Gramatik: Vnímání hudby je velice osobní věc

Má většinu koncertů vyprodaných, svou hudbu rozdává zadarmo a letos dvakrát vystoupí v Česku. Máme pro vás exkluzivní rozhovor s Gramatikem!

30.10. 2015 18:10:06 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Denisi, jaký byl tvůj víkend?

- Denis Jašarević: Vyčerpávající. Měli jsme 4 gigy a museli jsme hodně cestovat.

Rád sdílíš myšlenku ohledně streamovaní hudby zadarmo. V tomto smyslu jsi také založil vydavatelství Lowtemp. Jaký je pro umělce rozdíl, když hudbu prodává nebo jí zadarmo sdílí?

Pro mě je to svoboda v tom, že si sám rozhoduju o mé muzice a o tom, jak bude vydána. Každý umělec, který vydává na Lowtemp ví, že jeho hudba bude k dostání zadarmo, ale také prostřednictvím mainstream služeb jako Spotify, Deezer, iTunes, Amazon a dalších. Tímto způsobem dostaneme hudbu s Lowtemp do světa a pomáháme tomu i PR na sociálních médiích. A umělci nějaký příjem mají právě díky mainstreamovým službám. Většina z nich je neustále na tour a toto je nejlepší věc, jak jich práci dostat mezi co největší počet lidí.

K tomu se váže můj další dotaz - ty jsi nahodil celou svou diskografii na BitTorrent, je to tak?

Ano. Vydal jsem své album The Age Of Reason přes BitTorrent Bundle a později jsem tak vydal celou svou diskografii i všechny releasy z Lowtemp. Právě má diskografie byla třetím nejčastěji staženým legálním souborem na BitTorrentu v roce 2014 s více než 3.2 miliónem stažení. Já BitTorrent miluji a své další EP tu vydám taky.

Co doufáš, že si lidé z tvé muziky vezmou?

Vnímání hudby je velice osobní věc, každý to má trochu jinak. Stále dostávám mnoho emailů od fanoušků, kteří mi děkují za mou muziku, když jim pomohla v těžkých časech. A když lidí dostanou díky mé hudbě inspiraci nebo je motivuje, tak to dodá zase sílu a inspirace mě a tím se kruh uzavírá.

A když pomineme fanoušky, od koho si bereš nejvíc inspirace?

Já poslouchám hodně různých žánrů a taky sleduji, co se děje na světové hudební scéně. Ale svou inspiraci raději hledám mimo hudbu. Nikola Tesla, Carl Sagan, Neil deGrasse Tyson, Stephen Hawking, George Carlin, Louis CK ... Věda a humor, tam čerpám myšlenky a nápady.

Poslechni si: Gramatik - Corporate Demons Feat. Luxas

Jsi sice ze Slovinska, ale vím, že žiješ v New Yorku už několik let. Jak vnímáš The Big Apple?

Tohle je to město! Když jsem vyrůstal, díval jsem se na filmy, které se odehrávaly v New Yorku a když jsem se sem přestěhoval, cítil jsem se tu jako doma. Jako bych to tu znal celý život. V New Yorku se děje vše podstatné a žít zde je splnění mého snu.

Který park v New Yorku je tvůj oblíbený?

Přímo před budovou, kde bydlím, je park, kde přes East River vidím Manhattan. Je tu nejlepší pohled na město, hlavně při východu a západu slunce. Jednoduše úžasné.

Když mluvíš o výhledu, který rooftop je tvůj nejoblíbenější?

Přece ten na budově, kde bydlím :-) Ale nedoporučoval bych ho turistům, domovník by vás okamžitě hnal!

Zpátky tedy k hudbě: když se dívám na data tvé tour, tak si nedovedu představit, jak to všechno zvládáš? Je to vůbec možné zvládnout tolik vystoupení fyzicky? Jak to děláš?

Mám crew, které dohlíží na vše, co se točí okolo našich show: zvuk, vizuály, světla, tour managing ... Prostě se starají, aby vše šlapalo hlavně po technické stránce, protože ta je extrémně důležitá. Každá lokace je totiž jiná. No a v rámci evropské tour mám double decker, kde mám vlastní místnost. To je ta hlavní věc, díky které jsem se ještě nezbláznil.

Co máš připraveno pro české publikum?

Funkového kytaristu z New Orleans - Andrewa Blocka. Ten se mnou bude hrát před českým publikem. A tyk vím, že tu máte rádi mé starší věci, takže určitě zahraju něco z mých straších alb Street Bangerz nebo Beatz & Pieces. Ale nevynechám ani nové releasy. Po Evropě mám většinu show vyprodaných a všichni si to pochvalují!

PARTYINFO

Gramatik

04.11.2015 Roxy, Praha
Live: Gramatik
DJs:
REKLAMAREKLAMA