Dr. Motte: Jsme jedna rodina!

Legendami opředený zakladatel berlínské Love Parade zavítá do Prahy oslavit čtvrtstoletí od pádu berlínské zdi. Poznejte chlapíka, který zbožňuje techno, nikdy nepropadl svodům mainstreamu, ale uchovává si po léta svou tvář a neotřelé názory. Rozhovor s Dr. Motte vedl PePe.

12.11. 2014 17:38:24 | rozhovory | PePe

Foto: Tina Winkhaus

- PePe: Ahoj, Dr. Motte! Vzpomeneš si, cos dělal v den, kdy padla berlínská zeď?

- Dr. Motte: Ano, v ten den jsem vezl obrazy jedné berlínské umělkyně na radnici ve městě Kiel. Když jsem se vracel do Berlína, začal jsem najednou potkávat na silnici Trabanty. Byl jsem hodně překvapený, protože jsem nečetl zprávy a rádio v dodávce jsem měl vypnuté. Hned jsem ho zapnul a uslyšel, co se stalo. Byla to skvělá zpráva! V Berlíně jsem vrátil dodávku a šel domů. Po dlouhém pracovním dnu jsem byl totálně vyčerpaný. Se svou přítelkyní Danielle de Picciotto jsme žili na Axel Springer-Strasse a přímo z oken našeho apartmá jsme měli výhled na berlínskou zeď. Strávili jsme večer doma a sledovali lidi tam venku. Bylo to úžasné! Atmosféra té noci byla nepopsatelná. Nikdo pořád nemohl uvěřit tomu, co se stalo, ale všichni byli přešťastní a celé město se spojilo do jedné velké oslavy, lidé se hromadně objímali. Pro nás všechny to byl nezapomenutelný den.

Z jakého důvodu nyní přijíždíš do Prahy?

Jsem velmi rád, že se opět ocitnu v Praze! To město je tak krásné a lidi v něm taky! Německé velvyslanectví mě pozvalo na speciální akci "Checkpoint Charlie" v souvislosti s 25. výročím pádu berlínské zdi. Já a vysoce respektovaný DJ Steve Morell budeme hrát v pražském klubu Podnik ve čtvrtek 13. listopadu. Připojte se k nám a oslavte nádherný večer skvělým technem a tím, čemu říkám IDM - inteligentní taneční hudba ;). Pro více informací mrkněte na mou stránku www.facebook.com/DrMotteOfficial nebo na web německého velvyslanectví www.prag.diplo.de.

Jak s odstupem hodnotíš vývoj taneční a techno scény?

No, to je dobrá otázka. Scéna se hodně změnila. Hlavním problémem je to, že se pro mnoho lidí stala velkým byznysem. Tehdy v 80. letech, kdy se zrodila pravá kultura elektronické hudby, byla hlavní láska k hudbě samotné a objevování nových zvuků. Změnilo se také publikum. Cítili jsme se tehdy jako noví zástupci avantgardy. V současné době, kdy vládne tzv. elektronická taneční hudba (EDM), jde jen o mainstream a velmi výnosný obchod pro mnoho firem.

Jaká je hlavní myšlenka klubové tour "Dr. Motte On Acid" 2014 a jak tě napadla?

Acid či acid house jsou kořeny techna. Začalo to v roce 1987 s "Acid Tracks" od Phuture. Ti vlastně pouhou náhodou zjistili, že basová mašinka Roland TB-303 může produkovat ty úžasné linky, které se později proslavily jako typický "kyselý" zvuk.

Loni jsem dostal hromadu promáčů se zvukem "třistatrojky" použitým novým způsobem nebo zasazeným do současných techno kompozic. To mě totálně oslnilo a pomyslel jsem si: "Wow, tohle je evoluce!" Tak jsem se rozhodl věnovat rok 2014 acidu. Ve svých setech jsem začal hrát zbrusu nové věci v kombinaci se staršími klasikami. Je fakt pozoruhodné zjistit, že spousta starých nadčasových tracků stále zní, jako by vznikly nyní. To mi připomíná, jak daleko dopředu jsme již tehdy byli.

Zbytek světa vždy nahlížel na Berlín jako na město plné klubů a večírků, kde se mísí tradiční a nová kultura. Platí to ještě dnes?

Ano, to pořád sedí, ale já bych si tiše přál ještě víc rozmanitosti. V poslední době často vídám divný konsenzus. DJs hrají věci, o kterých si myslí: "Lidi tohle chtějí slyšet." Ale podle mě je to špatný přístup. Pro mě je DJ ten, kdo sám sebe vnímá jako umělce, kdo je něco jako komisař hudební kultury, který má zodpovědnost lidi taky vzdělávat! Přál bych si ještě více šílenství a více DJs se srdcem, které osvobozuje od konvencí - nové věci totiž mohou přijít pouze tehdy, když existuje prostor pro inspiraci a kreativitu. To je to, čemu říkám "otevřená mysl".

Co undergroud v Berlíně?

To znamená nechodit na dobře zavedené akce či místa, která už obsadil byznys, ale objevovat nová výjimečná místa a parties. Nejlepší způsob, jak poznat berlínský underground, je nechat turistického průvodce doma a jít do baru ve Friedrichshain nebo Kreuzbergu, potkat tam Berlíňany a následovat je, když říkají, že DJ, kterého jste nikdy neslyšeli, bude hrát na místě, kde jste v životě nebyli a navíc nemáte představu, jak se pak dostanete zpět do svého bytu!

Jak se vypořádat s masivním nárůstem komercializace v hudbě?

Nedělám komerci proto, že pro mě není důležitá. Pro svou hudební kreativitu potřebuji svobodu a mír a nehodlám se snížit k tomu, abych následoval trendy nebo komerci. Už jsem se dostal dál. Ale samozřejmě je to příjemný vedlejší efekt, pokud se i tak dostaví určitý komerční úspěch.

Jaké výhody mohou mít malé festivaly ve srovnání s velkými a dobře známými komerčními akcemi?

To hlavní je kreativita a rozmanitost. Hudba je důležitější než zisk. Díky nezávislým festivalům existuje možnost objevovat novou hudbu a nové talenty, během noci si vyměňovat názory s ostatními. Stírá se rozdíl mezi umělci a publikem. Líbí se mi DIY (do it yourself - udělej to po svém) kultura menších akcí, kde jsou všichni povinní přiložit ruku k dílu. To přináší pocit "děláme to společně a každý je důležitý" - tak jako to bylo na počátku. Jsme jedna rodina.

Jaké se ti líbí na večírcích holky?

Chci vídat lidi, kteří jsou šťastně ztracení v hudbě a vychutnávají si tanec. Nechte tedy své smartphony doma a ponořte se do toho!

Jaké to bylo pracovat na hudební produkci s Robertem Babiczem (dříve známým také jako Rob Acid)?

Robert je volnomyšlenkář, je svobodný, kreativní a spontánní... Bylo to jedním slovem úžasné!

A na závěr, jak bys popsal svůj experimentální projekt Euphorythm?

Euphorhythm je moje alter ego. S tímto projektem si dovoluji předkládat elektronickou hudbu, která není vždy nutně vhodná pro taneční parket. Je to chillout, experimental, obsahuje ruchy i melodie... Možné je všechno a hranicí je nebe.

Poslechni si: Dr. Motte - on Acid Clubtour 2014

PARTYINFO

Checkpoint Charlie

13.11.2014 Podnik, Praha
DJs: Dr. Motte, Steve Morrel, Electromajk
Cena: 89
REKLAMAREKLAMA