Wokurka: Jsem fotr od rodiny

Mrkněte na rozhovoru s DJem Wokurkou z The Tchendos, který zahraje na party Vendeta už tento pátek na Flédě.

7.9. 2015 13:17:37 | rozhovory | Kotlyk

- Kotlyk: Ahoj Dany, po dlouhé době se ukážete v Brně jako The Tchedos DJs. Pamatuješ si, kdy jste tady hráli naposledy? A kdo z vás je vlastně jako DJ ještě aktivní?

- Wokurka: Ahoj, předem chci poděkovat, že jste Voitu a mne pozvali. V Brně jsme byli vždycky rádi. Čoveče, jak to může být dlouho? Minimálně osm let určitě. Hrávali jsme nejvíc v Perpetu a snad dvakrát na Flédě. Z naší party pořád občas zahraje Ottoman, Karel IV, někdy, ale výjimečně Dušan Lipert, náš producent. No a nejvíc z partičky hraje Dj Voita, je taky nejmladší, má nejvíc energie a jde mu to. Já hraju opravdu výjimečně, ale baví mne to pořád a možná ještě víc.

A jak je to s kapelou? Za ty roky procházela vaše sestava různými obměnami, kdo vydržel "zabíjet smrt" až do dnes? (viz starší rozhovor zde)

Kapela jede. Teď jsme v sestavě Pete Kreff, Karel IV., Kejda, Wokurka a začala s náma skládat zpěvačka Bára Lišková.

Jaký styl a sound v současnosti jako DJs vlastně hrajete? Je to pořád ten starý dobrý breakbeat nebo se snažíte reagovat na aktuální dění v bass music?

Bass music, co to je? :-) Budu mluvit za sebe. Já jsem si teď teď těžce ulítnul na funky breaks a ghetto funk věcech. Hraju i breakbeat, občas rovňáky. Díky kontroleru mám o dost větší rozptyl. Ale občas zahraju i z vinylů. Budou na Flédě taky gramce?

Ze začátku jste hudbu hlavně produkovali a vytvářeli ji na samplerech a PC. Své debutové album jste však vydali jako regulérní kapela a takto i koncertujete. Jak k tomuto posunu došlo?

Byli jsme skoro 16 let zalezlí ve sklepě a asi jsme potřebovali ven. Když jsme začínali, tak nás ani nenapadlo, že bychom někdy koncertovali, nebyli jsme muzikanti, neuměli jsme na nic hrát. Právě samplery, první Atarka a dál Logic, jabka, nám umožnily muziku dělat. No a pak se to tak nějak přirozeně vyvinulo. Byli jsme tak drzí, že jsme si dovolili vystoupit a teď nás to hrozně baví.

V jakém složení jako kapela vůbec vystupujete? Vím, že se nebojíte zapojovat živé nástroje nebo s vámi vystupovali i různí hosti.

Zpěvačka Bára, na kytaru Karel IV, kterej vychází z metalovejch základů. Pete Kreff na klávesy, Kejda programming, pady a kaoscilatory, já zpěv a ještě kroutím můj oblíbený monotribe. Z počátku s náma vystupovala Charlie One, občas vystoupí Dj Voita a Amrit, dřív člen Majkláčů. Ten nám nazpíval Dnes naposled na desku. 17. října jí dá možná zase s náma v Crossu. Mimochodem tahle písnička teď vyšla jako sedmipalec. Pár kousků vezmeme s sebou do Brna.

Jak už zaznělo, vedle skládání hudby v The Tchendos i zpíváš. Jak ses k tomu dostal? Kde se v tobě vzala touha vyjadřovat se kromě hudby i slovy?

Já jsem od malička neustále poslouchal hudbu všech žánrů a nedalo mi si k tomu nezpívat. Slušně jsem dokázal vohulit gramofon a kroutit se s fénem v ruce před zrcadlem. Moc se ale za zpěváka nepovažuju, spíš za performera. Baví mně to. Vždycky jsem byl trochu exhibicionista, ale ne že bych vyskakoval v parku v baloňáku na ženy. Ke konci devadesátých let už mne přestalo pouze hudbu, umění, konzumovat a chtěl jsem se taky nějakým způsobem začít vyjadřovat. S Tchendos jsme ze začátku dělali vyloženě věci bez zpěvu a tak jsem vedle toho začal dělat takové performance, kde se prolínala hudba, mluvené slovo, video. No a k tomu jsem, ne vždy sám, vymýšlel i texty. Ale vyloženej zlom nastal před deskou. To jsem začal psát texty k písničkám. Bohužel u mně je to vždycky hroznej porod a běh na dlouhou trať. Moc si neumím jen sednout ke stolu a psát. Spíš mne texty napadaj na divnejch místech. Jednou jsem udělal text při čekáni na obvodním úřadu. Nebo při procházkách s kočárkem.

Od zmiňovaného debutu letos uplynulo už 8 let, ale donesly se mi nějaké skazky, že makáte na novém materiálu na další desku. Co je na tom pravdy?

Je to pravda a fakt makáme. Pomalu, ale jistě. Za těch pět let koncertování vzniklo docela dost novejch věcí a tak nám došlo, že bychom je mohli přísně vyselektovat a některé použít. Do toho děláme i věci úplně nové. Věřím, že na přelomu roku vyjde singl a v roce 2016, kdy nám bude 20 let, vyjde druhá deska.

Vedle vlastní tvorby jste dělali i remixy a bootlegy, které však oproti produkci jiných vybočovaly tím, že upozorňovaly na aktuální problémy a neduhy naší společnosti (např. sílící nacionalismus nebo novodobá historie naší země). Už dlouho jste však nic podobného nevydali, není čas zase něco zkusit? Myslím, že námětů je (bohužel) stále dostatek.

Myslím, že by kluci potvrdili, že tyhle „politický“ věci jsem hodně tlačil já. Nemůžu prostě k některým věcem mlčet. Od Nechci vajgla, což je už pár let, jsme sice nic nevydali, ale na koncertech hrajeme třeba naší prafrázi na Jasnou Páku a její Paralet. Je to vo smraďochovi z Hradu. Tu ale vydávat nebudeme, proč s tím ztrácet čas. Jakmile se tento tvoreček boží konečně odporoučí, ta písnička jakoby chcípne. Stalo se nám to už s Vajglem, což bylo o Klausovi. Je mrtvá a on totálně bezvýznamnej. Naštěstí. Jediné písničky z tohoto ranku, které přežívají, je Nedovedu pochopit, tu občas používá Člověk v tísni při vzdělávacích pořadech na školách. A písnička, kde jsme vysamplovali v kostele blouznícího a Kryla prznícího Landu, a do toho zase Jasnou páku, sampl Pal vocuď hajzle. Snad nám Páka odpustí, byl to velkej vzor. Nedávno tuhle skladbu hráli na Radiu1 a přišlo mi, že je pořád aktuální. Na desce chceme vydat taky novou verzi Nedovedu pochopit 2015, jmenuje se Madona a je to o holce co má pět dětí a musí si dávat mříže do oken, protože kolem kroužej hyeny a pijavice. Ta je slušně našláplá. Jinak teď děláme písničky o lásce, o kámošce co umřela kvůli heráku a třeba taky o krizi středního věku, kterou očividně trpíme. Není to jednoduchý, bacha :-) Jo a dělali jsme před rokem remix pro Vanesu, snad někdy vyjde.

Poslechni si: The Tchendos - Nechci vajgla (Klaus Barbie incorrect mix)

Vedle vás na Vendetě zahrají i brněnští EAC DJs, kteří jsou taky aktivní jako producenti a letos jim vyšlo už několik releasů. Znáš je, a co případně říkáš na jejich tvorbu?

Budu upřímnej, kluky jsem až do teď neznal a nesledoval. Ale velice pochvalně o nich mluvil Dj Voita. Pár tracků jsem si poslechl a je to hodně dobrý. Těším se, až tuhle partu poznám na večírku.

A co nějaké jiné aktuální producentská jména. Máš nějaký objev? Co tě v poslední době nejvíc dostalo?

Jak už jsem podotknul, tak si teď ujíždím na funky a tak mne baví třeba Morlack, Funk You Very Much, Dj Twister aka Vinyl Cat, D Funk, Actual Phantom, The Allergies. Vůbec nevím, kdo se za těmito jmény skrývá, ale jejich tracky mne bavěj. Jo a výborný a skvěle znějící věci dělá stále Deekline, pořád mne baví i co dělá A.Skillz nebo Skeewiff. Ale já poslouchám vlastně všechno. Z jiné sféry taneční hudby, té jakoby „náročnější“, mne baví třeba Lapalux, Great Dane, Cuthead, Jamie XX, Bonobo, Bibio, Gonjasufi, Flying Lotus, Thundercat, Exile, Dfalt, Kelpe a mnoho a mnoho dalšího. Z popu jsem si strašně ulít na Future Islands, kluci z kapely je nesnášej. V listopadu jdu na Rosin Murphy, tu bezhlavě miluju. A mám rád vlastně všechno, na čem se podílí Damon Albarn, od Gorillaz až po desky do dělal s Bobby Womackem, nebo s Gill Scott- Heronem. Gorillaz jsme viděl živě v Berlíně a byl to jeden z koncertů života.

Jste součástí domácí taneční scény prakticky od jejich počátků v 90. letech, jak hodnotíš její aktuální stav a komercializaci? Nepřijde ti, že něco podobného už tu jednou proběhlo v době někdy kolem konce milénia?

Já už v taneční scéně nejsem zas až tak ponořenej, jsem fotr od rodiny. Na party už vlastně jdu, pouze když někde hraju. Nebo jdu na koncert nějaké oblíbené elektronické party a tam si rád trsnu. Ale že bych šel do Roxy, nebo na nějakou mega akci, to už ne. Pořád si ovšem nenechám ujít pořádný open air, teď jsem si pěkně trsnul na Povaleči na Samuela aka Dj Saku. Už po pár letech nám bylo jasný, že z toho bude komerce. A jsem za to rád, alespoň jsme se mohli zase stáhnout do podzemí a dělat si mejdany po svém. Nikdy jsem to ale neprožíval. Hlavní bylo potkat se s lidma, pořádně si zatančit a zalítat si ve vesmíru. To se ještě občas podaří i teď, akorát po přistání je potřeba víc času na regeneraci.

PARTYINFO

Vendeta

11.09.2015 Fléda, Brno
DJs: TR Tactics, Modetech, Mania, Dekor, Birg, DJ Aka, Dizztrickt, Afterlife, Spool,The Tchendos, EAC djs, El Waca, Parabot, Kotlyk, Yak, Musicant, Igore
Cena: 50
REKLAMAREKLAMA