Fawkes: Lidi na burze stáli frontu na poslech desek

V sobotu 21. listopadu propukne v Brně Moravská DJ burza. Jedná se už o druhý počin v tomto roce a nás zajímalo, jestli je o klasické vinyly pořád zájem. Poslední léta jsme totiž spíše svědky nástupu digitálních technologií. Pozvání k rozhovoru přijal hlavní organizátor Tomáš Bělka, známý jako DJ Fawkes.

4.11. 2015 20:26:27 | rozhovory | PePe

- PePe: Ahoj Tome, jaký byl tvůj prvotní motiv zorganizovat v roce 2015 vinylovou burzu?

- Fawkes: Zdravím všechny rejváky! Asi bych žádný motiv neměl, kdybych si cca 2-3 roky zpět (znovu a už asi potřetí) nepořídil gramofony. Nějaké desky jsem již měl, ale využívám hlavně DVS, takže jsem vinyly nějak víc nekupoval. Samozřejmě ty chutě tam jsou a občas pošilhávám po bazarech a hledám oblíbené tracky na vinylu. Někdy, tuším kolem Vánoc 2014, jsem viděl u kamarádů v Liberci (zdravím CLCK!), že něco takového pořádají. Hned se mi zalíbila celá ta myšlenka uspořádat pohodové setkání DJs někde v příjemným prostředí, kde by si mohli dát pivečko, popovídat si a prodat, koupit nebo povyměňovat desky. Ihned jsem našel podporu v mém okolí, takže od myšlenky k realizaci už vedl jen krůček a jarní burza byla na světě.

Byly nějaké ohlasy na první DJ burzu? Jaký pocit jsi z ní měl ty?

Především musím říct, že mě překvapil obecný zájem o něco takového. Čekal jsem totiž, že budeme muset lidi nahánět a akci těžce propagovat, aby nám vůbec někdo přijel prodávat a aby mělo smysl vůbec burzu navštívit. Čekal jsem slabou odezvu od DJs i kupujících, opak byl však pravdou. Už během několika prvních dní se naše událost velmi slibně šířila, návštěvníci se hlásili na Facebooku, prodejci pomocí registračního formuláře. Ti nakonec dorazili z 11 měst z celé Moravy! Ve stejném duchu to pak i v den burzy vypadalo. Dorazilo přibližně 150 návštěvníků, kteří místy i stáli fronty na poslech stovek nabízených vinylů. Dokonce kvůli nám přijely i slečny ze Slovenska :-). Když jsem si uvědomil, že vinylová scéna skutečně žije a vše dobře dopadlo, věděl jsem, že v tom chci určitě pokračovat.

Kolik máš ty sám vinylů a plánuješ rozšiřovat sbírku?

Mám jen asi kolem stovky vinylů, jelikož až na výjimky jsem především digi DJ :-). Ale gramofonů se už rozhodně nezbavím a proto budu sbírku určitě rozšiřovat, hlavně o oblíbené starší kousky.

Účastnil ses už někdy podobné burzy jako návštěvník?

Ještě jsem neměl tu možnost. Že se něco takového děje, jsem si všiml na dálku u již zmíněných kamarádů v Liberci. Kdybych něco takového potkal dřív někde v okolí Brna, určitě bych se zajel podívat a něco přikoupit.

Co se bude vlastně na Moravské DJ burze dít kromě prodeje vinylů?

Nabídka vinylů je naprostý základ a v tuto chvíli máme přislíbeno opět několik set fošen k prodeji. Pro druhý díl jsme si řekli, že zkusíme najít větší prostory, ať jsme schopni nabídnout více desek a případně i něco navíc. A co se na takové setkání hodí víc, než vybavení a technika pro DJs? Proto jsme spojili síly s klukama z internetového obchodu profi-dj.cz a také s dovozcem značky Pioneer do ČR, firmou Basys CZ. Díky těmto partnerům například nabídneme DJům možnost porovnat, jak se podařil Pioneeru nový gramofon oproti uznávané klasice od Technicsu. Máme také připravenou prezentaci novinek od Native Instruments a to především jejich nového formátu STEMS a nových kontrolerů. Borci také ukážou, v čem tkví kouzlo propojení gramofonů s laptopem (DVS Systém).

Co vše skýtá zázemí Zóny 59?

Zóna 59 je moderní pivní bar, který navíc disponuje větší místností, využívanou pro klubové akce či workshopy. Díky tomu budeme mít dostatek místa pro pohyb mezi prodejci, prostor pro prezentace a také možnost jen tak si sednout, dát si pivko, pokecat s přáteli a ochutnat něco z kuchyně Zóny 59 (burgery, wrapy, corndogy, atp). A v neposlední řadě si pak můžeme v Zóně udělat i menší afterparty a pořádně rozvést plamenné diskuze, třeba na oblíbené téma analog vs. digital ;-).

A co bys na závěr vzkázal potenciálním zájemcům o prodej či nákup desek?

Prodejcům bych doporučil moc neváhat a rezervovat si místo, dokud ještě nějaké je! Stačí vyplnit krátký formulář jen pro náš přehled a je to. Prodejcům nic neúčtujeme, ani nikomu jinému. Rozhodli jsme se, že necháme na každém, zda nám něco přispěje na místě. Náklady na uspořádání máme, ale nechceem to dělat pro peníze. A kdo má zájem něco nakoupit, ať prostě v sobotu 21. listopadu mezi 14. a 19. hodinou přijde do Zóny 59 na Kounicově ulici.

PARTYINFO

Moravská DJ burza + afterpárty

21.11.2015 Zóna59, Brno
DJs: Fawkes, Peter Pea, hosté
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně