Hledáte náhradu za Téčka? Vybíráme tři gramofony, u kterých byste měli zbystřit

Dějiny jdou nezadržitelně kupředu a někdy s sebou berou nejenom to ty produkty, které na trhu zkrátka neuspěly, ale často také bohužel i některé kvalitní výrobky, které ač měly řadu svých příznivců, neodolaly okolnostem vývoje a jsou dnes pouze vzpomínkou.

19.1. 2016 10:23:42 | technologie | rave

Mezi takové legendy patří dnes třeba osobní vozy Tatra (i když existují omezené série osobní aut pro vyvolené), pro někoho třeba zmrzlina Callipo, každopádně každý dj hned bez váhání dodá gramofony Technics.

Původně vytvořené jako model pro audiofily, kteří si rádi manuálně srovnávali otáčky talíře, aby měli jistotu, že svého Beethovena poslouchají přesně na 33RPM, se gramofony Technics série 1200 staly ikonickými nástroji všech dj's a byla to právě legendární „Téčka“, která udávala standard všem gramofonům v této třídě a nejčastěji se objevovala v požadavcích předních umělců. Tyto skvělé přehrávače bohužel nakonec srazila na kolena jejich vlastní spolehlivost a kvalita, která zákazníkům umožnila používat tento gramofon i déle než 10 let, aniž by se s ním cokoliv závažnějšího stalo, čímž postupně klesaly prodeje nových strojů, jelikož použité byly levnější a hrály prakticky stejně. Dnes sice existuje množství nástupců, kteří by chtěli zaplnit místo po těchto skvělých kouscích, nicméně není úplně jednoduché se v záplavě nabízených modelů zorientovat, proto jsme se rozhodli se na tři z nich podívat a doporučit vám, po čem sáhnout, když hledáte opravdu dobrý djský gramofon.

Levnější, ale kvalitní gramo pro začátečníky

Model Reloop RP-2000M nám nabídne vše, co potřebujete na djském gramofonu do začátku a na osvojení si těch správných míchacích technik. Konstrukčně a designově vychází právě z úspěšné série gramofonů Technics a díky tomu nenajdete na tomto gramci žádné zbytečnosti a funkce, které by vás rozptylovaly od toho, co je důležité, tedy kvalitně promíchnout několik desek dohromady. Tomu odpovídají i některé prvky, jako je podsvícení jehly (přenosky), stroboskopické měření otáček, anti-skate úprava ramínka, dvě rychlosti přehrávání a velmi praktický přepínač mix/battle nastavení. Začínající hráče bezpochyby potěší i skutečnost, že je tento gramofon dodáván jak se slipmatem, tak i s přenoskou. Integrované RCA vstupy vám umožní okamžitě začít hrát a to i bez djského mixu či phono předzesilovače.

Pokročilejší mixování si žádá lepší stroj

Máte už za sebou vystupování v nějakém tom klubíku, sem tam i nějakou tu radio session nebo live stream na internetu? Máte pocit, že vám váš gramofon už trochu nestíhá drobné nuance vašeho mixu? Čas se poohlédnout po nějakém silnějším modelu, proto je tu Audio Technica AT- LP1240USB. Tento gramofon nabízí ještě bytelnější konstrukci, 16 pólový třífázový motor ovládající přímým náhonem hlavní talíř, nastavitelnou výšku raménka pro uchycení jakékoliv přenosky, USB výstup na digitalizaci desek a další skvělé funkce, z nichž hlavně sběratelé nepochybně ocení i možnost přehrávat nahrávky v rychlosti 78 RPM, tedy na tomto gramci bez problému přehrajete krom vinylů i šelaky (nezapomínejte ovšem vyměnit i jehlu, neb šelak má trochu jiné mechanické vlastnosti než vinyl). Tento gramofon je univerzálním vinylovým centrem, jak do klubu, tak i do domácí věže, neb krom phono výstupů obsahuje i RCA rozhraní na připojení do libovolného receiveru.

Králem večírků? Jedině s ST-150 HP

Pro ty z vás, kteří nechtějí dělat žádné kompromisy, si společnost Stanton připravila skutečnou pecku, a sice přímou návaznost na model Technick 1210 MKIII v podobě jejich Stanton ST-150. Bytelná a kvalitní konstrukce na minimalizaci zpětné vazby, skvělé momentové motory, key correction a možnost až 50% změny pitche, jsou spolu s digitálními výstupy S/PDIF ideálními parametry, které tento gramofon katapultují mezi to nejlepší, co je aktuálně k dispozici. Vysoký točivý moment zajistí, že vaše nahrávky budou hrát vždy na tu správnou rychlost i když s nimi budete scratchovat, výškově nastavitelné ramínko zase uvítá jakoukoliv vaši oblíbenou přenosku. Tenhle gramec je stroj do nepohody, a pokud hrajete často „venku“, tedy v různých klubech či na různých akcích a chcete si s sebou vozit skutečně profi gramce, pak je pro Vás Stanton ST-150 HP prakticky ideálním řešením.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně