtěl nalákat koupěchtivé publikum?

Určitě nabídnu všechny nové desky co mám skladem, zhruba 300 kusů z posledních měsíců, takže čerstvý matroš. Většinu tvoří různé podoby house, a že jich dneska je! Nabídnu ale i poslechovější a experimentálnější záležitosti. Techno kupuju spíš pomalé a zvukově náročnější, takže bohužel nic pro sypače. Jestli se mi podaří najít čas, projedu ještě i archiv těch starších a vyberu nějaké skutečné špíčky i z něj!

Díky za rozhovor, budem se těšit!

I já děkuji, na viděnou!

PARTYINFO

Moravská DJ burza

24.04.2016 Zóna59, Brno
DJs: Five
Cena: zdarma
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně