Report z Nouvelle Prague 2015 od Lucie J

Letošní třetí ročník Nouvelle Prague byl nabytý zajímavými jmény z hudební branže (panelistů) a nových hudebních uskupení, a tak se měli jak delegáti tak i obecenstvo na co těšit. Konference byla rozdělena do několika tématických panelů, kde si na pódiu mohli veřejně vyměňovat své zkušenosti a názory odborníci a přihlížející veřejnost jim mohla pokládat otázky na dané téma.

12.11. 2015 04:50:34 | reporty | Lucie J

A tak páteční program začal panelem představující novinky na české hudební a festivalové scéně. Pro mě bylo určitě zajímavým zjištěním, že se změnil Zákon o ochraně veřejného zdraví (hygiena zvuku), kdy byla hudební produkce festivalů pod otevřeným nebem vyjmuta z této ochrany. Pro některé české festivaly se tím tak otevírají nové možnosti, což je narozdíl oproti rostoucím problémů festivalů jako je třeba Tomorrowland (Belgie) velmi pozitivní vývoj.

Za zmíňku stojí také letošní první festival Youtuberingu ze stejné produkce jako Majáles, který nejeden odborník ze sálu považoval za převratný nápad ve snaze oslovovat teenagery. Kenzo z pražského Cross clubu pak upozornil na velký vývoj na území Prahy, že se rozrůstá počet hudebních klubů a barů a mění se tak kultura na scéně. V nových zajímavých projektech, které oživují netradiční prostory pro hudební akce pak vidí budoucnost.

Co však většinu organizátorů hudebních akcí trápí je nástup elektrické evidence tržeb, která by mohla festivalům nejen zvýšit náklady (což pro nás návštěvníky znamená v konečném výsledku ceny), ale i prodloužit fronty. Vyvstala i obava, že by se v konečném důsledku mohlo české publikum zase víc scházet doma, místo toho aby společně vyráželi na akce bez obav z vyšších cen v klubech a na festivalech.

Další část diskuzí se pak věnovala utváření brandu hudebníků, jak správně využívat sociální média jako efektivní nástroj marketingu. Zaznělo, že by se lidem měl nabízet přínosný obsah a snažit se je zapojit do života hudebníků. Jak důležité je lidi nejen lákat na blížící se akci předem, ale poskytnout nějaký report už v průběhu akce a po skončení zveřejnit kvalitní záznamy tak, aby příště akci už určitě nepropásli. Důležité je také s lidmi o akci komunikovat celý rok a udržovat je nadšené pro vaši věc.

Páteční diskuzní program pak volně přešel v showcasový festival, kde se méně známé kapely z česka, ale i ze zahraničí snažily zaujmout nové publikum. Vrcholem večera bylo vystoupení švýcarských Kadebostany, kteří hrají a vystupují jako opravdové hvězdy a jistě se brzy znova předvedou na nějakém letním festivalu.

Večer byl zakončen vyhlášením cen Nouvelle Prague za rok 2015 ve 3 kategoriích a sice:

  • v kategorii Venue roku: Forum Karlín
  • v kategorii Počin roku: Nouvelle Prague
  • v kategorii Osobnost roku: David Urban (D Smack U Promotion) (tuhle cenu navíc předával agent zpěvačky Adele, Barry Dickings)

Barry Dickingsem pak začínal druhý den rozhovorem se Štěpánem Suchochlebem (ředitelem Nouvelle Prague a Rock for people). Seznámil zde sedící posluchačstvo se svou cestou k úspěchu, která z něj udělala agenta hudebníků jako je Adele, Jimi Hendrix, The Who, Bob Dylan, Neil Young, Paul Simon, Tom Petty, Jamiroquai nebo ZZ Top.

V dalších penelech se pak řešilo, jak vhodně sladit branging hudebníků se sponzory, jak hledat cesty společného zájmu. Je pravda, že by se festivaly měly naučit vyjednat si určité postavení tak, aby všudypřítomná loga jen návštěvníky nerušila, ale aby propagovala smysluplně (např. akce s nápoji vs. akce bank).

Každý hudebník si může najít svého sponzora jako sportovec, ať už jde jen o např. o oblíbenou značku konfekce. V poslední části diskuzí se na pódiu hovořilo o trendech v ticketingu a bezhotovostních contactless platbách na hudebních akcích. V zahraničí je dnes už běžné měnit si peníze za nápojové žetony a nové technologie už umožňují si efektivně nahrát hotovost na náramek, který vám pak slouží jako předplacená karta.

Hudební část v sobotu odstartovali pražští Sundays on Clarendon road, uskupení fungující od roku 2008. Jonáš Zbořil zpívá, Jan Tůma hraje na kytaru, laptop dokresluje atmosféru. Právě tahle kapela mě zaujala svou specifickou atmosférou podobnou Radiohead utvořenou z beatů, synthů, loopů.

Občas je příjemnou změnou spojit zvuk elektroniky se zpěvem a to se jim daří dobře. Vrcholem sobotního programu pak pro mě bylo vystoupení Lenky Dusilové s Baromantikou, kteří kouzlili svou melancholickou poetikou. After na sebe nenechala dlouho čekat a dokonce se zde předvedla jako překvapení slovenská kapela Bez Ladu a Skladu.

To byl letošní ročník Nouvelle Prague, akce která propojuje profesionály s veřejností a hudebníky s posluchači. Bylo zde možné navázat nové kontakty na hudební scéně, a to nejen té české, ale také dozvědět se kam se celý průmysl posouvá. Ja zajímavé vidět, jak se jindy konkurenti, na takovýchto akcí spojí a radí si se svými starostmi a radostmi.

Určitě doporučuji udělat si příští rok na tuhle akci čas pro každého, kdo by rád začal organizovat vlastní festival a sbírání zkušeností a rad by si rád zkrátil a ulehčil.

PARTYINFO

Nouvelle Prague 2015

06.11.2015 - 07.11.2015 Pivovar Staropramen, Praha
Live: Beasts, Beau, James Harries, Northeast Party House, Meat Wave, The Amazons, The Prettiots, Studmuffin
Cena: 270 - ?
REKLAMAREKLAMA