Dusky: Máme rádi delší sety

V roce 2011 založili Alfie Granger-Howell a Nick Harriman v Londýně projekt s názvem Dusky. Od té doby jim jejich rozmanitá hudební produkce zajistila místo v tracklistech Peta Tonga, Maya Jane Coles, Boddiky nebo Laurenta Garniera. V pátek se v Roxy připravte na vlnu úderného housu smíchaného se zvuky bass music a techna vytrhnutých přímo z jádra taneční hudby.

18.5. 2015 18:10:55 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj kluci, jako Dusky jste začali spolupracovat v roce 2011, je to tak? Jak k tomu došlo?

- Alfie Granger-Howell: Jo, je to tak. Předtím jsme měli projekt s názvem Solarity, ale ta hudba, kterou jsme v té době dělali, se velice lišila a my se posunuli dále, proto jsme to chtěli rozlišit. Tak vlastně vznikl projekt Dusky.

Než jste se rozhodli založit si vlastní label, tak jste vydávali na světových značkách jako Anjunadeep, Simple Records, Dogmatik Records, Aus Music nebo Naked Naked. Kterého releasu si nejvíc vážíte?

- Nick Harriman: Je to složitá otázka, protože byl pro nás nějak důležitý - byl součástí příběhu Dusky. Proto nemůžeme vytáhnout jeden nad ty ostatní. Vydavatelství Anjunadeep si jistě zaslouží zvláštní zmínku, protože náš první release - album Stick By This - vyšlo právě tu. Ale to neznamená, že ostatní nebyly důležité. Naše tracky Tyto Alba a Flo Jam na Dogmatiku byli průlomovými, protože je začalo hrát mnoho slavných DJs všude po světě. A Simple, Aus a Naked Naked jsou fantastická vydavatelství a velice nám pomohli získat nové publikum díky jejich reputaci.

Váš label se jmenuje 17 Steps, byl založen v červnu minulého roku a aktuálně čítá pět releasů. Teď máte vlastní prostor pro vydávání svých věcí a sami si určujete co a kdy pošlete do světa, je to tak?

- Alfie Granger-Howell: Jak říkáš. Je skvělý pocit mít vlastní label, chtěli jsme jej už delší dobu, ale až do nedávna k tomu nebyla příležitost. Máme tzv. kreativní kontrolu - jsme schopni vydat naši produkci prakticky okamžitě. Ale taky máme možnost spolupracovat s kolegy a dalšími umělci na jejich hudební vizi a to je pro nás mnohdy velká pocta.

Co chystáte se 17 Steps do budoucna? Máme tu očekávat nějaké mladé talenty nebo spíš už zavedená jména, která by zvedla prestiž labelu?

- Nick Harriman: Obojí. Plánujeme vydávat takový mix jak od začínajících talentovaných mladíků, tak i od jmen, která zná v branži každý. Taky máme podepsáno několik větších hvězd, kteří u nás vydají své věci pod méně známými aliasy, což jistě bude velice zajímavé.

Vaše produkce se hraje po celém světě a můžeme ji slyšet v setech umělců jako jsou Pete Tong, Mark Knight, Maya Jane Coles nebo Laurent Garnier. To musí být paráda slyšet své věci z ruk legendy, jaké je třeba právě Garnier, že?

- Alfie Granger-Howell: To je úplně úžasné, protože mnohá tato jména už dlouho obdivujeme. A obdivovali jsme je ještě předtím, než jsme začali skládat a teď, když hrají naše tracky, tak je to nepopsatelný pocit.

Jakou radu byste dali začínajícím producentům, aby prorazili?

- Nick Harriman: Nevydávejte nic, dokud to nebude hotové! Každá chce ihned to co vytvoří dostat ven, ale to přece neznamená, že je to připraveno pro release na nějakém labelu. Musíte si být absolutně jisti, že to, co jste stvořili, je něčím speciálním. Třeba na Beatportu je spousta věcí, která by se dle mého názoru neměla ani dostat ven. My jsme vlastně až několik let poté, co jsme začali s produkcí, teprve vypustili ven singl, o kterém jsme si byli jistí, že je velice solidní a že uspěje. Jakmile pak máte ten track, kterému věříte, tak jej klidně zašlete labelům. Možná jej nevybere ten první nebo druhý, ale pokud bude ten track opravdu dobrý, tak se vždycky někde uchytí.

V roce 2013 jste vyhráli anketu DJ Mag Best British Producers. Kdo vyhraje tento rok? Máte nějaké kandidáty?

- Alfie Granger-Howell: To je těžké říct, ještě nejsme ani v půlce roku. Každopádně by to měl být někdo cool jako Midland, George Fitzgerald nebo Paleman. Ti jsou mí oblíbení producenti.

Jak se vypořádáváte s cestováním? Preferujete být raději doma ve studiu?

- Nick Harriman: Tady je důležité mít rovnováhu. Užíváme si hraní po celém světě, už jen pro to, že vlastně každý dav, před kterým vystupujeme, je jiný. Taky navštívíme nová místa, poznáváme nové lidi, což nabízí podnětů a inspirací. Ale pokud chceme uspět, musíme být i ve studiu, protože při cestách jsme ve skládání nových věcí velice limitováni.

Poslechni si: Dusky Six Hour Set, Studio Spaces, London (04-10-2014)

Alfie, někde jsem četl, že před dávnou dobou měl brigádu, kde jsi promoval nějaký film v kostýmu sendviče. Jak ses k tomu prosím tě dostal?

- Alfie Granger-Howell: Haha! To je bohužel pravda, byla to součást reklamní propagace filmu. Potřeboval jsem peníze a jeden kamarád mě přesvědčil, ať do toho jdu. Znělo to celkem jako legrace, ale popravdě to taková sranda nebyla. Vydržel jsem to jenom jeden den.

A co to vlastně bylo za film? Viděl jsi ho nakonec?

- Alfie Granger-Howell: Byl to film Forgetting Sarah Marshall (v české distribuci jako Kopačky - pozn. red.) a já měl ceduli s nápisem "Nenávidím tě Sarah Marshall" abych zaujal kolemjdoucí. Ve skutečnosti jsem ten film ale neviděl.

Nicku, teď k tobě - jsi velký fanda motorek. Jaká je tvá oblíbená?

- Nick Harriman: Je to tak. Byl jsem velký fanda Hondy CBR, ale nyní už musím říct že číslo jedna pro mě je Ducati Hypermotard 821. Tu teď mám doma a musím říct, že největší potěšení je vlastnit právě toto žihadlo.

Co Nicku právě rád posloucháš? Co bys nám doporučil?

- Nick Harriman: Poslouchám široké spektrum hudby, takže je těžké vybrat něco specifického. Z tanečního žánru mám teď v iTunes Claro Intelecto – Neurofibro, z toho netanečního pak Swans – Various Failures.

V květnu se chystáte šířit vaši dobrou náladu i do Prahy. Jak dlouho tu budete hrát?

- Alfie Granger-Howell: Zahrajeme dvouhodinový set.

A jaká je pro vás optimální délka setu? Ptám se proto, že mi to počas našeho rozhovoru hraje váš šestihodinový záznam ...

- Alfie Granger-Howell: Záleží to na posluchačích, na místě, kde hrajeme a tak dále. Na festivalech hráváme jen hodinu a půl, v klubech pak 2-3 hodiny. Rádi máme ale delší sety - třeba v Londýně, který je naším domovem a my tady lidi, kteří na nás chodí, známe, jsme teď odehráli osmihodinový set v The Laundry, což bylo absolutně skvělé.

Na jaký track během svého setu v Roxy určitě nezapomenete?

- Nick Harriman: Tak není nic neznámého, že převážně hrajeme své věci. Jistotou je track Careless, který pouštíme fakt všude. Ale máme do Prahy připraveno také pár novinek, které jste jistě ještě neslyšeli.

Co vám nachystat za pití? Vodku, šáňo, nebo něco jiného?

- Alfie Granger-Howell: Oba pijeme vodku, obvykle s ledem, sodou a limetkou. Ale u vás určitě vyzkoušíme také jedno nebo dvě piva.

PARTYINFO

Dusky

22.05.2015 Roxy, Praha
DJs: Eddie Mur, Fatty M, Thomas Tesla
2nd: Tomics + Cubik
Cena: 300
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně