Jak se paří v Torontu?

Když jsem se na jaře roku 2014 rozhodovala, kam se vydám opět hledat štěstí, ani ve snu by mě nenapadlo, že skončím v hudbou pulzujícím městě s názvem Toronto. Ano, na světě je spousta zajímavých míst, která pro fanouška elektronické hudby stojí za to navštívit a jedním z nich je podle mě právě Toronto - město, které má 5 milionů obyvatel, z toho polovina žije v downtown (tak tu nazývají střed města, centrum).

5.1. 2015 10:23:36 | reporty | Kouzelná

Osobně se nemůžu nazývat tím pravým elektro fanouškem, nejsem totiž DJ (teď narážím na to, že téměř 80 procent mých přátel jsou DJs), ale myslím, že jako dlouholetý rejvák (rozuměj návštěvník serveru rave.cz) nějaký hudební vkus mám a přece jen jsem nějakou dobu bydlela s jistou ikonou české hudební scény a jeho družkou, nadějnou DJkou :). Takže ti mě jakžtakž naučili poslouchat a vnímat tu příjemnější stránku elektronické hudby (myšleno techno, house, electro, progressive; trance bylo u nas sprosté slovo a nesmělo se vyslovovat).

První párty jsem v Torontu absolvovala díky Kaborovi. Kabor je klučina slovinské národnosti, se kterým jsem se seznámila na hostelu. Asi všichni znáte ty klasické seznamovací fráze jako odkud jsi, co tu děláš, co piješ, co posloucháš. Když přišla řeč na to, co poslouchá, zeptala jsem se, jestli zna Umeka (což je jediný člověk, kterého znám ze Slovinska já). Ano, znal ho! (Kdo by taky neznal Umeka, že?) A jelikož ten víkend měl zrovna tady hrát, slovo dalo slovo (nebo spíše slovo dalo guestlist) a já se mohla začít těšit na první párty v Torontu a to rovnou v The Guvernment, což je nejvetší torontský klub.

Největší klub v Torontu

Guvernment má pomerně dlouhou tradici, otevíral se v roce 1996. Údajně se do něj vejde až deset tisíc lidí. Tady mu nikdo neřekne jinak než “The Guv” a myslím, že téměř každý party nadšenec z Toronta ho alespoň jednou v životě navštívil. Je to vlastně 5 klubů propojených dohromady a spolu s hlavním dancem floorem má Guv kolem 6000 čtverečních metrů. Dělí se tedy na kluby KoolHaus, Chroma, Surface, Skybar a Haven. Každý klub je naprostý unikát, kde se fakt nejeden dekoratér vyřádil.

Celému klubu vévodí venkovní terasa s výhledem na jezero Ontario, kterou já bohužel už nestihnu navštívit, protože tento klub se koncem ledna 2015 uzavírá. Pozemky, na kterých je klub vystavěn, zakoupilo město. Majitel klubu se sice snažil s radnicí vyjednat odkoupení pozemků, ale jak už to bývá, byl přeplacen a teď mu nezbývá než všemi milovaný Guv zavřít a následně jej zbourat. Co se ale už teď po Torontu proslýchá, majitel prý hodlá postavit nový Guv jen kousek od toho původního, takže se možná ještě i já dočkám onoho zmiňovaného výhledu na jezero.

První návštěva dala za pravdu tomu, co jsem napsala, Guv je naprosto unikátní prostor, kde si každý přijde na své. Na párty s názvem The Guvernment 18th anniversary přišlo opravdu hodně lidí a já jsem dostala možnost prozkoumat tři hudební dancefloory a poslechnout si Pete Tonga spolu s Umekem a další EDM šílence, kteří mně vůbec nic neříkají :). Jen pro zajímavost Benny Benassi, Tommy Trash, Henry Fong & Wax Mofit. Umek ale nezklamal a Pete Tong, kterého jsem poprvé slyšela naživo, mě příjemně překvapil. Zkrátka pařilo se dobře až do ranních hodin. Jedna věc mi ale decentně zkazila požitek, byl to na můj vkus trošku přepálený zvuk, což se na mně podepsalo týdenní bolestí v uších.

Lístek na tuto akci se dal zakoupit v předprodeji za velmi slušných 20 dolarů. Ono všeobecně vstupné na parties není na kanadské poměry moc drahé, když má člověk štěstí a zakoupí si lístek v předprodeji dostatečně dopředu. Co ale je pro našince obří nevýhoda, je fakt, že na drtivé většině akcí se prodává alkohol pouze do druhé hodiny ranní. Výjimku tvoří snad jen New Years Eve, tedy Silvestrovská oslava. Ano, čtete správně, po druhé hodině ranní nedostane nic, co má nějaké volty. Zato si můžete dát vodu a energetické nápoje. Samozřejmě existují výjimky, kde se v Torontu dá zajít na drink po 2am, ale musíte vědět, kde ty místa jsou. A o tom zase někdy příště…

REKLAMAREKLAMA