Předvede Dubfire svůj live hybrid projekt příští rok v Česku?

Pořadatelé Citadely údajně jednají s managementem slavného íránského DJe o přesunutí jeho projektu live hybrid na příští rok. Ten měl předvést i letos, nakonec však vystoupí pouze v DJ setu.

24.9. 2015 19:55:19 | informace | Carl W

Přestože se v pátek na Citadele měl Dubfire představit poprvé v Česku se svým projektem live hybrid, nakonec tu odehraje pouze dvouhodinový DJ set. Proč? Pořadatelé mu nezajistili potřebnou techniku.

Vyjádření pořadatelů

Moved to 2016 Hello Dubfire fans: Due to technical problems caused by our failure to secure the proper equipment needed to produce the dubfire:live HYBRID show, we have collectively agreed that it is in the best interest of the fans that Dubfire’s performance is changed to a DJ set. The dubfire:live HYBRID show is a very unique performance which requires specific production equipment that was extremely difficult to secure at Citadela. Rather than canceling the show, Dubfire is excited to perform a DJ set alongside some of the Czech Republic’s top DJs. Citadela is working with Dubfire’s team to reschedule the live show for 2016 at a mutually agreeable date and venue. We appreciate your understanding and look forward to having you out to our event on the 25th of September at the Citadela.

Tak uvidíme, jestli se pořadatelům podaří dovést jeho live show aspoň příští rok. Třeba se ukáže na Apokalypsa Open Air, který stejní pořadatelé také slibují na budoucí rok.

PARTYINFO

Citadela

25.09.2015 Bobycentrum, Brno
DJs: Dubfire (live), Tools Project, Kaisersoze, Hory_Doly, JB + Flesh, Deivis, Subdubs, Orbith + Subgate
Cena: 399 - 2.499 (VIP)
REKLAMAREKLAMA