Sayko: Pořád je tu to zdravé DnB podhoubí

V rámci projektu Razcals vystoupí v pátek na Flédě na párty Vendeta Sayko. Tak jsme jej vyzpovídali, jak se staví k vinylové renesanci nebo jaký je stav české DnB scény.

18.5. 2015 18:30:27 | rozhovory | Kotlyk

- Kotlyk: Ahoj Martine, na Vendetě vystoupíš v rámci projektu Razcals. Co bylo hlavním impulsem k jeho vzniku a jak jste se vlastně dali dohromady?

- Sayko: Na DnB Monday na Flédě jsme se jednou bavili na baru, že nemáme pořádně co hrát. A po čtvrté kořalce jsme se domluvili, že něco zkusíme … No a jde to :-)

Kdo má v projektu jakou roli a jak probíhá samotný proces tvorby? Nebo je to pokaždé jiné?

Je to 50 na 50. Tomáš něco udělá, nějaký krátký vzorek a já to pak většinou dodělám na hotovo. Nebo mu něco pošlu, on přidělá nějaké reecy nebo co si myslí, že by tam mohlo být. Pošle zpět a já to opět finalizuju.

A dostavily se už nějaké tvůrčí neshody? Kdo z vás má konečné slovo?

Zatím všechno v pohodě. Ve všem se v podstatě shodneme….

Jak probíhají živá vystoupení, snažíte se je něčím oživit, když jste na to dva? Nebo je to klasický back2back set?

Klasicky hrajeme buďto každý chvilku, nebo b2b. Oživení je to, že dáváme naše dubplaty …. Dali bychom i nějakého MCho, ale je to tu samý budliky budliky a čvajčulečju.

Když se ohlédneš zpět, před vznikem Razcals jste asi měli nějakou vizi a plány. Podařilo se vaše záměry naplnit, případně na co se můžeme v budoucnu těšit?

Vize byla dělat hudbu, abychom měli co hrát a to se splnilo. Chtěli bychom udělat nějaký kolab s dobrým MC, ale to ještě přijde. Jinak je domluvený kolab s Psyekem – to je majitel labelu Deafmuted …. A ještě se Symplexem. Tak snad vše vyjde ….

Jestli nevadí, přejdeme od Razcals k trochu obecnějším tématům. Věčné téma - vinyl vs. digital. Ty jsi byl poměrně dlouhou dobu zastánce vinylů, pokud se nemýlím. Aktuálně však hraješ i z CD. Co stojí za tou změnou? A nepřijde ti, že vinyl aktuálně zažívá renesanci a opět na něm začíná vycházet víc dobrých věcí?

Jako producent využívám možnost hraní z CDs, což je logické – můžu si hrát své vlastní tracky, ty v současné době zabírají i půlku mého setu. DVS systém je sice funkční, ale aby fungoval na 100%, je nutných dost věcí. Takže odmítám zažívat to, co zažívají kluci. Nejistota, jestli to pojede, nebo co se bude dít, mě nebaví. Sleduju to pravidelně na akcích, a proto jedu radši z těch CDs. Jsem rád, že jsou stále mezi námi i DJs, kteří si kupují desky. Je to fakt super mít doma gramofony a čekat na novou zásilku desek. Těšit se, jak si je někde budeš moct zahrát nebo si je jen tak míchnout s něčím doma. A i když ti odejde harddisk, ty ten kus asfaltu pořád máš doma. :-)

Celkem dost se teď řeší i celková komercializace domácí DnB scény. Není to ale naopak třeba pro tebe dobře? S větším počtem konaných akcí by měla být i větší poptávka po DJs, ne?

Tak pro mě je to bezvýznamné, já ty rádiovky nehraju, takže mě na takové akce nebookují. A pokud z těch věcí něco hraju, tak jedině v nějakém remixu, který si udělám, ale s originálem to má pak pramálo společného. :-) Takže shrnuli to – poptávka větší možná je, ale ne po mě.

Když předchozí otázku rozvineme do širšího pohledu, jak hodnotíš aktuální stav DnB, kdy ho běžně slyšíš třeba i na Evropě 2? Kdo je podle tebe nositelem největšího zla? A naopak, co vidíš na současném stavu jako největší plus?

Komerce se dostala do všech hudebních stylů a je to asi přirozený vývoj. Vždycky se najde nějaký vykuk, který zjistí, že se na tom dá slušně vydělat. Ten přijde, rozjede si svůj byznys, ovce mu to sežerou, a až to pro něho přestane být finančně výhodné, zase odejde. No a pak tu jsou lidé, kteří to všechno dělají srdcem. Sice nejsou tolik vidět, ale to je právě ono. Pořád je tu to zdravé DnB podhoubí.

Hraní se aktivně věnuješ už přes 20 let. Myslíš, že u toho dokážeš vydržet i následujících 20 let? Kde se v té době vidíš?

To já nevím, co bude za 20 let. Ale hudba mě naplňuje a věnovat se jí budu, zřejmě dokud nebudu hluchý.

Hudbě se věnuješ prakticky non-stop a již to pro tebe není jen koníček, ale práce a způsob obživy. Zbývá ti vůbec čas na nějaké volnočasové aktivity, a jaké to případně jsou?

No ani ne, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo …

Poslechni si: Sayko - Optimal Breakz 2015

PARTYINFO

Vendeta

22.05.2015 Fléda, Brno
DJs: Hugh Hardie, Razcals, Kamikaze Boy, Rybizz, Musicant, Dizztrickt, Birg, Spool, Mania, Dekor, Styrax, Bellpeace, Marcco
Cena: 50
REKLAMAREKLAMA