Report z Qlimaxu 2014 od Langyho

Kdo by mezi fanoušky hardstylu neznal Qlimax ­ událost, která se každoročně koná v nizozemském Arnhemu v prostorách luxusního fotbalového stadionu GelreDome. Pro některé je to stále ještě sen, který si chtějí alespoň jednou ve svém životě splnit.

8.12. 2014 14:29:15 | reporty | Langy

Já se letos opět přesvědčil, že Qlimax je jednou z nejlépe připravených halových (stadionových) událostí, jakou může člověk na celé elektronické scéně zažít. S dostatečným časovým předstihem jsme minulou sobotu dorazili na Batavierenweg 25 a já se opět mohl kochat pohledem na obří GelreDome, který mě pokaždé svým vzhledem zaujme. Není se čemu divit, sami Holanďané stadionu říkají „Het Grootste Theater van Nederland“.

The Source Code Of Creation

Qlimax jsem v minulosti navštívil již několikrát, poprvé tomu bylo v roce 2008 a vždy zírám, co si pořadatelé pro daný rok připravili. Letošní téma „The Source Code Of Creation“ bylo opět lahůdkou pro oči a tým lidí z pořádající Q­Dance odvedl opět pořádný kus kvalitní práce. Vstupy na Qlimax byly otevřeny v devět hodin večer, tedy hodinu před warm­up setem a dvě hodiny před startem celé show. Tato časová rezerva je dostatečně dlouhá k tomu, aby se všichni návštěvníci dostali včas do haly před začátkem hudební noci.

Žetony na útratu jsme si pořídili v automatech přimo vzadu na ploše. Nechyběl bohatý merchandising, o který je tu vždy velký zájem, fronta na něj byla na několik minut. Dobrou náladu a nedočkavé napětí v hale umocňovalo atmosférické intro, které znělo po celou první hodinku před zahřívacím setem. Vše doplněno chvilkovými světelnými efekty ze zajímavé konstrukce zavěšené přímo uprostřed stadionu nad hlavami návštěvníků. Stage a její podoba byla prozatím schovaná za obrovskou bílou záclonou.

Odkrývání pódia

Úderem desáté hodiny večerní nastoupili Technoboy & Audiofreq. Tihle dva se postarali o naprosto fantastický rozjezd párty v podobě perfektní skladby „Digital Nation“ z produkce TNT aka Technoboy ‘N’ Tuneboy & Isaac. Mráz mi přeběhl po zádech hned ze startu a opravdu skvěle jsem si užil hned první warm­up hodinku. Do svého setu zařadili i klasiku „Southstylers ­ Pounding Senses“. Dále zazněly tracky jako „Technoboy & Activator ­ - Steam Train“, opět TNT s jejich „First Match“ nebo hymna Qlimaxu z roku 2008 „Next Dimensional World“ opět z produkce italského Technoboye.

Po luxusním warm­upu se rozsvítily stovky mobilů a celý GelreDome pozorně sledoval zahájení letošního Qlimaxu. Za bouřlivého intra nám záclona pomalu odhalovala podobu letošní stage a Mc Ruffian uvedl dalšího umělce. Hardstylovou část odstartoval Headhunterz, kterého měli čeští fanoušci možnost slyšet živě nedávno i u nás. Set zahájil novější věcí „Shocker“, kterou produkoval společně s dvojicí W&W. Heady dále zahrál spoustu své produkce, takže fanoušci poznávaly věci jako „Dragonborn, Psychedelic, Scrap Attack, From Within nebo The Power Of The Mind“ v samém závěru setu. Dalším jménem byl Atmozfears. Zkraje odehrál jemnější melodickou „Release“, pak sázel věci jako „Stampuhh“ od The Prophet & Deepack a na závěr odehrál track „Madman“.

Video: Q-­Dance video: Noisecontrollers - Anthem Show:

Dalším v programu byl Frontliner. Produkci tohoto pána moc nemusím, a tak jsme jeho set využili spíše k odpočinku na tribunách stadionu s parádním výhledem přímo na stage. Mnohem lepší sound přišel s vystoupením Noisecontrollers. Bas Oskam nezačal jinak něž s hymnou „The Source Code Of Creation“, kterou vyprodukoval právě pro letošní Qlimax. Zazněla i „All Around The World, Samara“ nebo „What?!“.

A přitvrzujeme!

Hudební produkce nabírala na tempu a po vystoupení Base Oskama Qlimax opět o něco přitvrdil. S atraktivnějším raw hardstylem nastoupil Ran­D a noc nabrala další směr. Hned na úvod zvuk A2 records v podobě „Ran­D & Digital Punk ­ Rebel To The Grave“, následovaly věci „Crank It Up“ od Hard Driver nebo Ran­Dho „FCK EDM“.

Rozhodně jeden z nejlepší setů této noci. S pořádnou raw masáží pokračoval i Crypsis. „Strike, On The Loose, Main Motherfucker“ nebo „Raw To The Point“ je jen část produkce, kterou ve svém setu odehrál bývalý člen hardcore formace Angerfist.

Hardcore nakonec

Posledních devadesát minut noci patřilo hardcore Djs. Nejdříve vystoupili Endymion, po nich The Viper a Qlimax zakončil jeden z nejžádanějších hardcore Djs současnosti ­ Partyraiser. Jsem rád, že se nám letos podařilo být opět u toho. Qlimax a zážitky z něj se nám vryly hluboko do paměti a já jsem už teď zvědav, s čím organizátoři přijdou příští rok.

S konstrukcí zavěšenou nad hlavami návštěvníků dělali doslova divy a stage v podobě hlavy faraona byla jedna z nejlepších. O fantastických efektech na ní a v hale se ani nerozepisuji, v tomhle Qlimax nemá konkurenci. Po vizuální i hudební stránce (od early, hardstyle, raw a hardcore) je to pro fanouška žánru dokonalost. Tahle párty je ve všech směrech naprosto špičkovou taneční událostí. Respekt Q- Dance!

PARTYINFO

Qlimax 2014

22.11.2014 Gelredome, Arnhem
DJs: Audiogreq & Technoboy, Headhunterz, Atmozfears, Frontliner, Noisecontrollers, Ran-D, Crypsis, Endymion, The Viper, Partyraiser, MC Ruffian
REKLAMAREKLAMA