Makarov: Na albu World in Conflict jsem pracoval dva roky

Letos mu vyjde jeho debutové album, i když to jednu dobu nevypadalo moc růžově. Ale jak sám říká: „Čekání se vyplatilo!“ Jako jeden z mála českých zástupců si zahrál i v berlínském Tresoru a se svým parťákem Steenem pak v pátek vystoupí v Brně.

15.2. 2016 10:05:48 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Honzo, vím, že máš připraveno nové album, jak dlouho jsi na něm pracoval?

- Makarov: Ahoj, na albu "World in Conflict" jsem pracoval zhruba dva roky. Nemohu ale říct, že jsem do toho byl ponořen nějak intenzivně. Když byl čas, pracoval jsem na tom.

Pak jsi ovšem nějakou dobu hledal label a dokonce jsi uvažoval, že album poskytneš zdarma ke stažení, že?

Ano, čtvrt roku se z obeslaných labelů nikdo neozval. To už si člověk říká, jestli mám čekat další půl rok, nebo jestli to spíše neposlat volně do světa...

A čekání se vyplatilo, už víš, kde album vyjde, i když to třeba bude chvíli trvat. Předpokládám, že to za to čekání stálo, ne?

Přesně tak, kdo si počká, ten se dočká. Platí to a platit bude! Album vyjde kromě digitálu i na CD nosičích a vyjde na německém labelu "We Call it Hard Records". S dalším releasem později vyjdou velmi povedené remixy od Plugeho a Elektrabela.

Určitě je super zpráva, že remixem přispěje i Steve Stoll, co jsi na to říkal, když ses to dozvěděl?

Majitel labelu Andreas Florin nadhodil tuto myšlenku, že se Stevea pokusí oslovit a zeptat se, jestli by nepřispěl svým dílem pro toto album. V tu chvíli jsem tomu moc šancí nedával, ale říkal jsem si proč to nezkusit a nakonec to vyšlo! Album si poslechl a odpověděl okamžitě. Jsem za to moc rád, protože Steve Stoll je pro mě stále jedna z předních ikon techna, kterou velmi respektuji za tu širokou škálu kvalitní hudby a alb které za posledních 20 let vydal.

Poslechni si: Makarov - World In Conflict (Preview)

V čem vlastně hudbu tvoříš? Používáš i nějaké hardwarové nástroje?

Ableton live, pouze software.

Je nějaký producent, který tě inspiruje?

Dříve tomu tak bylo, že jsem si bral inspiraci od různých producentů. Dnes je ovšem potřeba být ve své produkci sám sebou. Inspirují mě spíše nálady, okolního světa dění, momentální rozpoložení a dokonce i počasí. To vše dohromady ovlivňuje právě ty zmíněné nálady, které poté snažím transformovat do zvukové podoby.

A který label nyní pravidelně sleduješ?

Tresor, Hypnus, Secret Keywords, Ancient Methods...

Jako jeden z mála Čechů jsi měl možnost zahrát si ve slavném berlínském Tresoru. Jak na to vzpomínáš?

Samozřejmě na to hraní vzpomínám moc rád, byl to jeden z nejlepších klubových zážitků. To asi pro každého, kdo měl možnost tam hrát. To místo je životní styl pro velkou spoustu lidí a pevné jádro Tresoru je komunita, která se kolem klubu točí podstatnou část svého života a dává do své práce opravdu maximum. Všechno tohle se na celkovém fungování klubu podepisuje. Mám v Tresoru přátele a občas tam rád zajedu propotit triko :)

Minulý rok jsi hrál na Summer Session, Christmas Párty nebo Beats for Love. Jaké hraní v loňském roce ti určitě zůstane ještě dlouho v paměti?

Každá zmíněná akce má jiný charakter a já rád vzpomínám na všechny. Párty nemusí být obřích rozměrů, abych z ní měl dobrý pocit. Dobrý pocit ovlivňuje můj DJský výkon a zpětná odezva od lidí, takže ani tolik nezáleží, kde zrovna hraju.

Hráváš taky s parťákem Steenem, spolu se ukážete třeba 19. února v Brně, liší se nějak vaše společné hraní oproti tomu, kdy vystupuješ sólo?

Pokud hrajem jako Makarov & Steen, sound se příliš neliší. Když hrajem každý sólo, rozdíl je podstatný. Standa si jede hodně groovy, mě zase berou věci spíše do undergroundu. Tak to bylo vždy...

Vím o tobě, že taky stále rád hraješ z desek. Podle čeho se rozhoduješ, z čeho budeš na párty hrát?

Tuze rád! Je to pro mě základ DJingu. Rozhoduji se podle vybavení klubu a jeho možností. Pokud je možnost hrát z gramofonů, beru desky.

A kupuješ stále desky?

Stále kupuji. Baví me shánět spíše starší, občas i téměř nesehnatelné kousky. Když potom tu desku položíš na gramec a poprvé si ji pustíš, to je opravdu skvělý pocit. Než když párkrát klikneš a stáhneš si track. Taky samozřejmě stahuji hudbu, ale jde o ten hlavní rozdíl v kontaktu s ní, tu výjimečnost tomu nic nevezme. Miluju placky!

Které desky z tvé sbírky si nejvíce ceníš?

Těch desek je víc, UR - The Final Frontier, Neil Iceton - The Singularity, DJ Rok - Key External... A když pominu elektroniku - Johnny Cash Live in Prague :)

Kdybys měl sestavit line-up na tvou vysněnou párty, kdo by tam určitě neměl chybět?

Trochu tě chytnu za slovo a řeknu Christian Morgenstern.

PARTYINFO

Dirty Trip 14

19.02.2016 Perpetuum, Brno
DJs: Elektrabel (live), Steen + Makarov, Leia Drex, Nee‘o, Carl W
Cena: 99
REKLAMAREKLAMA