Jaká jsou nejlepší alba za rok 2015?

Stejně jako předchozí roky, tak i letos se podíváme na to, která alba nám tady v redakci hrají a které rozhodně nesmíte přehlédnout.

29.12. 2015 11:37:04 | ankety & názory | Carl W

Letos vydávali alba velikání jako Loco Dice, Richie Hawtin, The Chemical Brothers nebo Paul Kalkbrenner, ale je tu i několik překvapení. V rychlosti připomenu žebříček v roce 2012, 2013 a i ten poslední v roce loňském. A teď se pojďme vrhnout na ten aktuální - jak vypadá pořadí 25 nejlepších alb v roce 2015?

10. Octave One - Burn It Down [430 West Records] - 25. květen

Lenny Burden a Lawrence Burden jsou známí především pro svou impozantní live show a třeba právě díky tomu jejich hudba působí tak skvěle - je tu slyšet syrový hardware a hlavně spousta energie. Burn It Down však přichází v době, kdy se zvuk Octave One trošku mění, formuje se v pomalejších rytmech. A dle mě to klukům hrozně sedlo - žádné uspěchané zběsilosti, ale přesto velice energické techno a house, které můžete poslouchat stále dokola.

9. Mano Le Tough – Trails [Permanent Vacation] - 30. říjen

Nové album irského producenta nevypráví příběh, ale rovnou hollywoodský vysokorozpočtový blockbuster. Jemné melodie neruší, je tu cítit příchuť moderního popu a nechybí ani Niallovi vokály. Trails vás roztančí nejen ve vašem obýváku, ale i na jakémkoli festivalu. Však se zeptejte svých známých, kteří jej letos slyšeli, co na vystoupení Mano Le Tougha říkají.

8. Mr. G - Night On The Town [Phoenix G] - 9. září

Colin McBean za poslední čtyři roky vydal třetí album - na tom letošním Night On The Town se zaměřuje čistě na klubovou hudbu. Ale pokud mám vybrat jedno slovo, které album symbolizuje, rozhodně použiju "groovy". Každý track vás však zaujme něčím jiným - a každý byste chtěli slyšet na velkém soundu a řádit na něj uprostřed davu.

7. Guy J - The Trees, The Sea & The Sun [Bedrock Records] - 13. listopad

Guy Judah se na novém albu opravdu vytáhnul a mnozí jej již dnes označují za nadčasovou klasiku. Poslechněte si třeba skladby Opera a Nirvana (které mimo jiné zazněly snad na každém větším festivalu) a zaručuji vám, že bude chtít slyšet album celé. Už podle názvu je jasné, že je The Trees, The Sea & The Sun inspirované přírodou, ale pusťe si jej klidně doma v posteli, v autě nebo v práci. Funguje všude.

6. André Galluzzi ‎– Alcatraz [Aras] - 15. ledna

Když album skoro před rokem vyšlo, tak mě sice oslovilo, ale nemyslel jsem si, že o něm budu v prosinci psát. A podívejte se - nechybí zde. V každém tracku cítíte analogové teplo, nechybí okultní zvuky a psychadelické vokály (track Cats Attending vás naláká na celé album už během prvních 30 vteřin). Alcatraz nepůsobí tuctově, Galluzzi rozhodně není konvenční typ umělce a právě proto vám jeho nové album může hrát celý rok a neoposlouchá se.

5. Matrixxman - Homesick [Ghostly International] - 10. červenec

Charles McCloud Duff vydal letos jako Matrixxman své debutové album. A co čekat? Techno futurismus inspirovaný Detroitem, podmanivé, někdy až chladné techno a obrovský hudební zážitek. Augmented zaslouženě patří mezi nejlepší techno tracky tohoto roku a i když zbytek alba je pak více poslechovější, vůbec mu to nebere na kráse.

4. Scuba - Claustrophobia [Hotflush Recordings] - 23. březen

Claustrophobia byla letos taková tutovka. O albu se mluvilo ještě dříve, než vůbec vyšlo a zpětně musím říct, že rozhodně zaslouženě. Kdo má rád přímočaré techno, rozhodně si přijde na své. Vy ostatní však nečekejte nudně burácející a opakující se zvuky - každou chvíli vás čeká nějaký breakdown nebo rytmická změna a Scuba si tak drží vaší pozornost až do konce každého tracku. A kdo nezná Black on Black, jako by nebyl.

3. Loco Dice - Underground Sound Suicide [Ultra Records] - 30. říjen

Yassine Ben Achour navazuje na loňský počin Guye Gerbera a jeho 11:11. Mezi hosty nechybí Chris Liebing, Miss Kittin nebo Giggs (na titulní písni celého alba - Get Comfy). Ale i pokud nemáte rádi house a hip-hop dohromady, tak si na albu naleznete své. Jedniné mínus na Underground Sound Suicide tak vidím to, že dosud nevyšlo na vinylu.

2. Stephan Bodzin – Powers of Ten [Herzblut Recordings] - 12. červen

Stephan Bodzin letos vytáhl opravdu "big guns". Power of Ten je jeho druhé album po osmileté pauze a všechny posluchače zaručeně zvedne ze židle. Propracované organické zvyku se dotknou vašich smyslů, protože znějí úžasně i několik měsíců po prvním poslechu. Jednoznačně jedno z nějlepších alb v tomto roce a není snad nikdo, kdo by letos neslyšel aspoň titulní skladbu Singularity.

1. Richie Hawtin - From My Mind To Yours [Plus 8 Records] - 11. prosinec

Hawtinovo album přišlo v tichosti, bez většího PR a o to větší je to překvapení. Plus 8 Records, kterého je Richie spolumajitel společně s Johnem Acquavivou, slaví letos 25 let a nostalgická nálada se pak projevuje i na From My Mind To Yours, ať už zde Richie vystupuje jako Plastikman, 80xx nebo Childsplay. Stále je vidět a hlavně slyšet, že je Hawtin velkolepý producent, že umí vykročit z vlastního stínu a vytvořit nový moderní zvuk (i když se nemusí tolik lišit od toho, co vydával několik let nazpět). From My Mind To Yours nabízí hluboce hypnotické, ambientní, acidové techno, kterého nebudete mít nikdy dost!

Další umístění:

 • 11. Jamie XX - In Colour [Young Turks] - 29. květen
 • 12. Hunee – Hunch Music [Rush Hour] - 6. červenec
 • 13. Levon Vincent – Levon Vincent Novel [Sounds] - 11. únor
 • 14. George Fitzgerald - Fading Love [Double Six Records] - 27. duben
 • 15. Floating Points – Elaenia [Pluto] - 6. listopad
 • 16. Giorgio Gigli - The Right Place Where Not To Be [Electric Deluxe] - 23. říjen
 • 17. Paul Kalkbrenner - 7 [Columbia Records] - 7. srpen
 • 18. The Chemical Brothers - Born In The Echoes [Virgin EMI] - 17. červenec
 • 19. Kölsch - 1983 [Kompakt] - 8. června
 • 20. Carl Craig a Green Velvet - Unity [Relief Records] - 24. březen
 • 21. Pan-Pot - The Other [Second State] - 25. září
 • 22. Recondite - Placid [Acid Test] - 2. listopad
 • 23. Terranova - Restless [Kompakt] - 11. květen
 • 24. The Fear Ratio - Refuge Of A Twisted Soul [Skam Records] - 25. květen
 • 25. Deadbeat - Walls & Dimensions [BLKRTZ] - 6. listopad
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně