Claptone: Patřím do říše duchů

Claptone není člověk, ale patří do říše duchů. Nebo to o sobě aspoň tvrdí. Za masku nás nakouknout nenechal a štiplavé otázky ze sebe sesypal s klidem sobě vlastním. Pojďte se s námi taky něco dozvědět o tajemném umělci z Berlína.

13.2. 2015 01:53:41 | rozhovory | Carl W

- Carl W: První otázka je samozřejmá: Proč ta maska? Proč to celé strojení?

- Claptone: My všichni nosíme masky, abychom se zapojili do komunikace s jinými. To nám dává určitý tvar, podle kterého jsme vnímáni. A následně tak dostaneme prostor k ukázání všech aspektů naší identity. I když tuhle masku si sundat nemůžeme, pořád nám pomáhá představovat si svět takový, jaký chceme, aby byl a my bychom mohli být čímkoli si přejeme.

Nepřijde ti někdy, že se lidé spíš soustředí na masku než na hudbu, kterou prezentuješ?

To je nemožné. Aby mě viděl a neslyšel, na to bys musel být větší kouzelník než jsem já.

Proč je pro tebe tedy anonymita tak důležitá?

Je důležitá pro nás všechny, abychom se třeba po náročném týdnu dali k odpočinku a ulevili si. Když se pořád kvůli něčemu strachuješ, tak toho nedosáhneš.

Ale tady to nošení mask přišlo hlavně z americké EDM spolu s Deadmau5em nebo Dada Life a pak je to taky výsada Tomorrowlandu a jejich nesmyslů. Proč to tahat do undergroundových vod house music a do Berlína?

Ale já nic nikam nenosím. Já jsem tady už po staletí a Claptona nikdy nikdo neviděl bez masky. Moje zlaté benátské masky se táhnou po staletí zhýralou dekadencí. To dává ten smyslný a svůdný zážitek, kterým je pohled na můj obličej.

Takže bys měl stejný úspěch bez masky, jako máš s maskou?

Ten už mám.

Jsou dny kdy hraješ na různých polokoulích naší planety. Kolik lidí se vlastně pod maskou Claptone skrývá?

Claptone je tu pouze jeden. A ty, pokud chceš, můžeš být jeho současní. Vlastně bys měl. Claptone je přístroj, který z tebe pomocí hudby dostane to, co musí ven.

Poprvé jsem tě zaznamenal, když ti vyšel track Cream. Ten obsahuje samply ze známého songu Wu Tang Clan - C.R.E.A.M. – jednoho z největších hip-hopových songů, který kdy vznikl. Rád pracuješ s takovými samply?

To je častá a mylná představa, že jsem vysamploval Wu Tang Clan. Nicméně uznávám jejich ducha. Co se týče dělání hudby, tak to je stejné jako s maskou – moje přístoje mi pomůžou pomoci tobě se odvázat. Přináším energii z minulosti, přítomnosti i budoucnosti, abych dokázal koloběh života.

Je nějaký track nebo sample, o kterém sníš, že ho použiješ?

Mé sny jsou o víkendu zesíleny a sdíleny, takže by jsme měli přijít na mé DJ vystoupení.

Poslechni si: Cpaltone - Clapcast #7

Jaký je tvůj vztah k labelu Exploited?

Exploited mě povolal na mezinárodní scénu a za to mu budu navždy vděčný. Ale nemůžu být svázán s pozemskými bytostmi, patřím k duchům.

Jaký používáš setup na svých vystoupeních?

Můj perfektní setup je, když jsou všechny hvězdy srovnány.

Když jsem si přečetl tvé poslední rozhovory, tak mi přišlo, že máš strašně silný vztah k přírodě, je to tak?

Stejně jako většina duchů jsem součást Země a přírody samotné. Jako bytost zvuku se živím vibracemi, které mě obklopují, zvukem větru, vln, zvířat. Ty mě zároveň inspirují k tvorbě hudby.

Takže tvoje inspirace je všechno z přírody?

Stejně jako jsem ovlivněn zvenčí – z přírody – stejně tak moje hudba přichází zevnitř – z hlouby mojí duše. Je to extrakt všech mých životních zkušeností, mé lásky, mého strachu a mé naděje na lepší budoucnost.

V únoru si zahraješ v Praze, už jsi tu někdy byl?

Praha je stejně jako já starobylá a já ji již mnohokrát navštívil v mnoha inkarnacích. Obdivuji toto město pro svůj tvar, který si drží.

Co tě první napadne při pomyšlení na Prahu?

Vidím obrovské město s dlouhou kulturní historií.

A co od tebe máme v Roxy očekávat?

Přijďte s otevřenou myslí a dohromady se pokusíme dotknout se hvězd.

PARTYINFO

Claptone

20.02.2015 Roxy, Praha
DJs: Claptone, Eddie Mur, Fatty M, Lumiere
2nd: Tomics, Cubik
Cena: 220
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně