10 nejlepších tracků raného techna podle Kevina Saundersona

Zatímco se Evropou valí vlna syntezátorového popu, v Americe se rodí fenomén nové temné a mechanické hudby, která rozhodně není pro každého. To se píše rok 1982 a v Detroitu se na Bellevillské střední seznamují Derrick, Juan a Kevin.

14.8. 2015 10:03:03 | ankety & názory | Carl W

Nedávno nás trochu zamrzelo, že už u nás v Česku dlouho nehrál Kevin Saunderson (naposledy byl před dvěma lety v Roxy) a tak vytahujeme z archivů zajímavý výběr deseti nejlepších tracků z raného techna, který dal dohromady právě vytáhlý Američan.

1. Rhythim Is Rhythm - Strings Of Life

Kevin Saunderson: „Vzpomínám si na dobu, kdy byl tento track složen. Já jsem tehdy začal dělat hudbu společně s Derrickem Mayem, protože jsme sdíleli stejné vybavení. Začalo to jako pomalá děsivá balada a pak Derrick vzal nahrávku pianisty a udělal z toho tento úžasný kousek. Pamatuju si, jak jsem tuto nahrávka vzal do Chicaga, kde jsem ji dal Frankiemu Knucklesovi, který ji tam poprvé hrál. Je úžasné, jak to všechno začalo.

Poslechni si: Rhythim Is Rhythm - Strings Of Life

2. Eddie Flashin Fowlkes - Goodbye Kiss

Kevin Saunderson: „Tento track mám taky živě ve vzpomínkách, protože Eddie tu byl od začátku se mnou, Derrickem a Juanem. A tento track mi vyrazil dech. Byl na tu dobu úžasně inspirativní a není divu, že se stal v Detroitu hitem. Průlomová nahrávka.

Poslechni si: Eddie Flashin Fowlkes - Goodbye Kiss

3. Model 500 – No UFO‘s

Kevin Saunderson: „Toto byl jeden z prvních pokusů o 4/4 techno. Pro mě se jedná o unikátní track, protože vyšel na mém vydavatelství KMS a já jsem jezdil po vinyl shopech a rozvážel ho do distribuce. Kdykoli si jej poslechnu, tak ve mě oživuje vzpomínky na dobu, kdy jsme začínali s hudbou.

Poslechni si: Model 500 – No UFO‘s/h3>

4. Suburban Knight - The Art Of Stalking

Kevin Saunderson: „S Jamesem (Pennington, aka Suburban Knight) jsem chodil na vysokou školu, takže jsme se dobře znali a pamatuji si, když tento track vznikal. Byl vytvářen trochu mimo realitu, mimo tento svět - a taky tak zní.

Poslechni si: Suburban Knight - The Art Of Stalking

5. R-Tyme - R-Theme

Kevin Saunderson: „Toto je D-Wynn, DJ z Detroitu, kterého v té době musel znát každý. Derrick mu tehdy pomohl tento track dokončit. A je to prostě skvělá melodie.

Poslechni si: R-Tyme - R-Theme

6. Cybotron - Alleys Of Your Mind

Kevin Saunderson: „Hodně futuristické track, který předešel dobu. Toto byla vlastně úplně první generace techna - Juan Atkins a jeho přítel Rick Davis.

Poslechni si: Cybotron - Alleys Of Your Mind

7. Reese - Rock To The Beat

Kevin Saunderson: „Tak toto byl track, který jsem vydal jako Reese & Santonio, ale udělal jsem ho tehdy vlastně úplně sám. Nějakou záhadou se tato skladba dostala ve Franci do Top 10 Pop žebříčku, což jsem nemohl pochopit. Ale díky tomu se ji na deskách prodalo více než 100.000 kopií.

Poslechni si: Reese - Rock To The Beat

8. 69 - Ladies And Gentlemen (4 Jazz Funk Classics)

Kevin Saunderson: „Toto byl projekt Carla Craiga a mě tehdy oprvdu dostal. Byl jsem přímo unesený. Nikdo tehdy nevěděl, kdo za číslem 69 stojí je a že to byl Carl. Prostě mistrovské dílo.

Poslechni si: 69 - Ladies And Gentlemen (4 Jazz Funk Classics)

9. X-Ray - Untitled

Kevin Saunderson: „Jedna z desek, kterou hraji pořád. Velice emotivní, undergroundové a minimalistické.

Poslechni si: X-Ray - Untitled

10. Underground Resistance - The Punisher

Kevin Saunderson: „Toto byla ta tvrdá strana Detroit techna, první svého druhu. A pozvedla celou naši scénu na další úroveň.

Poslechni si: Underground Resistance - The Punisher

REKLAMAREKLAMA