Hymny fotbalových klubů a znělky fotbalových událostí

Zajímá Vás, kdo skládá hymny fotbalových klubů a znělky fotbalových událostí, resp. co stojí za jejich vznikem; jde jako v jiných oblastech o peníze až v prvním případě? V tom případě jste na správném místě.

10.3. 2016 11:47:54 | informace | rave

Tvorba znělek významných (nejen) fotbalových událostí či autorství hymen fotbalových klubů se v poslední době staly velice prestižními záležitostmi, což dokládá nejen zájem umělců o tuto dříve spíše opomíjenou oblast, ale i ochota pořadatelů a klubů samotných do hudby investovat nemalé částky. Příkladem budiž jeden z nejúspěšnějších DJů poslední doby, David Guetta, kterému se dostalo cti složit oficiální hymnu pro evropský fotbalový šampionát UEFA Euro 2016, konaný v jeho domovské Francii. Bonusem mu k tomu bude i možnost vystoupit v červnu letošního roku na zahajovacím ceremoniálu mistrovství na národním stadionu Stade de France v Paříží. Pro Guettu se tak kromě jisté dávky ukojeného patriotství jedná o skvělý marketingový počin – nejen, že jeho jméno bude skloňováno ještě častěji než doposud, ale jeho především výtvor budeme každý den prakticky automaticky slýchat před jednotlivými fotbalovými zápasy, ale i v rádiích, televizi či dalších médiích. Z pohledu umělce se tedy jedná takřka o pomyslný Olymp.

Nápad přidělit zpracování znělky vrcholné fotbalové akce přednímu světovému hudebníkovi však není ničím novým. Připomeňme si, že již na Mistrovství světa v Jihoafrické republice v roce 2010 se stala hitem mezi fanoušky a současně i radiovým hitem na celém světě píseň „Waka Waka (This Time for Africa)“ od kolumbijské zpěvačky Shakiry. Sluší se rovněž podotknout, že nezapomenutelně se do myslí (nejen) fotbalových fanoušků vryl též remix hitu od The White Stripes – Seven Nation Army, hraný po každém vstřeleném gólu na Mistrovství Evropy v roce 2012, konaného v Polsku a na Ukrajině. Tato píseň nejenže reinkarnovala trochu pohasínající slávu americké rockové skupiny, ale především se mnoha příznivcům asociovala jako „goal song“ – a tak ji i nyní můžeme po vstřeleném gólu slýchat na mnoha stadionech po celém světě (namátkou lze zmínit např. německý velkoklub Bayern Mnichov).

Připomeňte si gólovou píseň minulého fotbalového Mistrovství Evropy:

Video: UEFA Euro 2012 Goal Song - Seven Nation Army

České prostředí

Podívejme se však do českých luhů a hájů. Zde za zmínku stojí především dvě persony místní hudební scény, a to František Ringo Čech a Jaromír Nohavica. Není náhodou, že se jedná o zaryté klubisty – fotbalový komentář živě v podání prvně jmenovaného slávistického příznivce si dokonce mohli fanoušci pražského klubu poslechnout u velkého pražského derby, odehraného v Edenu na podzim loňského roku; toto utkání jste mohli sledovat například i na bet365. Jaromír Nohavica je zase známým patriotem Ostravy a místního fotbalového Baníku. Oba zmiňovaní hudebníci jsou přitom autory klubových hymen – zatímco František Ringo Čech je autorem hudby i textu hymny „Kluci zlatí“, jíž však ve fotbalových ochozech přílíš často neslýcháme, dílo Jaromíra Nohavica „Baníčku my jsme s tebou” se stalo mezi ostravskými příznivci doslova hitem – situace kdy ji v sezóně 2003/2004 na ostravských Bazalech unisono pělo přes 10 000 diváků se tak co do hlučnosti a atmosféry dala zlehka přirovnat k rockovému koncertu. Zřejmě netřeba připomínat, že mezi fotbalovými příznivci Baníku hymna „Baníčku my jsme s tebou“ Nohavicovi zaručila nesmrtelnou popularitu.

REKLAMAREKLAMA