Komiks Crew: Na rok 2016 chystáme fakt top jména

Schwa, Fatty M a Lumiere dali před pár lety hlavy dohromady a vznikla z toho akce Komiks, která se dnes řadí k něm nejzajímavějším, které se u nás konají. V pátek se koná poprvé v Brně, tak jsme měli důvod kluky vyzpovídat.

17.2. 2016 12:53:18 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj kluci, nedávno jsme o vás psali, když jste se chystali na BPM Festival do Mexika. Tak jaké máte zážitky? Co se vám tam nejvíc líbilo?

- Schwa: BPM festival pro nás byl opravdový zážitek. Bylo skvělé být součástí tak velké akce. Důležité, kromě hraní, pro nás bylo i hledání zajímavých jmen, talentů a sbíráni kontaktů na booking agentury. Na ty velké akce v rámci BPM jsem skoro nechodili a spíše jsme hledali menší a hudebně zajímavější akce. Mimo BPM jsme ještě hráli v Mexico City, Playa Del Carmen, v Tulumu a v Monterrey. Do Mexika jsme se doslova zamilovali a určitě se chceme brzo vrátit.

- Lumiere: Ano, zážitek to byl velký a hlavně díky volnému vstupu na všechny akce spadající do BPM festivalu. Schwa všem zařídil VIP pásky a my tak mohli stihnout za večer třeba i tři párty. Jinak se mi líbilo hodně DJs, ale nejvíc jsem si užíval perfektní zvuk na všech akcích.

- Fatty M: Zážitky ano, pro mne rozhodně vyhrál Tullum. Mystický místo, který bude součást mého života. Jinak nejkrásnější místo výletu bylo Monterrey. Nádherný hory a skvělý hraní. A jinak jsem štastnej, že jsem si mohl zahrát na BPM festivalu.

Cestou zpátky jste měli naplánován taky New York, jenže to nevyšlo, proč?

- Fatty M: NYC je další místo, kam se musím podívat. O hraní jsme bohužel přišli. Kvůli hroznému počasí a sněhové bouřce jsme já a Michal museli zůstat 5 dní v Miami. Zavřeli nám všechna letiště v New Yorku těsně před nosem. Škoda.

Pojďme ke Komiksu – ten jste začali dělat všichni spolu a mě zajímá, jak to začalo, že jste se rozhodli spojit své síly a věnovat velkou část vašeho času této akci?

- Schwa: Nejdůležitější a prvotní impuls přinesl Lumiere. Vlastně nás do Komiksu navrtal on. V počátcích jsme ani netušili, že budeme pokračovat po naší první společné akci v Mikroně. Ale nakonec se to tak vyvedlo, ze jsme se rozhodli se Komiksu věnovat naplno a hledat další zajímavá a neokoukaná místa.

- Lumiere: No já si pamatuju jak jsme se někde všichni tři potkali a řekli si: Pojďme spolu něco udělat. A já nějak cítil, že spojení nás tří bude fajn. A pak se to všechno nějak na sebe nabalilo.

- Fatty M: Hodně jsme hráli v klubech a chtěli jsme Komiks rozvinout trochu někam jinam. Já jsem dříve maloval graffiti a chtěl jsem celou akci táhnout i výtvarným směrem.

Jste tři chlapi – chápu, že musí být asi těžké pokaždé spolu vyjít a domluvit se na kompromisu. Už jste řešili nějaké neshody?

- Lumiere: No není to tak hrozné. Tři lidi jsou právě akorát. Jestli souhlasí dva, tak ten třetí musí ustoupit.

- Fatty M: Přirovnej to k hudební kapele. Vždy nějaký komplikace nastanou a člověk se musí naučit respektovat názor druhých a naučit se žít ve vztahu, což jsem nikdy neuměl. Najednou je to vlastně klasickej vztah, kde se musíš snažit chápat postoje dalších členů týmu. Prostě jak jsi řekl - je to o kompromisu.

Komiks je znám mimo jiné i pro své úžasné flyery – kdo je dělá? Máte vždy nějaký námět nebo dáváte grafikovi volnou ruku?

