Jaká jsou nejlepší alba za rok 2014?

Tak tento rok se opravdu hudebně hodně povedl. Vyšlo tolik kvalitních věcí a je nám moc líto, že se nám sem nevlezou všechny. Tak aspoň zkusíme vybrat ty, co prostě nesmíte opomenout!

31.12. 2014 14:40:21 | ankety & názory | Carl W

Tento rok se vážně povedl. Jednoznačně mu vévodí house a nu-disco. Ale zrodilo se toho dost i v technu. Po předminulém i minulém roce tu pro vás máme další souhrn. Jak tedy vypadá náš žebříček 25 nejlepších alb?

10. Joris Voorn - Nobody Knows [Green Records] - 17.listopad

Asi nebude žádným překvapením, že třetí album Jorise Voorna bude znovu v popředí. Sofistikované melodie i výstížné vokály na albu dominují. Homeland s Matthew Dearem už je pak taková třešnička. Krásná pohodovka sice není pro jančení na taneční parket, ale stojí za to si ji poslechnout. nebudete litovat a rádi se k albu Nobody Knows vrátíte.

9. Ali Love - P.U.M.P. [Crosstown Rebels] - 14. červenec

Alexander Williams, známý jako Ali Love, je hlas stojící za housovými hity Benediction nebo Infinity. Na jeho třetím albu P.U.M.P. ukazuje, že je pořád výstřední a snaží se přinést něco nového. Ne vždy to funguje, ale i tak si zde zaslouží jeho počin na Crosstown Rebels být. Stačí se vžít do správné nálady a celé album je pak vyloženě libovka. A k Emperor nebo Surrender se pak rádi vrátíte.

8. Answer Code Request - Code [Ostgut Ton] - 9. červen

Tmavou směs berlínského breakbeatu a techna perfektně namíchal Patrick Gräser. Ponurá nálada a temné atmosferické bubny, kam se podíváš. Tento sound berghainského podsvětí sice není úplně pevně v říši techna, ale rozhodně se neminul účinkem. Na debutové album špička a rozhodně ne nic pro lidi náchylnější k depresím.

7. Plastikman - EX [Mute] - 10. červen

Nahrávka z Guggenheimova muzea v New Yorku se Hawtinovi (pro mě překvapivě) velice povedla. Albem musí být i překvapení pro Richieho fanoušky, protože tak precizně minimalisticky navodit tu houpavou a tu dramatickou atmosféru neumí ani ve svých setech. Proto je EX něco vyjímečného. Pro mě shrnuje to nejlepší s Hawtina za poslední roky. V daném žánru špička - bez debat!

6. Aphex Twin - Syro [Warp Records] - 22. září

Aphex Twin se novým albem vůbec nezměnil. Díky bohu! Znovu si poslechneme hudbu jednoho momentu, mimo všechny trendy a pěkně syrovou tak, jak jí zamýšlel. Přestože přesně víme, co máme čekat, budeme se znovu k Syro vracet. Pořád budeme objevovat nové pasáže a ty staré odlišně vnímat. Přestože se může vše zdát na první pohled prvoplánové, tak postupně zjistíte, že je to dokonale promyšlené a vše sahá až za hranice hudby. Někdo jej nepochopí, jiní jej přejdou. Nevadí. Pusťte si jej třeba zase za rok. Syro nezestárne. 

5. Todd Terje - It's Album Time [Olsen Records] - 4. duben

Nejvíc sexy album tohoto roku. A to mi tento žánr říká jen velice málo. Extravagantně drzá cesta do vod jazzu, nu-disca nebo deephousu. A děsně taneční. Hravé melodie si s beatem rozumí přímo dokonale a když bude někdo čekat přeslazenost, dostane najednou svěží vánek letního rytmu valčíku. Jeden by snad řekl, že se v Norsku jen tančí pod modrou oblohou se sluncem v zádech. Pro nu-disco jistě úspěch, protože se zde jedná o druhé nejprodávanější album v tomto roce - nejmetalovější země pomalu sládne.

4. Developer - In Pure Form [Modularz] - 8. srpen

Absolutně odvážně a bez oddechu se popral Adrian Sandoval s tou nejčistější formou techna a přepracoval ji na 25 pasáží, které vás zavedou do všech zákoutí tohoto stylu. Nebezpečně dynamické, jednou brutální, podruhé cílově pohodovější, třeba i díky vokálovým pasážím. Na jedno album může být pětadvacet tracků hodně, jako DJ tools jsou ale k nezaplacení. V rámci techna průvodce moderní historií, v rámci elektroniky minimálně zajímavý kousek. Nepřehlédněte jej!

3. Synthek & Audiolouis - Unwise [Natch Records] - 27. listopad

Pro mě překvapení roku, aspoň co se techna týče. Berlínské duo nabízí na své debutové desce atmosferické, možná i intimní techno, které pomalu a smysluplně přechází do rytmicky vyvážené párty. Najednou jste přikování k tanečnímu parketu a čekáte, co přinese další zvrat. Inspirace Detroitem jde cítit od začátku do konce a nejen díky tomu se jedná o jedno z nejlepších alb v rámci tohoto žánru, které letos vyšlo.

2. Guy Gerber & Puf Daddy - 11 11 [Rumors] - 20. srpen

Nejlepší hudba je zadarmo. Aspoň to tak usoudili Guy Gerber a Puf Daddy, kteří svůj společní debut dali k dispozici na web zdarma. U odoborné veřejnosti se ani jeden za 11 11 vlídného slova nedočkal, tak to musím hned změnit. Oba jsou sice odtrženi díky svému výstřednímu životu v té nejvyšší třídě od reality, díky tomu ale nepodléhají ničemu a nikomu a dělají hudbu přesně takovou, jakou chtějí. Mohou se vám možná zdát jednotlivé skladby zbytečně zdlouhavé, jiný je však nazve výborně psychedelickými. Každopádně slušná jízda, kde vládne povýšenecký Tourist Trap.

1. Shades Of Gray - Unlock the Rhythm [BEEF Records] - 4. červenec

Česko-australská dvojice se svým druhým albem znovu zabodovala. Trefně se v každé skladbě trefili do místa, které ostatní producenti někdy i roky hledají. Zabaví, poučí, vzdělá  i pohladí. Michal a Nick mají světový sound, skvělé nápady a můžeme být moc rádi, že taková hudba pochází i z naší republiky. Musím už jen dodat, že se moc těším na další album, kde svůj zvuk, nápady i um posunou zase o kousek dále. A nejen jim a BEEF Records, ale i vám všem přeje tým rave.cz do nového roku samou dobrou hudbu a zážitky s ní spojené.

Další umístění:

 • 11. Dustin Zahn - Monoliths [Drumcode] - 24. březen
 • 12. Gaiser - False Light [Minus] - 10. listopad
 • 13. Roy Davis Jr. - Destroy & Rebuild [Mile End Records] - 14. duben
 • 14. Inigo Kennedy - Vaudeville [Token] - 2. červen
 • 15. Max Cooper - Human [Fields] - 10. březen
 • 16. Basement Jaxx - Junto [Atlantic Jaxx] - 25. srpen
 • 17. Head High - Megatrap [Power House] - 20. červen
 • 18. Fritz Kalkbrenner - Ways Over Water [Suol] - 17. říjen
 • 19. Gui Boratto — Abaporu [Kompakt] - 29. září
 • 20. Sam Paganini - Satellite [Drumcode] - 15. říjen
 • 21. Heiko Laux - Fernweh [Kanzleramt] - 27. listopad
 • 22. Chromeo - White Women [Big Beat Records] - 12. května
 • 23. Slam - Reverse Proceed [Soma Records] - 27. říjen
 • 24. Jonas Kopp — Beyond the Hypnosis [Tresor] - 24. listopad
 • 25. Caribou - Our Love [City Slang] - 6. říjen
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně