Příběh festivalu z kolébky techna

Detroit = techno, ale také největší město státu Michigan, osmnácté nejlidnatější město v USA, aktuálně známé především svým bankrotem. Přezdívá se mu "America‘s first third world city" - první město třetího světa v USA.

9.4. 2015 13:53:27 | informace | FlajMaj

Richie Hawtin, Hart Plaza

Od roku 2000 se zde v druhé polovině května na tzv. Memorial day pořádá elektronický festival, který za těch 15 let čtyřikrát změnil své jméno, hostil nejednoho slavného DJe a snad každý fanoušek elektronické hudby by se sem na Hart Plaza chtěl podívat. Zakladatele tohoto festivalu asi netřeba představovat, je to svatá techno trojice, neboli, jak je někteří nazývají, “techno fathers” - Carl Craig, Kevin Saunderson a Derrick May.

V tomto článku vás duo FlajMaj zavede do zákulisí prvního ročníku tohoto festivalu a pokusí se vám přiblížit jeho historii a vznik.

Detroit Electronic Music Festival, Focus Detroit Electronic Music Festival, Fuse-In, Movement

Příběh naděje, zoufalství, vytrvalosti, zákulisních dramat, a ze všeho nejvíce příběh vášně a úžasné hudby!

Bylo nebylo, někdy kolem roku 1996 se sešli Carl Craig, Derick May a Kevin Saunderson. Tři ikony undergroundové hudby z města Detroit. I začaly prosakovat zprávy, že se něco chystá…

Kevin Saunderson,Carl Craig, Derrick May

Jak se říká - za vším hledej ženu! Důležitým člověkem, který dal vše do pohybu z pozice již zkušeného promotéra, byla Carol Marvin. Byla to právě ona, která obešla úřady a ukázala úředníkům videopásky z podobných festivalových akcí v Evropě – nikdo z radnice přitom absolutně netušil, co to techno vlastně vůbec je. V Detroitu se konal do té doby tak leda Jazz a Country festival, techno bylo “schováno” v undergroundu. Naštěstí si ale lidé na radnici osvíceně uvědomili, že nic pro mladší demografickou skupinu tu není a že tento festival by mohl prospět městu jako takovému. Jako dramaturga a duši festivalu Carol zvolila Carla Craiga.

A tak se ve městě Detroit, kolébce techna, na Memorial day, který doposud využívala armáda ke svým manifestacím, uskutečnila v roce 2000 jedna z největších oslav elektronické hudby, jaká se kdy na světě udála. S radnicí bylo sice domluveno financování, které se pak zpětně mělo uhradit ze sponzorských pěněz, ale v realitě to dopadlo tak, že ještě dva dny před festivalem žádné peníze nebyly. Stage byly postaveny, umělci se slétali do Detroitu, ale nikdo nemohl stoprocentně říct, že festival vůbec proběhne. Úsloví “za pět minut dvanáct” naprosto skvěle vystihovalo situaci před festivalem - v 15:30 dostali organizátoři šek k vyplacení a museli do 16:00 stihnout banku! Celý kontrakt s městem včetně přislíbených 300 tisíc dolarů a vlastního pronájmu Hart Plaza, kde se festival koná dodnes, se totiž podepsal až den před samotným festivalem!!!

Sobota dopoledne, první den festivalu: déšť skrápí Hart Plaza, kde tancují asi tak tři lidi. Skepse vládne v zákulisí, horší start festivalu snad ani nemohl být…

Jeden z vystupujících, Rob Theakston, si pochroumal kotník a šel si na hotel lehnout. Když se v podvečer blížil k Hart Plaza na své hraní, uviděl, jak k němu běží PR manažerka festivalu a slzy jí tečou po tvářích. Chytla ho za ruku a přivedla k Hart Plaza - bylo totálně plno!

Pro lidi, kteří dlouhé roky budovali scénu v undergroundu, to byl neuvěřitelný pocit euforie. Bylo to něco jako mít rave, ale legální. Policie na vše dohlížela, namísto aby účastníky rozháněla. Vše se tehdy protnulo, ten pohled na rodiny s dětmi, na lidi, kteří by večer do klubu nikdy nešli, na ty, kteří si sice kupovali desky Dericka Maye, ale vůbec netušili kdo to je, ten pohled na starostu Detroitu, jak se svou rodinou tančí po boku všech ostatních, na mladé - doslova děcka, které starostovi děkovaly za to, že akci povolil - to byly momenty, které se nezapomínají. Tehdy se techno stalo oficiálně respektovanou hudbou!

Jak se říká, doma nejsi nikdy prorokem, a tak ačkoli byli vystupující DJs již celosvětově uznávanými ikonami, v domácím prostředí Detroitu je nikdo neznal. PR manažerka festivalu to s úměvem hodnotí: ”Byli to pravděpodobně nejvíce neznámí slavní lidé na světě.” “Konečně přišla chvíle ukázat místním, čím jsme posledních 15 let žili,” říká DJ Stacey Pullen a dodává: ”Lidé tady neměli vůbec ponětí, že již dlouhé roky cestujeme po světě jako ambasadoři města, ambasadoří naší hudby a dáváme rozhovory o našem městě jako celku…

Jeden z momentů, kdy mrazí v zádech, byl, když Stacey Pullen hrál track s vysamplovaným slavným projevem Marthina Luthera Kinga. Neskutečná atmosféra, kdy se vše zastavilo a viděli jste teenagery, staré lidi, policii i organizátory, jak jim tečou slzy - magická chvíle! V Detroitu totiž žije 90% černochů. Odehrávaly se i další dojemné momenty, kdy si hrající DJs brali mikrofony jako při předávání Oskarů a děkovali svým rodičům a kamarádům. Neoficiální hymnou festivalu se stal dnes již legendární track Jaguar od Aztec Mystic aka DJ Rolando.

Posledním vystupujícím festivalu byl v pondělí večer Richie Hawtin. Na Hart Plaza byla hlava na hlavě, dav skandoval jeho jméno. Sám Richie přiznává, že snad nikdy v životě nebyl tak nervózní, klepaly se mu ruce, sotva byl schopen pustit desku. Vzpomíná: ”Mám husí kůži ještě dnes, když si na to vzpomenu!” Ač nervózní a rozklepaný, Richie Hawtin to absolutně rozbil a v průběhu setu volal Jeffu Millsovi: ”Toto si poslechni!” Hart Plaza se rozvibrovala jako jedno tělo, neuvěřitelný vrchol festivalu psal dějiny.

První ročník slavil obrovský úspěch, celý Detroit byl plný lidí. Nebylo zvykem, aby do tohoto města jezdili turisti, nikdo to doposud neznal a byl to šok. Odhadovaná návštěvnost celého festivalu je cca až 1,5 milionu lidí, což je asi dvakrát tolik, co kdy byla doposud nejvetší návštěvnost hudební akce ve městě - konkrétně Jazz festu. Vše se jevilo jako velký úspěch, kdy je zaděláno na světlou budoucnost - vždyť injekce do ekonomiky města jako celku se odhadovala na 90 milionů dolarů! Další strastiplné příběhy nás ale ještě čekají…

Pokračování příště.

PARTYINFO

Movement

22.05.2015 - 24.05.2015 , Detroit
DJs: Artdepartment, Audiofly, Ben Klock, Ben Sims, Carl Craig, Dixon, Joris Voorn, Kevin Saunderson, Nina Kraviz, Richie Hawtin, Robert Dietz etc.
REKLAMAREKLAMA