Sziget: Když utichají kytary, začíná rave až do rána

Robbie Williams vyzývá nadrženou školačku na pódium, půjčuje si její deníček a předčítá z něj před statisícovým davem. Co vy na to? Nuda. Ellie Goulding v ponču a těžkých botech špitá jak ponocná singl z 50 Shades of Gray – nuda.

28.8. 2015 11:10:24 | reporty | Ally Bealková

foto: szigetfestival.com.com

Limp Bizkit křísí přelom milénia a bůhví proč coverují Rage Against the Machine. Nuda, můžete si klidně dovolit říct. Na Szigetu totiž nároky hodně rychle stoupají a po návratu ze sedmidenní budapešťské „party džungle“ vás už zmíněné kousky hvězd světového showbyznysu, které se letos na Szigetu opravdu udály, nechají chladnými.

Everybody fucking jump!

Pro milovníky taneční hudby Sziget skrývá nespočet pokladů. Přesněji maximální počet světových top DJs, kteří se vejdou do týdenního programu multižánrového festivalu, aby se střetli s devadesáti tisícovým davem. To je maximální denní kapacita ostrova, kde se letos za celý týden vystřídalo 441 000 lidí.

Na hlavní stage konečně dorazil několik let očekávaný hitmaker Avicii. Ten sám napsal tolik pecek, že by si býval ve svém setu vystačil pouze s nimi. Vystřídal ho energicky značně nabušenější Major Lazer. „Já řeknu Major, vy řeknete Lazer! Já řeknu Major! Vy řeknete Lazer! Za mnou budou ty nejlepší buchty twerkovat, já se vám projdu po hlavách v zorbingový kouli, pak si sundáte trička a zatočíte s nima nad hlavama! Pak se obejmete a dáte si ruce kolem ramen! A já řeknu Major a vy…“ Zhruba takovouhle spartakiádu rozjel Major Lazer, zatímco válel mix reggae, hip hopu, dnb i oldchoolových hitovek.

foto: szigetfestival.com.com

A to by nebyla závěrečná szigetí show, kdyby chyběl ohňostroj, lasery, davy mávající glow sticky a DJ, který momentálně bourá hitparády – jako letos teprve 17letý Holanďan Martin Garrix, kterého jste mohli potkat projíždějícího se po ostrově ve své audině a mávajícího kolemjdoucím ještě před jeho grand finále. Velký závěr letos patřil právě jemu.

A38! Héj! Hóu!

Stan A38 je druhá největší stage hned po té profláklé megalomanské hlavní a charakterizuje ji čerstvé zboží všech hudebních žánrů. Přes den a večer horké kytarovky, po půlnoci se tu roztáčejí kotouče s tím, že poslední sety začínají ve tři ráno. Ostrov tak utichá každý den kolem sedmé ranní. Jestli vůbec.

Letos stan nejzáslužněji rozdunili klasici Camo & Krooked, High Contrast, Gramatik nebo Nero. Bouřku, která se přehnala ostrovem poslední noc, pročísla dnbová Sigma. Oproti tomu vystoupení SBTRKT nabídlo kvazi párty, na kterou by se nemusel stydět skočit lecjaký hipstr a dánská zpěvačka MØ byla schopná v tomhle rozpáleném stanu předvést elektro party s vypůjčeným songem od Majora Lazera Lean On už od půl sedmé večer.

Party stage, kam se podíváš!

Možnosti vyžití a vytancování jsou na Szigetu nekonečné. Ve víru noci se na Szigetu snadno octnete na burlesquem střihlé gay friendly party v Magic Mirroru – stagi hrajícími barvami skleněnek připomínající cirkusové šapitó. V Telecom areně projekcemi každý večer zářil jakýkoli povrch, kam oko dohlédlo včetně sloupů, a úspěšně ji rozpohybovali např. Bassjeckers nebo 2 bloncky Nervo.

foto: szigetfestival.com.com

Stejně magicky jako kdyby se uvnitř odehrával souboj gladiátorů, přitahovalo vyznavače raveu Colosseum poskládané z dřevěných palet. Nad hlavami se tanečníkům snášely osvěžující spršky, vlnily se plachty a snová jízda s Vitalicem a mnohými dalšími zůstala nesmazatelně vrytá do paměti všech milovníků netradičních pařících prostor.

Sziget je jako droga!

A já se ptám – jak se vám zatím Sziget páčí? A vy odpovíte? A já se ptám? A vy odpovíte?

Největší doménou Szigetu nejsou explozivní jména lineupu ani roztodivné stage a instalace – jste to vy a mladí lidé z 95 zemí z celého světa, kteří přijíždějí každý rok na týden vytvořit společně svět plný nekonečné radosti, kde se nespí, a mluví jedním jazykem – hudbou. Titíž lidé se letos spojili na koncertech fenomenálních Kasabian, hlasitých Foals, melancholického Passengera, pohádkové femme fatale Florence i našláplých setů Hospitality.

V areálu nechybí ani world music stage, jazz, taneční a divadelní vystoupení, nad kterými se tají dech. Titíž lidé pijí Dreher, mixují drinky, dopují se energií, oblékají si ztřeštěné kreace, tančí, jakoby se nikdo nedíval, koupají se na pláži, válí se v bublinkové lázni, střílí po sobě vodními pistolkami. Kreslí si po botách, po tělech, po zdi „Before I Die I want To…“, hází po sobě barvami a každé ráno se sápou ze stanu připraveni čelit další jízdě. Seznam aktivit na Szigetu? Nekonečný kolotoč. Organizace? Tradičně hodnocená na výbornou. Placení Sziget kartami urychluje provoz a čistící čety udržují ostrov konstantě v kondici.

Jde jenom o to překročit hranice.

PARTYINFO

Sziget 2015

10.08.2015 - 17.08.2015 , Budapest
Live: Robbie Williams, Florence and the Machine, Martin Garrix, Alt-J, Foals, Limp Bizkit, Interpol, Alesso
DJs: Avicii
REKLAMAREKLAMA