Jaké jsou nejlepší evropské festivaly za rok 2014?

I tento rok se v nizozemském Groningenu rozdávaly ceny pro nejlepší evropské festivaly, umělce a promotéry. Slavnostní vyhlášení výsledků "European Festival Awards" se konalo ve středu 14. ledna 2015 a již tradičně odstartovalo 4-denní festivalovou konferenci a výstavu Eurosonic Noorderslag.

21.1. 2015 08:15:22 | ankety & názory | finch

Jaké jsou nejlepší evropské festivaly za rok 2014?

Vyhlášení vítěze hlavní kategorie "Největší festival" [foto: eu.festivalawards.com/]

Finálový večer ankety, konající se ve spolupráci s Evropskou asociací festivalů (YOUROPE) a Eurosonic Noorderslag, jehož se účastnily festivaly z více, než 35 evropských zemí, je jedinou evropskou anketou hodnotící festivaly, umělce a promotéry v oblasti, která ročně generuje miliardy eur, dokáže zabavit miliony party people a dokazuje, že celkové zaujetí pro hudební festivaly napříč Evropou neustále roste. To potvrzuje i rostoucí počet hlasů, jichž bylo zaznamenáno více než 1,2 milionu z celého světa.

V hlavních kategoriích zvítězil po roční odmlce maďarský Sziget, když si odnesl cenu pro „Největší festival“, cenu pro „Nejlepší festival střední velikosti“ získal jako první v historii pro Černou Horu Sea Dance Festival z dílny pořadatelů srbského Exitu, a cenu pro „Nejlepší malý festival“ obhájil polský Tauron Nowa Muzyka.

Hostitelská země Holandsko opět neodešla s prázdnou, když Down The Rabbit Hole Festival získal cenu pro „Nejlepší nový festival“ a MOJO/Loc Festivals získal cenu pro festival, který nejvíce dbá na zdraví a bezpečnost svých návštěvníků v prostorách festivalu.

Cenu pro nejlepší festival, co se týká oblíbenosti ze strany samotných vystupujících, získal španělský Primavera Sound a zbrusu novou cenu za neutuchající zaujetí a vášeň pro festival získal Rikke Øxner. Ten po dvě dekády výrazně pomáhal festivalu Roskilde z pozice uměleckého ředitele a znám byl také pro své cítění s fanoušky festivalu, když s nimi trávil čas ve festivalovém kempu.

Čtyři zářezy si letos připsala Velká Británie, když cena za „Nejlepší line-up“ putuje do rukou pořadatelů Glastonbury a skupina Arctic Monkeys získala hned dvě ceny, jako nejlepší headliner a pro nejlepší hymnu festivalu. Poslední zářez pak má na svědomí Melvin Benn za celoživotní přínos, když se angažoval nejen v britských Latitude nebo Reading & Leeds Festivals, ale také kontinentálních Electric Picnic, Benicassim, Hove neco Berlin Festival.

Kompletní výsledky (v původním znění):

Best Small Festival
Festival Tauron Nowa Muzyka (Poland)

Best Indoor Festival
I Love Techno (Belgium)

Green Operations Award in association with Yourope and The GO Group
Roskilde Festival and Stop Wasting Food (Denmark)

Best Newcomer Act
Stromae (Belgium)

Artists’ Favourite Festival
Primavera Sound (Spain)

Best New Festival
Down The Rabbit Hole (The Netherlands)

Anthem Of The Year
Arctic Monkeys – ‘R U Mine’

The Health & Safety Innovation Award in association with The YES Group and ICM&SS
MOJO/LOC Festivals (The Netherlands)

Best Medium-Sized Festival in association with Eventbrite
Sea Dance Festival (Montenegro)

Promoter Of The Year
Live Nation (Belgium)

Best Line-Up
Glastonbury Festival (United Kingdom)

Best Headliner
Arctic Monkeys (United Kingdom)

Best Major Festival in association with PlugGo
Sziget Festival (Hungary)

The Lifetime Achievement Award in association with Intelligent Venue Solutions
Melvin Benn (United Kingdom)

The Award for Excellence And Passion in association with Yourope
Rikke Oxner (Denmark)

REKLAMAREKLAMA