Digitalism: V Roxy bude obrovská párty!

Německé duo Digitalism se chystá v pátek 17. dubna rozjet v Roxy velkolepou show a to je rozhodně pádný důvod kluky vyzpovídat. Pracují pořád v bunkru z druhé světové války? Kdy bude další album? A cítí se už dospělí?

8.4. 2015 08:45:24 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj kluci, jak vnímáte jaro v Hamburku?

- Digitalism: Teprve tu začíná a my se ho nemůžeme dočkat! Zima není ve skutečnosti naše nejoblíbenější období (má ji snad někdo rád?) a Hamburk na jaře a počátkem léta je to nejhezčí místo na Zemi.

Vím, že jste se dali dohromady v obchodě s deskami. Jak se to přihodilo?

Přesně tak, sešli jsme se v jednom obchodě v Hamburku někdy kolem roku 2000. Specializoval se na house, garage a techno a přitahoval v té době obrovské množství DJs, kteří se tu náhodně scházeli. Jens (Jens Moelle - pozn. red.) tam začal brigádně pracovat, ještě když byl na škole já (Ismail Tuefekci - pozn. red.) tu byl častým zákazníkem. Společně jsme projížděli desky a tak nějak to vyplynulo a začali jsme hrát spolu.

Jak se vám povedlo se dlouhodobě zavázat labelu Kitsuné, který je od roku 2004 vaším domovem?

Jednoho dne nám Gildas, který tento label vede, poslal smsku z pařížské módní show, že chce podepsat track Idealistic pro jeho vydavatelství. A my jsme byli nadšení! Předtím totiž začal náš manažer rozesílat dema pár známým lidem, ale my od toho vůbec nic nečekali. A vlastně od té doby tu pravidelně vydáváme, je mezi námi taková rodinná atmosféra.

Kitsuné je znám hlavně pro svou vytříbenou grafiku, kterou najdeme hlavně na obalech jejich desek. Existuje nějaký label, který obdivujete právě kvůli výbornému grafickému zpracování?

Těch je tolik, že bychom to ani nespočítali. Nemůžeme vybrat jeden.

Idealistic byl vlastně první track, který jste jako Digitalism vydali, je to tak? Jak jste jej dávali v roce 2004 dohromady?

Byl to výsledek naší studio session ve vojenském bunkru z 2. světové války. Asi po jedné lahvi vína jsme měli v rukou track, který jsme si mysleli, že bude B strana jednoho white label bootlegu, na kterém jsme zrovna pracovali.

A pak přišlo vaše album Idealism, které vás dostalo do středu pozornosti na světové hudební scéně. Je to téměř osm let, co spatřilo světlo světa, jak na to vzpomínáte?

Samozřejmě v dobrém. Ale taky víme, že je to dlouhá doba a je čas se posunout, dospět. Když jsme jej dělali, byli jsme ještě v podstatě mladí kluci. A teď už cítíme, že je čas dospět.

Taky vaše kompilace DJ-Kicks, která vyšla v roce 2012, měla obrovskou pozitivní odezvu od vašich fanoušků. Podle čeho jste do ní vybírali tracky?

Chtěli jsme, aby tracklist reprezentoval co největší hudební spektrum. A také jsme oslovili naše přátele, jestli nemají nějaké zajímavé nové věci. A nějak to přišlo a úplně přirozeně jsme to spojili dohromady, trvalo to jen pár týdnů.

Máte v plánu udělat podobnou kompilaci i v budoucnu?

To ještě nevíme.

A co další album, to bude kdy?

Až bude připravené.

Poslechni si: All Gone Pete Tong - Digitalism Guest Mix (2015)

Kdybyste měli vybrat pouze jediné hudební zařízení, bez kterého se nemůžete obejít, které by to bylo?

Ekvalizér.

Pojďme ještě zpět k vašemu studiu - říkali jste, že to je vojenský bunkr z 2. světové války. Jak jste se tam ocitli?

Nyní jsme stále v bunkru, ale už v jiném, než kde jsme složili tracky k našemu prvnímu albu. Hamburku je plno takových bunkrů z období 2. světové války a nyní slouží jako levné zkušební prostory. A my jsme na začátku neměli žádné peníze, tak jsme tam skončili.

Jaké to je tvořit hudbu v takovém studiu?

Nadčasové, nestárnoucí a věčné.

Můžete popsat váš první live set? Jak se to vyvinulo v průběhu let?

Naše první live show byla na francouzském festivalu v roce 2005 a my jsme si s sebou vzali kamaráda, který nás doprovázel na kytaru. Měli jsme v té době asi čtyři nebo pět tracků a myslei jsme hrát 30 minut, takže jsme nakonec hráli některé dvakrát. Ale po pár měsících jsme si na hraní live strašně zvykli a náš setup se rozrostl. Jednou s námi bylo na pódiu 10 lidí a měli jsme čtyřiceti-kanálový mixák. Trošku jsme to zeštíhlili až v loňském roce.

Baví vás stejně DJing jako živé hraní?

Ano, velice rádi tyto věci střídáme.

Jak vybíráte skladby, které budete hrát v DJ setu?

Jednoduše pomocí instinktu :-)

Co se vám první vybaví, když se řekne Praha?

Krásné středověké evropské kontinentální město a úžasné jídlo.

A co se bude dít 17. dubna v Roxy?

To tam bude obrovská párty!

PARTYINFO

Digitalism

17.04.2015 Roxy, Praha
DJs: Digitalism, Dan Cooley + Josef Sedloň, Duff Substance-D, Airto
2nd: Tomics, Jirka Kadlec
Cena: 300
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně