Andrew Daren & Saddan: Vibe je vstupní brána do elektronické hudby

Jaké to je, otevřít si hudební klub v Brně? Dva kamarádi loni v září otevřeli elektronický klub Vibe, který udělal na scéně průvan a ukázalo se, že se nejen v pohodě uživí, ale dál roste. Pojďme si s nimi tedy popovídat!

28.1. 2016 06:26:25 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj kluci, co by mě na začátek nejvíc zajímalo, jak jste se vlastně potkali? A jak jste spolu vlastně začali spolupracovat jako promotéři?

- Andrew: Já jsem vlastně začal v roce 2010 dělat akce v Abaju, protože tam byl první pronájem prakticky za nic, takže tam byla možnost udělat první akci. Pak jsem se snažil zkusit jiné podniky a dostal jsem se do Mersey, kde jsem dělal electro-trap. Právě provozní Mersey mě doporučil Dana, který pak hrál taky na nějakých mých akcích, my jsme se postupně stali přáteli a byla shoda náhod že já zrovna hledal bydlení a on spolubydlícího. Já se pak postupně přeorientoval na house a techno...

- Dan: (přerušuje) Díky mě!

- Andrew: Ano, ano. Přišlo mi, že v té době podobných akcí v tomto stylu je tady dost málo, tak jsme se rozhodli, že zkusíme udělat něco nového. Naše první akce Vibe byla na Flédě a došlo více než 500 lidí. My jsme na tom makali každej den, rozdávali letáky, 1+1 vstupenky ... A nakonec jsme udělali výbornou akci, Fléda byla plná, všichni byli spokojení. My jsme taky byli spokojení, ale téměř nic jsme nevydělali...

- Dan: No, počkej ...

- Andrew: No tak jsme vydělali asi dva tisíce.

- Dan: Každej!

- Andrew: Ok, tak každej. Ono náklady nebyly úplně malý ,ale začít dobře bylo pro nás zásadní. Myslím, že se to docela podařilo a začali jsme přemýšlet co dál.

- Dan: Hele, už odbíháš od tématu ...

Klidně pokračuj ...

- Andrew: Další akce pak byla na Malé Americe kde jsme to skoro odmakali jen ve dvou – od dekorací po úklid. Bylo to šíleně náročný, ale zvládli jsme to..

- Dan: Potvrdili jsme si, že to prostě zmáknem udělat ve dvou. Pak přišla další akce ...

- Andrew: ... to bylo na Ahoy ...

- Dan: ... kde i přes špatný počasí přišlo přes 200 lidí.

A proč chodili? Měli jste dobrou propagaci, markening nebo to byla ta hudba, co je lákala?

- Dan: My tu akci chtěli udělat, protože tady podle nás bylo moc techna. To se o Brně ví – že je to technoměsto. Apokalypsa, Elektra, Perpetuum... My jsme chtěli zjemnit – deephouse, techhouse a pomalejší, ne to klasický, techno.

- Andrew: Chtěli jsme ukázat různorodost elektronické hudby a to se nám povedlo.

A kdy se to zlomilo, že jste si v podstatě řekli, že začnete s vlasním klubem – vložíte do toho všechny prachy a všechen čas a obětujete vše v podstatě jen tomu?

- Andrew: To byla taky šílená náhoda. Potkali jsme jednoho kamaráda, který nám dal kontakt na majitele klubu v centru města, který hledal promotéry. Já jsem se s ním hned druhý den spojil a do té doby jsme vlastně nevěděl, že ten podnik existuje ...

- Dan: Já jsem tam jednou byl ...

Ono se to předtím jmenovalo Palatin, že?

- Andrew: Ano, Palatin. Ale s borcem jsme se sešli, měli jsme nějakou představu a on měl ovšem úplně jinou. My tu nechtěli dělat akce, to nás nezajímalo. Nabídli jsme mu vytvoření úplně nového konceptu pro jeho klub, nebylo to lehké ho přesvědčit, ale za pár dnů jsme se už domluvili na podmínkách a začali na tom makat.

- Dan: A za dva měsíce jsme měli otevíračku.

- Andrew: To bylo šílený. Oba jsme dali dohromady všechny svoje peníze a kromě kamaráda, který nám pomáhal s výmalbou, jsme to zvládli zase skoro sami. Já když si to teď zrekapituluju, tak si uvědomuju, že jsme makali vlastně od osmi od rána do dvanácti večer. A ty poslední dny byly strašný, ale do deadlinu jsme vše stihli, otevíračka se podařila a došlo hafo lidí ...

... hráli tu Black Girl / White Girl, což jsou celkem slavný DJky, které měly profil i v Mixmagu ...

- Andrew: Ano, bylo štěstí, že mohly dojet zrovna na otevíračku.

Jak vyhledáváte vlastně DJs, které pozvete?

- Andrew: Čistě podle Soundcloudu.

Takže otevřeš Soundcloud, poslechneš si set, podíváš se jestli není z Bolívie nebo Argentiny ...

- Andrew: ...Ano, ale zase si nehrajeme na velká jména, na ty tady nedosáhneme, na ty tady není prostor. Spíš jde o tu kvalitu. Teď jsme ale ve stavu, kdy nám bookingové agentury DJs sami nabízí ...

- Dan: ... ale DJs si to i řeknou a doporučí nás přátelům ...

- Andrew: Jo, to je úlet. DJs, co tady hrají, nás pak doporučí známým, kteří píšou, že si tu chtějí taky zahrát.

Takže máte dobrý reference od DJs, co tu hrají?

- Dan: Jo, jo. Ona je to spíš domácí atmosféra, protože většina z nich spí u mě v bytě, mám tam i malý DJský pokojíček ...

- Andrew: Je to tak, že se se všema snažíme udržet kontakt i potom, co už u nás hráli. Chceme, aby to měli jako zážitek, né zahrej a nazdar.

Je to vůbec možný finančně udržet, protože tady máte každý týden zahraničního DJe? Mně přijde, že když se čtyři pět akcí nepovede – máte problém ...

- Andrew: Musím říct, že zatím všechno bylo v úplný pohodě, ta návštěvnost od října pořád roste. My jsme od října v podstatě měli jen dvě horší soboty.

Kolik teda musí chodit lidí, abyste byli spokojení?

- Andrew: V pátek 200-250, v sobotu 100-150 lidí. Ale míříme samozřejmě na větší čísla, chceme se pořád zlepšovat.

- Dan: Teď však chceme trošku ubrat z těch zahraničních interpretů, aby tu nebyli každej pátek.

- Andrew: Ti lidi tím byli úplně rozmazlení.

- Dan: To byl už velkej luxus.

- Andrew: Ti lidi pak ty jména neberou až tak úplně vážně. Původní koncept byl, že v pátek bude vždy zahraniční headliner a v sobotu nějakej místní zajímavej interpret. My tu v podstatě pořád měli zajímavý jméno a teď do budoucna chceme, aby ti zahraniční DJs byli trochu víc exkluzivnější.

Já na to navážu – když jsem se díval na program na leden, tak to zahraniční DJs kromě jednoho pátku pořád jsou, navíc v sobotu tady bude Orbith, tu další Tráva, což jsou jména, která v Brně zaručeně táhnou ...

- Andrew: Všichni nám říkali, že leden bude špatnej, ale my jdeme proti proudu a vytáhli jsme jména, aby tady bylo opravdu vždy hodně lidí. Všichni se bojí, že v Brně nebudou studenti, a to ovlivní návštěvnost. Nám se ale ta věková skupina pravidelných návštevníků pohybuje 25 let a výš.

- Dan: Ty dvě soboty s Trávou a Orbithem jsou takovej malej náš experiment. Soboty nejsou v Brně moc silný, ale ti dva lidi prostě táhnou pořád, tak uvidíme.

- Andrew: My taky máme cenovou politiku, kdy na pátek je vstupné 80,- Kč a v sobotu 50,- Kč. A u toho taky zůstaneme, ať tady hraje kdokoli.

Máte za sebou teď vlastně první půlsezónu fungování ...

- Andrew: A uběhlo to strašně rychle!

- Dan: A vlastně od září jsme nebyli o víkendu nikde jinde, než u nás. Každej pátek, sobotu, ale i úterý a středu jsme byli ve Vibe.

Tak když máte klub, tak asi nečekejte, že budete mít volnej čas a půjdete v pátek zapařit někam jinam ...

- Andrew: No, ani jednou to tak nebylo.

- Dan: Jednou jsme skončili dřív a šli jsme se podívat do zrekonstruovaného 7. Nebe, jak to tam vypadá. Ale to nikde neříkej

- Andrew: Tak oni mají úplně jinej koncept. A my nechceme s nikým soupeřit. Jsme naopak otevření spolupráci.

Jaký je teda ten váš koncept?

- Andrew: Nechceme, aby člověk přišel v deset, v jedenáct a začalo do něj bušit techno. Ať přijde a posedí u pohodovýho housíku, aby mohl na pohodu pokecat. A když půjdeš na plac, tak si na něj klidně zatančíš. Když hraje furt ten techno beat – to pak není úplně příjemný v tom podniku.

Už máte kolem sebe tu komunitu, ze kterých se stali pravidelní návštěvníci?

- Andrew: Rozhodně ano. Hodně lidí se nám vrací a dostáváme hodně pozitivní reakce. Když se objevila nějaká negativní, tak to byla spíš blbůstka – jako to, že nemáme Colu Zero?

A jak jste to řešili?

- Andrew: Druhý den už tady byla k dispozici.

Fakt?

- Andrew: No jasně. My chceme pracovat s lidma, ptáme se, co chtějí, co by zlepšili.

Na to, aby jste ale mohli tyto požadavky řešit, musíte mít taky velké pravomoce, kam v tomto můžete až zajít?

- Andrew: Tady v tom prostoru si můžeme dělat v podstatě, co chceme. Kdybychom si to tady chtěli přemalovat celý na růžovo, tak si to přemalujeme. Majitel nám ve všem vychází vstříc a jsme s tím maximálně spokojeni.

Na lidech jste pak v podstatě nechali rozhodnutí, jestli klub bude kuřácký nebo nekuřácký. Dali jste na facebook anketu, která měla strašně moc reakcí ...

- Andrew: Tolik jsem ani nečekali.

Když jsem se chystal na tento rozhovor, tak jsem to v rychlosti projel a většina je pro nekuřácký klub. Opravdu do toho půjdete, že bude Vibe nekuřáckej?

- Dan: Tak my jsme si to chtěli zmapovat. Teď to necháme chvilku vychladnout a pak se podle toho nějak zařídíme.

- Andrew: Ale nikdy nevyhovíš všem.

- Dan: No, počkáme aspoň do března, přes zimu toto řešit nechceme.

Máte na to společnej názor?

- Dan: Nemáme. Já bych z toho chtěl androš a to ke klubu patří.

- Andrew: Ale chceme zároveň naučit lidi, kteří nemají zkušenosti z elektronickou hudbou, aby k nám chodili. Jim se ta hudba líbí a nechtějí přijít domů a smrdět cigaretou. A my chceme, aby se k nám vrátili.

- Dan: On si u nás někdo zahulil a lidi na to strašně nadávali.

- Andrew: Ale nechceme z toho dělat nóbl diskotéku. Nechceme zacházet do extrémů.

Takže když to přeženu, vy byste měli být vstupní brána do elektronické hudby?

- Andrew: Ano, přesně tak.

- Dan: Elektronická hudba není o tom, že máš zahulenej prostor a vysmažený lidi.

A jednáte taky podle toho?

- Dan: Jasně. Když tady máš týpka, ze kterýho je pervitin vidět na sto metrů, tak ho ani nepustíme.

- Andrew: Naštěstí sem tito lidi moc nechodí. Vlastně skoro vůbec. Za ten půlrok se stalo čtyřikrát, že jsem dali někomu peníze za vstup zpátky a poslali je od nás pryč. A lidi si to moc cení.

PARTYINFO

Marcelo K2

29.01.2016 Vibe, Brno
DJs: Marcelo K2, Saddan + Alan Wood, Susa, Andrew Daren
Cena: 80
REKLAMAREKLAMA