Daho & Ginger: Zase vychází desky, co nás posadí na prdel!

Další a troufáme si tvrdit, že stěžejní zastávkou tour Oldschool Techno Classics bude Brno a klub Perpetuum, kde již tento pátek vystoupí jablonecká dvojice Daho a Ginger ve speciální 3 decks show. Jak se kluci aktuálně mají, co dělají a co jim nejvíce, za jejich skoro 20 letou kariéru, utkvělo v paměti? To vše v rozhovoru!

7.4. 2015 17:45:09 | rozhovory | deivis

- Deivis: První otázka je nasnadě. Jak se mají kluci od rodin a co právě dělají?

- Daho: Ahoj, no s prckem máme o zábavu postaráno. Doma je opravdu živo, ale to asi všichni, kteří mají doma nějakého caparta, dobře znají. Člověku se tím spousta věcí změní, především v dobrém slova smyslu. Někdy je to náročné ale pak se člověk zase tak nasměje a taky ho to naplňuje, jako nic jiného na světě - žiju s láskou. Až večer, kdy jde prcek spát zůstává čas na hudbu, desky a bookingy. Udělám si kafe, zapnu mix a prostě vždycky něco musí hrát. Večer poslouchám u práce spíš klidnější věci, ale bez hudby si to prostě nedovedu představit.

- Ginger: Pracovně :) Zrovna i teď sedím v práci a odpovídám na tvé otázky. Doma moc často ve "slušnou hodinu" nejsem a když ano, tak po mně skákají děti. Proto raději dělám i tento rozhovor v práci. Je na to víc "klidu".

Jak funguje váš vinyl shop NULA2? Jaké desky teď nejvíce frčí a co plánujete do budoucna?

- Daho: Více jak třináctiletý příběh Nula2 se pomalu stává spíš minulostí... Lidi prostě desky už tak nekupují. Všechno většinou nahradil digital a nám zůstalo jen pár nejvěrnějších zákazníků. Už před pěti lety jsme se museli nechat normálně zaměstnat a o Nula2 se stráme spíš povečerech a víkendech. Vůbec už nezbývá čas na nějaké rozsáhlé nabídky, recenze a už vůbec ne na mixované podcasty. Já si ale nestěžuju a beru to jako přirozený vývoj. Když se podívám dozadu, kdo jiný může říct, že se víc jak deset let živil tím, že vybudoval vinylshop ? Že ovlivnil spoustu DJů a fanoušků techna ? Že dělal lidem radost novou hudbou na deskách ? Užili jsme si v kanclu Nula2 neskutečný srandy a dloho na to budeme vzpomínat. Dělali jsme to, co nás bavilo a to bylo veliký štěstí !

- Ginger: Vinylshop už je záležitost jenom pro pár skalních fanoušků, pro které sháníme desky, které požadují. Bohužel už to dávno není jako dřív, kdy jsme objednávali stovky vinylů na sklad a eshop frčel ve vysokých otáčkách. Nicméně, kdokoliv se nám ozve, že něco chce, tak se mu to vždy pokusím sehnat.

Co se vám vybaví když se řekne Oldschool Techno?

- Daho: Heh, Jeff Mills, Robert Hood, Carl Craig, Kenny Larkin, Kevin Saunderson, Dave Clarke, Joey Beltram, prostě ta zcela první garda producentů a DJů povětšinou z Detroitu. Díky těm to všechno začalo a inspirovali další a další umělce a producenty. Ve FB skupině Oldschool Techno Classics definovali oldschool trochu jinak, ale podle mě producenti další dekády ( Surgeon, Regis, Ruskin, Polson, Oliver Ho, atd. ) už nejsou ten oldschool v pravém slova smyslu. Německý časopis Groove tracky z té doby označoval jako "millsy sound" a na spoustu producentů to šíleně sedí!  Nemůžu a nebudu se zlobit na lidi, kteří za oldschool považují něco jiného než já, protože to máme každý jinak. Skupina Oldschool Techno Classics je prostě spíš o technu a určité době, kterou jsme měli a máme rádi, než o přesném hudebním šuplíku.

- Ginger: Staré dobré časy. Naše mládí, spousty najetých kilometrů a skvělých akcí.

Proč si myslíte, že se lidé čím dál více vracejí ke starému zvuku a chtějí ho slyšet i na akcích?

- Daho: Mám na to takový svůj pohled. Techno si prožilo svůj vrchol třeba deset let nazpět. Pak přišla doba minimalu a pro mě určité "období temna". Scéna ztratila živelnost a techno ustoupilo do ústraní, nebo řekněme zpátky do undergroundu. Teď se techno znovu vrací. Je spousta nových producentů, co dělají vynikající produkci. Jsou to jména, která jsme do nedávna neslyšeli a jsou fakt dobří. Je to další a naprosto nová dekáda techna. Dříve to bylo o hlavně o těch velkých a známých jménech, jako Surgeon, Regis, Ruskin, Sims, The Advent, atd. Dneska kupuju desky od naprosto jiných producentů a baví mě, že zas vycházejí desky, co mě posadí na prdel :) Nevím, jestli je to důsledek toho, že si za mašinky sedli nováčci, nebo je to prostě účel, ale mezi novinkama je spousta industriálních prasečin, monosurovostí, který jsem si rychle oblíbil. Spousta z těch nových producentů používá i starý oldschool zvuky a všechno dohromady to pak tvoří hodně energickej celek. Část lidí se na akce vrací z nostalgie a část protože techno prostě zase žije!

- Ginger: Nevím, jestli se dá říct, že se k tomu vracejí, ale myslím, že je stále spousta lidí, i když zestárli, kteří by si to staré dobré "primitivní" techno chtěli poslechnout nahlas na party a nezůstávat jenom u vzpomínek na bývalé časy. Trochu jsem skeptický v tom, že by dnešní mládež měla vůbec o něco zájem, natož o hudbu. Maximálně se může měnit to, že nechtějí už sedět sami doma a raději jdou čumět do mobilů do klubu a na party.

V Brně budete hrát spolu opravdu po letech. Které brněnské hraní vám utkvělo v paměti nejvíce?

- Daho: Akcí v Brně bylo hrozně moc. Měl jsem moc rád "domovskou" Citadelu. Nezapomenu na jednu z těch prvních, kde před námi hrál rakušák Joro.  Rád vzpomínám taky na Gabův klub Sector.

- Ginger: To se opravdu nedá říct. Brno bylo dřív naším druhým domovem. Byli jsme tu skoro každý víkend a hráli na nespočtu akcích - skvělých i horších a opravdu se nedá vybrat, která byla ta nej.

Máte za sebou již několik klubových Oldschool zastávek, jaké máte reakce publika na starý zvuk techna? A co plánujete do budoucna? Nepřemýšleli jste nad pozváním nějakého zahraničního headlinera?

- Daho: Lidi chodí povětšinou cíleně na pořádný techno a taky ho dostávají. Někde potkáme staré známé, které jsme roky neviděli. Nebo si zahrajeme s kolegy DJi, kteří pro desky museli pomalu na půdu a pak poslouchám, jak je to znovu chytlo a hraní je začalo znovu bavit. Právě o tom jsou akce celé skupiny Oldschool Techno Classics a často se nám podaří vytáhnout z gauče i ty, co na párty léta nebyli. V nejbližší budoucnosti máme na programu právě Brno, Olomouc a Ostravu. Přesunuli jsme se tak z Čech zcela na Moravu. Zahraniční headliner se plánuje na nějakou větší akci v rámci aktivit FB skupiny. Na jejím facebookovém profilu o tom právě teď probíhá hlasování a sáhodlouhá diskuze.

- Ginger: Na toto může odpovědět jen a jen David.

Nezkoušeli jste experimentovat s moderními technologiemi (kontrolery atd..), co si o tomto DJ pokroku myslíte?

- Daho: Digitální DJing jsem docela vyzkoušel. Hrál jsem z timecode vinylů asi pět let. Nejdříve Final Scratch a potom Traktor Scratch. Má to svoje výhody i nevýhody, jako všechno. Bylo super, že se tracky daly zaloopovat. To mi u vinylu někdy trochu chybí : ))), ale po těch pěti letech jsem se naplno vrátil zas k deskám. Mají mnohem lepší zvuk a dynamiku. V počítači mají DJs tisíce tracků a ve finále nikdo pořádně před párty neví, co bude hrát. DJ by svou hudbu měl znát opravdu dobře a u toho obrovského množství mp3 to snad ani není možné. Pokud si za měsíc koupím pět desek, které opravdu chci, doma je naposlouchám a mám pak jasno co chci opravdu zahrát a v setu dávám jasně vědět, co je mi vlastní. Když jsme začínali, nebylo moc peněz na desky, tak jsme hoblovali dokola ty stejné. Ve výsledku jsme je perfektně znali a uměli je efektivně používat. Stejně k tomu přistupuju i teď a vybírám si jen to nejlepší. Neuznávám DJe, kteří přijdou na akci s flashdiskem a odehrajou z něho celej set.

- Ginger: Byly doby, kdy mě to lákalo, ale to je opravdu dávno pryč. Dneska jsem "taťka", který má jiné priority a i jiné zájmy. K hudbě se rád vracím a to k formě v jaké jsem ji dělal před lety. To znamená vinyl, sluchátka, hlava, uši a dvě ruce, co se snaží dělat maximum, aby těm, kteří o tom něco vědí, zamotaly hlavu a těm ostatním alespoň nohy.

V Perpetuum budete mít připraveny 3 gramofony a předvedete 3 decks show, co od vás mohou návštěvníci očekávat?

- Daho: Půjde o Oldschool Techno Classics Session, takže určitě budeme točit spoustu starých a oblíbených desek, které máme rádi nejen my sami, ale i všichni "pamětníci". Nebudeme ale míchat jen starý "odrhovačky" a bereme s sebou i aktuální sound. Myslím, že tohle nikdo nemusí moc řešit, protože pokud půjdete na techno, myslím, že si užijete!  Budeme mít k dispozici dostatečný časový prostor a budeme v klubu, takže se těšte na opravdové lahůdky. Dáme do toho všechno !!

- Ginger: Pokud bude dobrý zvuk a opravdu skvěle uslyšíme, tak doufám, že se povedou skvělé mixy klasických i nových desek, které lidem promasírují bříška. Nečekej od nás striptýz a nejspíš ani v mém případě vřelé úsměvy. Většinou se u toho mračím, tak se tímto předem omlouvám :) Slibuju ale, že když uvidím, jak se lidi baví a budou tam i hezký holky na který se dá koukat, že občas zuby ukážu.

V jednom rozhovoru s Davidem jsme četl, že doufá, že nikdy nepřestane mít radost z hudby. Tak co Davide, stále z ní máš radost i když se teď pohybuje jiným směrem než před 15ti lety?

- Daho: Mám a jsem moc rád, že takhle můžu odpovědět. Nemusí to být pouze a jen techno, ale vychází spousta zajímavé muziky, která mě zajímá a při poslechu hřeje u srdce. Hudbu člověk musí milovat a pak dělá radost. Hodně doma a v práci poslouchám druhý album Moderat, nebo nový SBTRKT.

- Ginger: David má z hudby radost určitě. Jinak by to nedělal.. (A já vím, že ho stále opravdu moc baví).

Máte stále ambice objevit se na velkých festivalech a akcích typu Svojšice, Mácháč nebo třeba Apokalypsa?

- Daho: Nikam se sami netlačíme a co se týče např. Mácháče, tak to je prý už jen jedna velká diskotéka a tam snad ani nepatříme. Nemá smysl hrát pro lidi, který by na naši hudbu jen zírali... To si raději "zaprasím" v malým temný klubu. Dostal jsem ale nabídku zahrát si letos na techno stagi festivalu Beats 4 Love v Ostravě a takové pozvání se nedá odmítnout. Těším se na to industriální prostředí a pořádnej letní fesťák. V polovině prázdnin jsem přijal nabídku zúčastnit se charitativního festivalu DJs 4 Charity u Hodonína. Booking je sjednaný taky na Technostage. Tam vyrazím i s rodinkou v rámci dovolené.

- Ginger: Nedá se říct že ambice. Když bude slušná nabídka, bude čas a chuť, tak nemám s ničím problém. Otázka je, zda je poptávka po týpkách, kteří by mohli většině děckám na těch akcích dělat fotry a tím pádem jim asi Daho & Ginger moc neříká (Ježíšmarjá, to je strašná ta realita !!! Vždyť my už hrajeme přes 20 let !!!).

Který z aktuálních producentů je vám nejblíže a proč? A na který label nedáte dopustit?

- Daho: Momentálně hraju úplně jiný labely a producenty, než dříve, ale to jsem vysvětloval na začátku rozhovoru. Na scénu přišlo docela dost nových producentů, kteří dělají originální tracky. Těch jmen je celá řada a nejoblíbenější jsou třeba: Ancient Methods, AnD, Truss (Mpia3), Paula Temple, Ascion, Headless Horseman, nebo Blawan. Každou chvíli ale narazím na neznámé zajímavé jméno a právě tohle je to, co mě na dnešní scéně baví a udržuje ve střehu.

- Ginger: V tomto odpoví zase jen David. Já to opravdu už nemám sledovat. Sice v Nula2jce dělám všechny objednávky, ale sám nevěnuji čas hledání nových desek. Je mi to líto, ale je to tak. Nedám dopustit na klasiky z "našich dobrých let". Od dob útlumu jsem neprodal ani jednu ze svých desek, takže pořád najdu vše, co se mi líbilo. Samozřejmě občas si nějakou novou desku pořídím, ale opravdu jenom občas. To David jede jako za starých dobrých let.

Kde se vám nejvíce líbilo v zahraničí na párty a do kterého klubu u nás se nejraději vracíte?

- Daho: Splněný sen pro mě byl Berlín a legendární starý klub Tresor. Na to se nedá zapomenout!  Hrozně rádi jsme se vždycky vraceli do Jaroměře, do klubu Bastion. Tam jsme měli pořádnou fanouškovskou základnu a vždycky tam byla parádní atmosféra. Díky interiéru a zvuku mě vždycky udělá radost booking do klubu Cross v Praze. Tam se se svojí hudbou cítím jako doma a 17. dubna tam budu mít tu čest zahrát vedle Ancient Methods!!

- Ginger: Jak už jsem psal výše, odehráli jsme toho hrozně moc. Těžko vybrat to "nej" když "nej" bylo spoustu.. Ze zahraničí SonneMondSterne, Sziget, Nacht Digital, Uclub, Achtermai, ... z Čech a Moravy mraky, mimo jiné právě i Perpetuum. Ono to není o klubech, nebo akcích. Je to vždy o lidech, kteří se sejdou. Skvělou party uděláš i na zelené louce, nebo u kámoše ve sklepě. Když jsou lidi, co to chtějí, dobrý zvuk, skvělý DJ a muzika, tak je vždy o zábavu postaráno :) Tak jen aby to vyšlo i v pátek.. C. U.!

PARTYINFO

Oldschool Techno Classics

10.04.2015 Perpetuum, Brno
DJs: Daho + Ginger, Liner, Hubiss
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně