25 nejlepších techno tracků v roce 2015

Které tracky hýbaly technem v tomto roce? Mrkněte na náš žebříček, který sestavil Carl W! Chybí nám váš favorit? Napište nám pod článkem do diskuse.

30.12. 2015 13:44:43 | ankety & názory | Carl W

25. Bart Skils - Lost Boys

Holanďan Bart Skils vsadil na typický zvuk Drumcodu, přidal jednoduchý nápad a tzv. "crowd pleaser" byl na světě. Lost Boys si hodně oblíbil třeba Sven Väth, který tento track již mockrát zasadil do svého setu.

24. Tiger Stripes - Detroit

Mikael Nordgren aka Tiger Stripes ukazuje, jak si představuje zvuk Detroitu v moderním hávu. A nám se to moc líbí údernost tohoto kousku z vydavatelství Truesoul.

23. Levon Vincent - Woman Is an Angel

Původem z New Yorku, nyní však Berlíňan Levon Vincet si troufl na studiové album a hned z něj vybíráme track Woman Is an Angel do našeho žebříčku. A věřte, že z každým poslechem je lepší a lepší.

22. Scuba - Black On Black

O Black On Black jsme se již zmínili v nejlepších albech za rok 2015. Paul Rose tím, že vztoupil na pole temného techna, vůbec neudělal chybu a nemůžeme se ho nabažit. Právě tento track ukazuje proč každý jeho následující release prochází drobnohledem. Co kdyby se tam objevila podobná pecka?

21. Mark Reeve - Exposure

Novinka z Drumcodu, které dal Mark Reeve ten správný šmrnc, že nad ostatními vyniká. Přestože si myslíme, že toto Beyerovo vydavatelství mělo slabší rok, Explosure si cestu do našeho žebříčku našel. Snad zaslouženě.

20. Room 506 ‎– Red Embers

Michael Wollenhaupt aka Ancient Methods aka Room 506 ‎přinesl na "béčkové" straně svého EP Drop Out více jak dvanáctiminutovou ódu, která vás nenechá vydechnout. Je to Michaelův první release jako Room 506 a my si už teď těšíme na další!

19. Aphrohead – Let’s Prance (Radio Slave & Thomas Gandey Last Communication Remix)

Je stará známá pravda, že na co sáhle Matthew Edwards, to se ve zlato promění. Není důvod se domnívat, že singl Let‘s Prance Felixe Stallingse, který letos vyšel na Crosstown Rebels, je výjimkou. Zamiloval se do něj i Pete Tong, který jej hrál jak na BBC 1, tak i na většině svých vystoupení.

18. Adam Beyer - Stone Flower

Do výběru se nám dostal se svým trackem Stone Flower i boss Drumcodu Adam Beyer. Démonický vokál, groovy beat a divoké činely vévodí jednoznačně nejlepšímu tracku, který Adam letos vydal.

17. Phil Kieran - Wasps Under A Toy Boat (Planetary Assault Systems Remix)

Jediný track, který se nám letos probojoval z Cocoon Recordings. Luke Slater na Väthovo vydavatelství doručil techno brutalitu a jasně ukazuje, že v tomto odvětví je pořád na špici!

16. Daze - Compton

Číslo šestnáct patří protinožcům. Daze letos vydal své druhé EP na labelu Lobster Theremin s názvem Neuromance a my vybíráme z "béčkové" strany track Compton. Sice se může zdát, že se tento track přiklání spíš k breakbeatu, ale to nám vůbec nevadí, ta atmosféra nudného slunečného odpoledne je tu vystižena dokonale.

15. Dax J – Utopia

Dax J jistě potěší všechny příznivce svižnějšího rychlejšího techna. Pokud je pro vás 134 BPM hodně, klidně si desku zpomalete. Udělal to třeba Len Faki na Awakening a vůbec to nebylo na škodu. "Old-schoolákům" srdce jistě zaplesá.

14. Nina Kraviz - Ghetto Kraviz (Regal Dub Remix)

Gabriel Cassina si vzal na paškál starší hit Niny Kraviz a vymačkal z něj naprosto maximum. Vokály Niny jsou sexy, o tom nikdy nebyl pochyb. Regal k nim teď přidal pekelně temnou atmosféru a chemie zapracovala skvěle.

13. DJ Deep & Roman Poncet Present Adventice – Exsurgence

Cyril Etienne des Rosaies a Roman Poncet mají za sebou silný rok - dohromady v podstatě dominovali na legendárním vydavatelství Tresor, protože tu letos vydali hned 3 desky. My vybíráme úvodní track z té poslední - Exsurgence. Brilantní techno.

12. Louisahhh!!! & Maelstrom ‎– Body Music

Někdy je to strašně jednoduché - stačí chytrý nápad a chytlavý vokál a bude vás hrávat i Laurent Garnier. Co dodat? "Ain‘t no party like this here party and this here party don‘t stop! Cause we don‘t party like everybody and we just warming up!"

11. Alan Fitzpatrick - Love Siren

Alan pravidelně vytahuje z kapes exkluzivní samply a obaluje je svým tradičním soundem, který rozhodně neurazí. Love Siren hraje už delší dobu, releasu se dočkala však až červenci. Poslední zářez Drumcodu v našem žebříčku.

10. Jon Hopkins – Open Eye Signal (George Fitzgerald Remix)

John Hopkins vydal Open Eye Signal už v roce 2013, ale až letos vyšel extrémně povedený remix George Fitzgeralda. Těžko se to bude škatulkovat jako čisté techno, kdy jej někdo zabalil do labelu progressive, asi bych neřekl ani popel. Ale funguje skvěle, to vám potvrdí Annie Mac, Anja Schneider, Dominik Eulberg nebo Slam.

9. Bjarki - I Wanna Go Bang

Asi nejhranější track tohoto roku, hit všech velkých i malých festivalů, který jste nemohli neslyšet. Valil se totiž z každé reprosoustavy. Jednoduchost z I Wanna Go Bang jenom čiší, což však nikomu nevadí, robotické vokály měly vždy šťávu a Bjarki to jen potvrzuje.

8. Johannes Heil – Scene Three

Největší pecka z Johannesova letošního alba The Black Light. Heil má techno pořád v duši, což se odráží na jeho produkci a je s podivem, že se nedostalo do našeho výběru 25 nejlepších alb v roce 2015. Scene Three je solidní nálož deep-techna, která neomrzí. 

7. Maceo Plex - Solar Detroit

"Hitovkář" Plex nechybí ani tu, z jeho repertoáru nám v uších uvízl track Solar Detroit. Možná zní hodně slavnostně, až kýčovitě, ale to nevadí třeba Garnierovi, který tímto trackem otevíral několik svých letošních setů.

6. KiNK - Cloud Generator

KiNK vstoupil do vydavatelství Running Back jako uragán. Kaskádovitou melodii z Cloud Generator jste už sylšeli mnohokrát, není to žádná hudební novinka, Strahil s ní však pracuje skvěle. Sám majitel Running Back Gerd Janson track popisuje jako "music for big rooms, wide eyes and small brains" - což tak nějak dokonale sedí.

5. Trevino ‎– Eclipse

A jsme skoro ve finále. Drum‘n‘bassový mazák Marcus Kaye přičichl k technu a už třetím rokem potvrzuje, že mu rovný beat sedí. Kopavý beat a téměř éterická melodie spolu dokonale fungují a dělají tak z Eclipse už pomalu klasiku.

4. DJ Koze - XTC

Brilantní nakažlivý vokál, extrémní úroveň pohody, skvělý rytmus a jemné vlny ... Koze vždycky uměl něco speciálního. Tento rok to je jeho monolog o extázi - ambientní techno, které vám roztáhne zorničky, ani nevíte jak :-)

3. Matrixxman - Augmented

Augumented je analogový techno kousek a první singl z Matrixxmanova debutového alba Homesick. Ocelová vizionářská Detroit-klasika skvěle funguje na tanečním parketu a právoplatně obsazuje třetí místo v našem žebříčku.

2. Stephan Bodzin - Singularity

Magické atmosféře z alba Power of Ten vévodí Singularity. Futurustický, fantastický, precizní "trippy" track, který bývá vrcholem setů nejen Bodzina, ale i Romboye, Tale of Us, Adriatique nebo Maceo Plexe. Dokonalost!

1. Jamie xx - Gosh (Tale Of Us Remix)

Když Resident Advisor může jako track roku uvést What‘s A Girl To Do z roku 2004, tak mi si dovolíme vybrat track, který nevyšel pro změnu vůbec. Už ve článku Deset věcí, co musíte vědět o Tale Of Us, který doprovázel jejich vystoupení v Roxy, jste se mohli dozvědět, že kluci si hodně tracků skládají jen tak do šuplíku. Toto je bohužel (nebo bohudík) jeden z nich. Nutno podotknout, že většinu smetany by měl slíznout Jamie xx, Tale Of Us jeho Gosh jen vyšperkovali rovným beatem. Oh, my Gosh!

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně