Casper: Zájem o mixování z gramofonů přetrvává

Původně sice pochází ze severu Moravy, ale už hodně dlouho je DJ Casper primárně součástí brněnské elektronické scény. U příležitosti jeho vystoupení 27. listopadu na Flédě na party Vendeta jsme mu položili pár otázek a určitě je to zajímavé čtení. Vedle DJingu a pořádání parties přišla řeč i na jeho nový projekt, DJ školu Tempo.

21.11. 2015 04:55:16 | rozhovory | Kotlyk

- Kotlyk: Ahoj Caspere, za mixem se pohybuješ už poměrně dlouhou dobu. Když se ohlédneš zpět, co bylo prvotním impulsem k tomu, stát se DJem a jaké vůbec byly tvoje začátky?

- Casper: Ahoj, prvotní impuls přišel někdy kolem roku 1995, kdy jsme začali jezdit na akce do olomouckého klubu Depo. Něco podobného nám v Bruntále chybělo, tak jsme to prostě zkusili. Začátky byly kruté, jelikož u nás tuhle scénu nikdo nechápal, v té době tam byli samí diskouši. :) Takže jsme naráželi na spoustu problémů a setkávali se s nepochopením.  Nicméně se nám podařilo sehnat Technicsy, mix, tři bedny housových desek a začali jsme trénovat v bývalé cukrárně U Žabáka v jednom z chladících boxů. Měli jsme velmi málo informací jak na to a v podstatě jsme na všechno museli přijít sami. Když se tak ohlédnu zpět, tak to stálo za to. V té době jsme na sobě hodně makali a snažíme se v tom pokračovat do dnes.

Seznámili jsme se v době, kdy už jsi byl poměrně známý jako psytrance DJ, ale následně jsi k tomu přidal i drum´n´bass. Co tě k tomu vedlo?

No spíš to bylo tak, že jako první jsem hrál house a dnb, potom mě house začal trochu nudit, hledal jsem v rovném beatu něco zajímavějšího a objevil jsem právě psytrance. Takže to vlastně bylo naopak - dnb bylo dřív než psytrance. Mám rád více stylů a všem se jim snažím věnovat, ale aktuálně hraju prakticky jen dnb a psytrance. Druhý jmenovaný styl ale už míň než dřív.

Vedle DJingu jsi i celkem dost aktivní jako promotér a máš za sebou nespočet uspořádaných akcí (např. Bassproof nebo Planet Blue Society Night). V začátcích se k tomu člověk dostane asi hlavně kvůli tomu, aby si měl kde zahrát, nicméně co tě žene v pořádání parties nyní?

Ano, byl jsem vždy celkem dost aktivní, ale jen kvůli hraní jsem to nedělal… Vždy jsem se snažil uspořádat co nejlepší akce a přivézt co nejlepší jména. Dělám to hlavně pro lidi a scénu, rozhodně ne kvůli hraní, to je jen taková třešnička na dortu. Je to asi přirozený vývoj. A když už v tom jsi, snažíš se co nejvíc, aby akce byla vždycky top. Největší odměnou je pro mě party plná bavících se lidí.

Na jednu z posledních parties, která se konala v prostorách Malé Ameriky, jsi pozval legendární DnB producenty Bad Company. Jak jsi zpětně s akcí spokojen a jak hodnotíš relativně nové prostory Malé Ameriky?

Party dopadla na 100%, hodně jsem si ji užil a doufám, že to platí i pro lidi, co přišli. Malá Amerika jsou krásné prostory a výborně se s majitelem spolupracuje. Na příští rok tam chystám několik dalších akcí, takže doufám, že se bude pokračovat v nastavené linii.

Poslechni si: DJ Casper - Budoucnost 2013

Jaké parties chystáš do budoucna, na co se můžeme těšit?

Nejbližší party bude 12.12., kdy se uskuteční na Favále Planet Blue Night, a pak klasicky Bassproof Silvestr rovněž tam. Na březen chystám opět něco většího a to Bassproof na zmiňované Malé Americe. Tam se můžete těšit na dvě velké neuro pecky. Víc teď bohužel nemůžu prozradit.

Aby si těch aktivit kolem DJingu neměl málo, tak se ti letos podařilo založit DJ školu Tempo. Není to v dnešní době konzolí a různých softwarů zbytečná činnost? Nebo stále přetrvává zájem o to mixovat z gramofonů?

Určitě přetrvává. Mezi lidmi se vždycky objeví někdo, kdo chce něco víc, něž jen zmáčknout synch. Chodí k nám různě hudebně zaměření lidé, ale základ mají všichni stejný, chtějí na sobě makat, něco se naučit a minimálně se odlišit od davu. Sice to někomu trvá trochu déle, ale to nevadí, tu práci si s ním dáme. Kromě toho jde taky o to, že my nenabízíme jenom kurz, kde se „naučíš hrát“, ale především takové malé nakouknutí do toho, jaké to vlastně je a co obnáší DJing. Snažíme se, aby naše kurzy měly punc autenticity a tu správnou atmosféru, proto je pořádáme přímo v klubu, kde mají studenti k dispozici CD playery a gramce. Dáváme jim přednášky nejen o hraní, ale i o hudební teorii, DJské technologii a o tom, jak fungují různé scény.

DJ školu jste rozjeli na začátku léta, s jakým zájmem jste se setkali a jak tento skoro už půlrok fungování hodnotíš?

Zájem stále je, lidi se hlásí, klub a ostatní djs nás podporují a s DJem Zaionem, který na tom se mnou dělá, se stále snažíme udržet tu nejlepší úroveň. Hlavně máme ale radost, že za námi chodí lidi, kteří se skutečně chtějí něčemu naučit, na kurzu se neflákají a jde na nich poznat zájem o to všechno. Jinak by to byla pěkná nuda!

Jak bys ohodnotil studenty, kteří se k vám hlásí? Je něco, co bys jim vytkl nebo je naopak pochválil?

Někteří jsou samozřejmě trochu nadanější a pracovitější, ale všichni co přišli, projevili velký zájem se něco naučit. Chodí k nám začínající DJs, co opravdu nic neumí a chtějí proniknout do této problematiky (jak už jsem říkal, někomu to trvá déle a někomu míň). Pak k nám chodí DJs, co už něco umí a ty se snažíme vést správným směrem, upozorníme je na pár drobností a poradíme nějaké tipy, které nevěděli. Myslím si, že za tu dobu už se objevilo pár talentů. Jak ve škole tak i na kontestech. Všem účastníkům patří velká pochvala, jen tak dál…

Vedle mixování se snažíte studenty učit i základům produkování hudby. Jak tyto kurzy probíhají a kdo se stará o výuku?

Tohle má na starost DJ Dephzac. Já a Zaion to celé zaštiťujeme a staráme se o organizační věci kolem. Kurz je rozdělen na tři části. Tou první je seznámeni se s prostředím softwaru. Dále to je arrangement, kdy jde o to, do něj přenést svůj nápad. Poslední fáze je nejnáročnější - nápad zapíšeme, různě experimentujeme, nahráváme, posléze uspořádáme stopy a nesmí chybět automatizace. Úplně poslední je mixdown. To vše probíhá na velké projekci, aby do toho každý co nejvíc pronikl. Na závěr to pak různě probíráme, studenti pokládají otázky a je volná debata.

Na Vendetě budeš hrát před britským producentem Dub Motion. I když se jedná o celkem nové jméno, setkal ses už s jeho produkcí a co na ni říkáš?

Ano setkal a libí se mi moc, jako vždy máte v Pohon crew výborný výběr a cit na headlinera. :) Hodně vám fandím a díky za pozvání.

Obligátní otázka na závěr - pokud bys měl vybrat 5 nejlepších tracků všech dob, které by to byly?

No nevím, jestli jsou tohle nelepši tracky všech dob, ale moje srdcovky to jsou určitě (i když jich je samozřejmě mnohem víc):

DJ Marky & XRS feat. Stamina MC - LK
Chris Su & Mc Fedora - Illusion of choice
Danny Byrd - Grit
Black Sun Empire - Snake Eyes
Pythius - BBT

PARTYINFO

Vendeta

27.11.2015 Fléda, Brno
DJs: Dub Motion, Mylkyway, Casper, Alien, Jahly Soul, Birg, Kamikaze Boy, Rybiz, Spool, Yak, Dekor, Mania, Flexa, Kotlyk
Cena: 70
REKLAMAREKLAMA