- Schwa: O plakáty se od Komiksu s Kinkem stará Jakub Zajíček, se kterým se poprvé spojil Lumir. Jakub kývnul na možnou spolupráci a začal posílat návrhy. Úplně nás to odzbrojilo. Jakub má osobitý styl a velkou hromadu úžasných nápadů. ÚplnĚ volnou ruku mu však nedáváme, to by plakát nešel ani přečíst :-) Každý design je docela porod a k výslednému plakátu se dopracováváme i několik týdnů. Ale stojí to za to, je to pro nás důležitá součást celého Komiksu a plánujeme v budoucnu i výstavu našich plakátů.

- Fatty M: Chtěli jsme, ať náš flyer vystihne celou pointu komiksu. Proto jsme po čase, kdy se Komiks nějakým způsobem vyvíjel, chtěli něco, co se bude víc dotýkat myšlence a směru Komiksu. A proto jsme hledali a hledali a oslovili mnoho skvělých lidí a dokonce i mnoho známých výtvarníků. Jakub byl posledním, koho jsme oslovili, a po prvních dvou skicách byl naše okamžitá volba.

Kromě hudební stránky taky hodně dbáte na umělecké instalace, které jsou součástí každé této párty. Jak vybíráte umělce, které potom oslovíte ke spolupráci?

- Schwa: U každého Komiksu je to trochu jinak. Buď spolupracujeme s galeriemi (například The Chemistry Galler či Page Five) a nebo oslovujeme umělce přímo. Do Brna přivážíme Ondru Ševčíka z FAMU s jeho projektem Primal Ritual, který pracuje se zpětnou vazbou. Dále máme přichystanou výstavu moc šikovných lidí z FAVU (Klaudia Korbelicová, Pavla Firicová) a světelnou instalaci kluků z XYZ Projektu.

- Fatty M: Jen to doplním - chtěli bychom začít mnohem více spolupracovat se studenty uměleckých škol a mnohem víc je zapojovat do Komiksu jako celku. Vlastně vytvořit komunitu, která funguje dohromady. Seskupit lidi, který baví stejný věci a mají podobný vize jak v hudbě, tak i výtvarném umění.

Který umělec, který se s vámi podílel na Komiksu, vás zatím oslovil nejvíc? A proč?

- Schwa: Mně zatím asi nejvíce bavil Pavel Holeček, který mimo jiné pracuje pro Lego. Na minulém Komiksu s Derrickem Mayem měl samostatnou výstavu, která mě naprosto uchvátila. Hlavně jeho obrazy a plastiky. Skvělá byla také výstava ilustrace Lustr na prvním Komiksu v Mikroně. Tu jsme ale neorganizovali my, nýbrž galerie Page Five.

- Fatty M: Mně osobně nejvíc v tomhle ohledu bavil první Komiks v Microně, kde byla klasická výstava komiksů a zároveň skvělá výstava Lustr v Galerii Art Salon S.

Poslechni si: Schwa & Fatty M @ BPM Festival, Mexiko (2016)

Na Komiksu v Praze vystoupila sposta zajímavých jmen – naposledy Derrick May nebo Kink. Podle čeho vybíráte headlinery? Je to čistě jen o dobré nabídce z bookingových agentur nebo i o něčem jiném?

- Schwa: Kdybchom dostávali tyto "dobré nabídky", tak si pískáme. Booking těchto velkých jmen je opravdový boj a měsíce a měsíce čekaní. Na bookingi Kinka  jsme pracovali přes rok. Opravdu si občas přeji, aby to bylo trochu jednodušší a rychlejší. Ale když se to nakonec povede, tak je to skvělý pocit. I kvůli tomu je Komiks v tak nahodilých datech. Nechceme to dělat za každou cenu.

- Fatty M: Je to peklo. Lidi, které nyní bookujem je fakt naročný zabookovat. Na rok 2016 chystáme pro mně fakt top jména, vlastně moje vysněný lidi, ale booknout je je fakt oříšek. Spousta lidi si myslí, že to je kvůli jejich vysoký ceně, kterou my nejsme schopni akceptovat a snažíme se s ní nějak hýbat. Ale u jmen typu DJ Koze a dalších se jedná o to, jestli se jim někam chce. Cena je taková, jakou si určí on!

Michale, ty jsi bossem Beef Records, což je momentálně jeden z nejprestižnějších českých aktivních elektronických labelů. Co chystáš s labelem do budoucna?

- Schwa: V roce 2016 plánuju vydat několik vinylů, což jsme v poslechních letech trochu zanedbávali. Máme rozjednanou spolupráci s Eltronem Johnem, Kubou Sojkou, Anderem B a mnoho dalšími. O vizuál desek se nám teď stará Tomáš Vavříček z AVU a Jan Moravec. Moc se těším, až ty nové desky budou venku. V rukávu mám i několik svých nových tracků, které plánuji vydat.

Které umělce bys rád pod Beef Records upsal?

- Schwa: Nemám nějaký wish-list, poslední dobou raději pracuji s lidmi, které osobně znám a se kterými jsem například někde vystupoval. Celé to pak stojí na osobnějším pojetí spolupráce, což mi vyhovuje. Nejsme žádná velká firma s hromadou zaměstnanců.

Fatty, ty jsi s Romanem Raiem založil skvělou klubovku Flow, na které v roce 2010 vystoupil třeba Paul Kalkbrenner. Chystáte další díly?

- Fatty M: Pro nás to byla šance, jak pozvat zajímavý lidi do Česka. Upřímně v roce 2010, kdy jsme Flow začali dělat, tak jsme žádný zajímavý jména nevozili. Layo a Bushwacka a jednou za 5 let Nick Warren není zrovna mega porce lidí, co tě něčím překvapí, natož ty poloprogresivo trancy, což bylo docela popularní. No tak jsme začali vozit Ninu Kraviz, Shonky (Apollonia), Ellen Allien, Sascha Funke, DJ T, Guy Gerber, DJ Hell a hodně moc dalších jmen. Flow ale pokračovat nebude. V Roxy neplanují další klubovku tohoto typu.

Michale, v naší rejvácké anketě z minulého roku, kde fanoušci hlasovali, kterého českého DJe v klubu nikdy nevynechají, jsi skončil na těsném druhém místě za Luccou. Momentálně patříš asi k nejžádanějším exportům elektronické hudby z Česka. Asi málokterý DJ dokázal tolik, co ty. Bereš si to nějak? Připouštíš, že tomu tak je?

- Schwa: Wow. Tak to jsem ani nevěděl (a nebo jsem to zapomněl). Samozrejmě mě to těší :-) Já si tyhle věci moc nepřipouštím. Nechci totiž usnout na vavřínech. Přijde mi, že mám všechno teprve před sebou. Hlavně co se týče produkce vlastní muziky a objevování nových postupů ve studiu. Hraní je už vlastně jen taková třešinka na dortu.

Lumíre, my jsme spolu dělali rozhovor v roce 2012 před Elektrou s Pan-Pot. Tehdy jsi mi řekl, že za nejúspěšnějšího českého DJe považuješ Michaela Buriana – platí to pořád?

- Lumiere: Ono jak to bereš. Jestli úspěch měříš tím, kolik peněz DJ vydělá, nebo jestli bereš za úspěch to, na jakých akcích hraje. No stále se to mění.

Všichni tři jste aktivní producenti, máte nějaký vysněný label, na kterém byste chtěli vydat svůj track a považovali to za absolutní vrchol?

- Schwa: Pro mě je dost zásadni label Clone. Bylo by super s nimi navázat nějakou spolupraci. Rád bych také znovu vydal něco na Compost Records.

- Fatty M: Za mě Hivern Disc, Clone, NON, Rush Hour a Dekmantel, kterej má taky hodně velkej a širokej záběr. Tak klidně tam.

Jaký je váš nejoblíbenější track od Edwarda?

- Schwa: Edward – The Ghetto. Baví mě, jak stylově vysamploval Boba Sinclaira.

- Lumiere: Edward – Midnight Express

- Fatty M: Po tom, co jsem ho viděl v Mexiku, tak od něj hraju téměř vše.

PARTYINFO

Komiks 7

19.02.2016 Malá Amerika, Brno
DJs: Edward (live), HRTL (live), Eva Porating, Schwa, Fatty M, Lumiere
Cena: 150
REKLAMAREKLAMA