Risto: Současné techno udělalo skok dopředu

Pražský producent Risto moc rozhovorů neposkytuje a přitom je jedním z mála, co mají opravdu k elektronické hudbě co říct. V pátek spolu s Trávou vystoupí jako Lazy Lizard na Kling Klong Showcase v pražské Roxy.

2.11. 2015 13:07:48 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Risto, nedávno jsem někde viděl, že ti na chuť přišly komiksy. Co právě čteš, co máš v plánu číst a kdo je tvůj oblíbený hrdina nebo hrdinka?

- Risto: Skvělá otázka na začátek. Díky IM Cyber mám nové přítele v Comics Centru, kteří mě zásobují naporostejma skvostama. Teď zrovna jedu Conana, ale můj oblíbenej hrdina je jednoznačně Goon. Vlastně jsem komiks jako art vždycky miloval, ale nikdy jsem k němu nenašel tu správnou cestu. To se teď změnilo. Hodně mě to baví. Je to pro mě skvělá kompenzace k mý práci ve studiu.

Pojďme k hudbě. Nejprve mě zajímá projekt Over3, jehož jsi společně s Richardem Tauchmannem a Garym Rostockem členem. Je tomu deset let, co vám vyšlo první EP – vzpomeneš si, jak jste se tehdy dali dohromady?

Tak další trefa. Naše první setkání si teď úplně nevybavuju, ale pamatuju si na skvělý mejdany u Richarda v Hradci a u nás pak v Praze to bylo taky super. Také naše turné po vydání First Flight bylo skvělý. S partou jsme si užili fakt super mejdany.

Musím říct, že nové EP Fool mě uchvátilo. Prozraď nám, jak vznikalo a jak se vám na něm spolupracovalo.

Děkujeme, to mě samozřejmě velice těší. Vzniklo na základě dema, které jsem udělal krátce po návratu z Berlína, kde jsme byli s Trávou u Martina Eyerera ve studiu na konzultaci. Byl to ale v podstatě jen drum loop a já úplně nevěděl co s ním dál. Tak si to vzal do parády Richard. Udělal skvělý harmonie a Gary výbornou vokálovou linku. Pak už jsem to společně dopordukovali a smíchali u nás na Barrandově. Mám z toho fakt dobrej pocit. Gary je výbornej týpek. Baví mě jeho humor. Mám z tohohle releasu radost, protože nás s Richardem po letech svedl opět dohromady.

Co plánujete s Over3 do budoucna?

Už plánujeme další produkci. Neustále si s Richardem něco posíláme. On má schopnost komponovat zajímavý harmonie a já zase miluju tvrdší beaty. Společně s Garym je to docela zajímavá kombinace hudebního koření. Tak určitě pojedeme dál a uvidíme. Stále nás prostě baví dělat muziku a to je hlavní.

Poslechni si: Over3 - Fool

V čem skládáš hudbu? Předpokládám, že u tebe vyhrává analog, nebo se pletu?

Produkuju v Abletonu (stejně jako Richard) a míchám v Cubase 8 Pro. Máme dvě místnosti ve studiu. V jedné se produkuje a v druhé nahrává a míchá. Ano já mám rád analagový gear. Produkce vzniká z velké části mém počítači. Roland Aira, Roland GAIA, Novation Bass Station II, Moog, Waldors, Novation a tak. Mám rád hardware. To je pravda. Na druhou stranu dnešní technologie jsou díky vysokému výpočetnímu výkonu natolik promakané, že používám i je. Ono je v podstatě jedno na čem děláš. Důležite je jestli tě to baví a jestli máš invenci a nápad.

Na kterou mašinku ve studiu nedáš dopustit?

Tak to je jako se ptát na otázku: Která holka se ti líbí nejvíc? No ale asi by vyhrál můj Siemens Analog Summing pult postavený z originál šavlí z legendárního Siemens míchacího pultu někdy z poloviny 70. let. Stavěli mi ho na zakázku v Německu. Ten je skvělej. Ten mám fakt rád.

Tvé hudební kořeny jsou i hip-hopové. Doporuč nám nějaké producenty v tomto žánru, které teď rád posloucháš …

Ano, to je pravda. Yelawolf a jeho album Love Story. To podle mě stojí fakt za poslech.

Živí tě filmová hudba? Tím myslím hlavně tvé Barrandov Sound Music Studio a firma Barrandov Sound s.r.o.

Filmová hudba mě neživí. Je to hodně specifický žánr a vyžaduje úplně jiné skills než je třeba produkce rapu či techna. Barrandov Sound je firma, která má v hlavní náplni zvukovou postprodukci celovečerních hraných filmů. Ale to je na dlouhé povídání. Co se týče hudebního studia, tak to máme společně s Yardou Helešicem a do týmu paří i James Cole.

Myslíš, že by ses dokázal uživit pouze jako hudební producent, tak, aby tobě ani rodině nic nescházelo?

No to je taky dobrá otázka. Musím to dokázat, protože nic jiného kromě práce ve studiu nedělám. Není to jednoduché, ale určitě si nestěžuji. Je to vždycky otázka priorit. Mám skvělou ženu a 5 let starou dceru a oni vědí, koho mají doma.

Kde se momentálně v Praze hraje nejlepší hudba? Který klub je záruka kvality?

Po návštěvě Watergate clubu v Berlíně si nejsem jistý jestli se mi chce na tuhle otázku odpovídat. Záleží na tom co očekáváš a jak vysoké máš nároky. Já hraju pravidelně v Groove Baru a tam je podle mě dobrej zvuk a i jako podnik je super. Není to ale klasický taneční klub. Roxy je super, ale zvuk je takovej, jakej tam je. Je podle mě škoda, že tak ikonickej klub jako je Roxy už dávno nemá top sound systém. To je podle mě velká škoda.

V listopadu budou dlouho očekávaná párty Klink Klonh Showcase s Martinem Eyererem v Roxy. Nebude tu, jako support, chybět ani tvůj projekt s Trávou Lazy Lizard. Vy jste vlastně s Martinem takto v Roxy již hráli na Petrových narozkách. Jaký máte s Martinem Eyererem vztah? A plánujete i něco na Klink Klong vydat?

S Martinem se známe asi dva roky. S Trávou jsme ho navštívili v jeho studiu někdy na podzim 2013. Seznámil nás s ním náš kamarád Oldrich Sic Jr. Martin je skvělej a otevřenej člověk s neuvěřitelným citem pro sound a patři podle mě mezi absolutní producentskou světovou špičku. V Praze na Trávových narozeninách zahrál skvělej set. Dlouho tu nebyl a tak byl čas ho prostě pozvat. Myslím, že můžu v klidu říci, že se z nás stali přátelé a s Martinem jsem v kontaktu. Moc se těším na mejdan v Roxy 6. listopadu. Zatím máme v plánu nějakou společnou produkci ve studiu. Pak se uvidí. Myslím že tohle se nadá moc plánovat.

Co jste si od něj ze studia odnesli za zkušenosti?

Byli jsme tam na konzultaci ohledně workflow a produkce. Současný techno zvuk (alespoň tak, jako ho vnímám já) udělal neskutečně velkej krok dopředu. V Berlíně mají ohledně této záležitosti velkou tradici a zkušenosti. U nás tahle tradice logicky trochu chybí. Prostě Kraftwerk se nenarodili v Praze :-) Já se dlouho věnoval rapové produkci a soundu, takže když jsem se po letech opět dali dohromady s Trávou, potřeboval jsem se dostat do víru událostí a Martin byl skvělá volba. Pro mě to byla určitě veliká motivace a inspirace. Neustále se něco nového učím a Martin mě určitě nasměroval správným směrem. Alespoň tak to já vnímám.

A vůbec, hraje se teď podle tebe nejlepší elektronika v Berlíně? Jak často tam jezdíš? A přemýšlíš někdy o tom, se tam přesunout na delší dobu?

Já do Berlína zase tak často nejezdím. Myslím že hodně záleží na vkusu. Mě se prostě líbí současný sound okolo Martinova labelu Kling Klong. Hraju ali jiné věci i když z Berlína je toho hodně. Pan-Pot, Kolektive Turmstrasse, Booka Shade, Stephan Hintz, Ninetoes, Namito....

Asi taky není tajemstvím, že s Trávou připravujete album. Co od něj můžeme čekat? A hlavně, kdy si jej budeme moci koupit?

My jsem zatím s trávou vydali 2 CD jedno Chapeau live a před nedávnem Lazy Lizard Studio Session. Jsou to vlastně ale DJ mixy. Je to vždy taková malá rekapitulace toho, co jsem udělali. Děláme hodně i loopy a DJ tooly. S Trávou to pak kombinujem jako Lazy Lizard. Tráva míchá a já se stará o efekty a samply. Album jako takové v tom klasickém pojetí je zatím otázkou budoucnosti.

A poslední otázka: Jsi na jeden den politik a máš možnost schválit jeden zákon. Co by to bylo?

Dekriminalizace měkkých drog!

PARTYINFO

Kling klong showcase

06.11.2015 Roxy, Praha
DJs: Martin Eyerer, Ninetoes, Lazy Lizard (Tráva + Risto), Trava
REKLAMAREKLAMA