Subgate: Movember pro mě nabral úplně jiný rozměr

Jeden z nejobsazovanějších českých DJs se rozhodl veřejně promluvit o své nemoci, která se vztahuje k charitativní akci Movember. Knír si letos sice nevypěstuje, ale podpoří tuto kampaň o zvyšování povědomí o zdraví mužů jinak. Čti dál!

5.11. 2014 01:51:17 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Ondro, byl jsi nějakou dobu hospitalizován a musel jsi zrušit některá nasmlouvaná vystoupení. Co se ti stalo?

- Subgate: Pár dní po festivalu Mácháč mne začalo pobolívat v oblasti rozkroku a levého třísla. V návaznosti na mou produkční činnost na festivalu jsem si ze začátku myslel, že jsem si natáhnul třísla nebo někde špatně přelezl zábranu a že to po týdnu odezní a bude to v pohodě, ale bohužel se tak nestalo. Nemůžu říct, že by se jednalo o nějakou hodně intenzivní bolest, ale cítit to zkrátka bylo. Po cca deseti dnech byla bolest o něco menší, ale o pár dní později se vrátila ve větší síle kromě třísel to bylo čím dál tím více cítit i v levém varleti, takže jsem měl jasno, že se musím co nejdříve objednat k doktorovi. Mezi tím jsem samozřejmě hledpřetíal různé choroby, které by mohly mít tyto příznaky a kromě různých zánětů nebo kýly byla jedna z možných variant i rakovina varlete, která v současné době postihuje převážně i mojí věkovou skupinu. Tu nejhorší variantu jsem si samozřejmě vůbec nepřipouštěl a myslel jsem si, že po vyšetření u doktora, dostanu nějakou mast nebo lék a budu moct normálně fungovat jako dřív. Bohužel to byla ta nejhorší možná ...

Jaké to bylo, když ses dozvěděl co ti je? Jak dlouho jsi čekal na diagnózu?

No přiznám se, že v prvních minutách jsem tomu nemohl uvěřit. Z prohlídky od specialisty jsem okamžitě běžel na sono, které diagnózu lékaře, kterou byl nález nespecifikovaného nádoru (v tu chvíli nebylo jasné, zda-li jde o zhoubný nebo ne), potvrdilo a bylo mi řečeno, ať se ani nestavuji doma a jedu rovnou do nemocnice, kde už o mně vědí a tam se dozvím více informací a proběhnou další vyšetření. Vzpomínám si, že když mi byla moje diagnóza sdělena, promítlo se mi v hlavě, kolik mám teď práce a různých vystoupení a že by pro mne bylo lepší, kdybych se tím zaobíral třeba až za měsíc. Důrazně mi ale bylo řečeno, že tak jako tak se musí do dvacetičtyř hodin uskutečnit operace a až po ní se budou řešit další kroky. V nemocnici proběhla další vyšetření potvrzující, že to nádor je, druhý den ráno proběhla operace, následně týden rekonvalescence a po týdnu mi bylo sděleno, že nádor byl zhoubný a že musím podstoupit další léčbu. Takže finální result jsem dostal za cca 10 dní. Musím ale říct, že po těch prvních minutách a hodinách, kdy jsem měl strach co mi bude a jak to všechno se mnou bude dál, jsem měl jasno, že je potřeba to brát tak jak to je, bojovat a myslet pozitivně, což mi zůstalo do teď a zůstane i do budoucna.

Přijde ti těžké o takové nemoci mluvit? Přece jenom, je to spíše privátní záležitost a každej se nemusí cítit dobře takto to veřejně sdělovat ...

Ani ne. Pravdou je, že to je spíše privátní záležitost a většina lidí by se snažila tuto věc tutlat nebo vypustit na veřejnost co nejméně informací vzhledem k této diagnóze, ale já to tak nemám. Přemýšlel jsem o tom a je tady několik důvodů, proč se tím netajit. Prvním je, že tak jako tak si někdo všimne, že se s tebou něco děje a asi není úplně na místě si vymýšlet a blábolit nesmysly, když přijde na věc. Tím druhým pak je fakt, že když už nějaké vystoupení rušíš a nebo musíš sdělit nadřízenému, že se nemůžeš věnovat danému projektu tak jak bys chtěl, asi to není jenom o nějakém nachlazení ale o dlouhodobější a poměrně nevypočitatelné indispozici. Dalším důvodem proč se tím netajit, který mne poměrně těší je ten, že díky mému postavení a tomu, že přecijen jsem v nějakých kruzích známý, donutilo už několik lidí v mém okolí objednat se na vyšetření a začali se o tuto problematiku zajímat více, což je fajn. A v neposlední řadě to beru tak jak to je a s nadsázkou si říkám, že to je nemoc jako každá jiná a ikdyž budu podstupovat ne zrovna příjemné procedury, které mi zkomplikují život a pravděpodobně to asi nebude žádný med i potom, pořád budu dělat věci, keré mne baví a naplňují a jen tak se jich kvůli této události nevzdám!

Proč pro tebe je důležité, že jsi vystoupil s té komfortní zóny, a jsi ochoten o tom diskutovat?

Na začátku jsem měl na výběr. Buďto to tajit a nebo naopak trochu využít mojí známosti v určitých kruzích a udělat tomuto problému trochu osvětu. Když si vezmu v jaké uspěchané době dneska žijeme a navíc jak si mladí lidé kolikrát dávají přes víkend do těla a u mne to do jisté doby nebylo jinak a mají pocit, že jsou nesrmtelní a že je nic nemůže skolit, tak by si měli uvědomit, že to tak nemusí být navždy. A ono i když se pořádají určitě kampaně, které mají za úkol prevenci a osvětu, tak to kolikrát ten tížený efekt ani nemá a mnohem větší váhu má skutečnost, když se to stane někomu z tvého bližšího okolí. Když tímto postojem a otevřeností donutím alespoň pár lidí k tomu, aby se vyšetřili a případně byli alespoň trochu informováni o této nemoci a vedli to v patrnost, tak budu jedině rád. V rámci prevence těchto nemocí ať už u můžu nebo žen vidím v našem zdravotnictví jisté mezery a to je špatně. Je mi jasný, že si moji odpůrci budou myslet, že to je z mojí strany nějaký kalkul, ale já a nejen moji blízcí ví moc dobře, jak to mám a tihle lidi jsou mi s prominutím u prdele.

K tomuto tématu se váže taky Movember. Když se zmíní tento termín, co to pro tebe znamená?

No, od letošního roku pro mne pojem Movember nabral úplně jiný rozměr a plně ho podporuji. Kromě toho, že se ho účastním a společně s kamarády máme založený tým s názvem Blahobytníci, se snažím přes kamarádku spojit přímo s organizátory a aktivně se zapojit i do jeho programu. Nicméně nosit v listopadu kníry je fajn, ale lidi by měli vědět proč je nosí, co je tím hlavním důvodem, pokud je to v jejich možnostech tak přispět na tuto věc (léčba rakoviny prostaty a varlat se během dvaceti let změnila a procento úspěšnosti vyléčení bylo před dvaceti lety tuším 5% a dnes je to 80-90%, což je sakra pokrok a je to i díky příspěvkům na výzkum a léčbu) a hlavně myslet na to, že z nenadání se to může stát i jim.

Více o akci Movember:

Díval ses na Movember před tvou nemocí nějak jinak?

Loni jsem to bral spíš jako fashion záležitost a sic jsem si říkal, že to je závažná věc, že rád příspěju, něco si o tom přečtu, ale po pravdě jsem tomu velkou pozornost úplně nevěnoval, což se díky dané situaci změnilo...

Necháš si narůst kníra?

Ten se bohužel letos nekoná, protože s příchodem listopadu na mne přišel na základě léčebných procedur vlas opad a fous opad, takže letos tak maximálně přilepený nebo nakreslený :-)

Chystáš jako promotér na podporu Movemberu i nějaké akce? Budou se nějak lišit od běžných klubovek?

No prvořadě se potřebuji dát do kupy sám, protože kolikrát je to jak na houpačce a finální rozhodnutí, zda-li vystoupím nebo ne musím učinit až v den konání dle aktuálního zdravotního stavu nebo doporučení doktorů. Pokud se mi poštěstí se nějakým způsobem zapojit do programu Movemberu ať už formou hraní nebo nějakého rozhovoru, rád to udělám, ale moje aktivity ubírající se tímto směrem mám v plánu uskutečnit až na jaře příštího roku, kdy už bych měl být v plné síle a formě. Rád bych udělal jeden event, o kterém v současnosti jednám a kde by se měli představit přední domácí dj's, organizace, které jsou zaměřeny jak na problematiku rakoviny prostaty a varlat, tak i na problematiku rakoviny děložního čípku a prsu a event doplnit o nějaké aktivity pro návštěvníky, které budou tématické.

Poslechni si: Subgate @ BE AT 22 with Joris Voorn 25.10.2014 - Roxy Prague

Pojďme teď k tvým vystoupením. Nedávno jsi hrál s Jorisem Voornem na 22. narozeninách v Roxy. Den předtím tam hrál Maceo Plex. Jak sis ten víkend užil, jak na oba vzpomínáš a jak se ti v sobotu hrálo?

Na Macea jsem v pátek bohužel nedorazil, protože jsem měl na programu jiné vystoupení a spíše jsem se chtěl šetřit na druhý den s Jorisem, ale v sobotu ráno mi přišla zpráva, že Maceo si večírek prodloužil a že aktuálně hraje ve Studiu 54 na afteru, což mne docela pobavilo a jel jsem se na něj na chvíli podívat.... Sobotní oslava narozenin Roxy s Jorisem byla super! Trochu jsem se bál, že bude hrát pomaleji, což často v klubech dělá, než třeba na Awakenings a že to české publikum úplně neskousne, ale zahrál výborně a skvělá atmosféra panovala i po jeho setu během mého vystoupení, což mně dobilo baterky a užil jsem si to v rámci možností jak se sluší a patří.

V posledních letech supportuješ hodně hvězd, které přijedou do ČR, nevynecháváš ani hlavní festivaly, hrál jsi třeba i na hlavním pódiu Svojšic. Jsi vlastně jedním z neobsazovanějších českých DJů. Čím si to vysvětluješ? Je to díky tvé hudební produkci nebo spíš díky tvým organizačním a produkčním schopnostem, kdy pomáháš v podstatě na všech velkých elektronických festivalech?

S ohledem na svou normální práci, která mi dává dost prostoru pro djing a hudební produkci se snažím k produkci a hudbě přistupovat profesionálně a čím starší jsem, tím více si to uvědomuji a je mi jasné, že to není jenom o tom odehrát si své oblíbené tracky a zrušit se na mejdanu, ze kterého se budu ještě tři dny po víkendu probírat... Málokdo si pak uvědomuje, že kromě probírání se muzikou a výběrem tracků, sedím každý týden nad vlastní tvorbou a zároveň se musím věnovat i nějakému PR aby byla moje práce někde vidět. Spousta lidí si některé moje úspěchy spojuje právě s tím, že na dané akci působím i produkčně a proto je jasné, že v line-upu prostě být musím, ale není tomu tak. Na spoustě akcí jsem zainteresován produkčně a vůbec na nich nevystupuji a hlavně takovéto žraločení, kdy jsem se hnal hlava nehlava za tím, že tam nebo támhle chci hrát, mám myslím za sebou. Co se týče třeba vystoupení na Svojšicích, tak prvotně přišla nabídka ze strany promotéra, kdy mi říkal, že bych se měl zamyslet nad živým vystoupením a že cítí to, že bych měl já sám udělat další krok v kariéře v tomto směru. Po mém důkladném promyšlení a souhlasu, jsme se pak bavili i o mém dalším přínosu festivalu ve spojení se stage managingem nebo PR. Na obdobné bázi to funguje i v ostatních případech a myslím si, že kdybych se na daný event hudebně nehodil nebo by se promotér rozhodl pro jiný line-up a po mně by chtěl čistě produkční pomoc, tak by mi to bylo jasně řečeno a na akci bych působil pouze pracovně.

Jasně, když mluvíš o tvém hraní live - letos na Svojšicích to byla premiéra, že? Jak se ti hrálo? Co k hraní live využíváš za software a hardware?

Ano ano přesně tak. Byla to premiéra a byl jsem značně nervózní se přiznám. Ale nakonec jsem si to užil. Bylo to pro mne něco nového a jsem rád, že se to ve výsledku docela povedlo a že na to měli lidi pozitivní ohlasy. Co se týče softwaru a hardwaru, tak je to Ableton Live 9 a Akai APC 40, což je pro mne v tuto chvíli vyhovující setup.

A další live vystoupení budeš mít na Christmasce, že? Jak dlouho ti bude trvat příprava? A jak se vůbec na takové vystoupení připravuješ?

Přesně tak. Po premiéře na Svojšicích jsem dostal nějaké nabídky na live vystoupení, ale řekl jsem si, že bude lepší aby liveko v mém podání bylo trochu vzácnější a vybírám si pro něj jenom nějaké eventy a Christmaska je jedním z nich. Připravovat se pomalu začnu od poloviny listopadu, kdy si projedu svou vlastní produkci a popřemýšlím, jak bych ho postavil. Pak začnu pracovat na nějakém dalším materiálu ať už to jsou loopy nebo další zvuky, které do něj zapojím. No a následně si ho několikrát odzkouším nejprve doma a pak i v mém domovském klubu Chapeau Rouge, kde se zavřu na den, odzkouším si ho a případně ho doladím dle potřeby.

Nachystáš jsi i nějaké bootlegy nebo to bude pouze a jenom tvoje produkce?

Bude to o mojí produkci, mých editech a případně do liveka zařadím i nějaké acapelly.

Poslechni si: Lana Del Rey- Summertime Sadness (Subgate Edit)

Ty bootlegy jsem zmínil proto, že jsem asi před rokem viděl kolovat tvůj edit jednoho songu Lany Del Rey. Chystáš v budoucnu ještě něco podobného?

Rozumím :-) V současné době ani moc ne, protože mám docela hodně requestů od různých labelů na dodání originálního materiálu a musím do měsíce udělat asi dva remixy, takže jsem nad tím zatím nepřemýšlel, ale pokud mne nějaká skladba zaujme a budu mít chuť a čas, proč ne.

V jakém softwaru vlastně skládáš?

Opět Ableton 9 s tím, že využívám spoustu různých pluginů, softwarových synťáků a mašinek.

Jako producent už působíš několik let, působíš u nás taky pravidelně, tak mi jistě můžeš i zodpovědně odpovědět - které Čechy považuješ za talentované producenty a s klidným srdcem je doporučíš jako vývozní artikl?

Bez diskuze je to Schwa, dále Roman Rai, Pavel Bidlo, Destroyer, Spiriakos, Miquel, kluci z Gat Electry nebo Ian Kita. O starší gardě a jejích kvalitách není pochyb a mladí talenti počínaje Destroyerem a Tibizou konče dělají také zajímavé a kvalitní tracky a díky tomu, že jsem s nimi v užším kontaktu a posíláme si svoje počiny navzájem, je vidět jejich vývoj a posun s každým trackem...

A kdo tě nejvíc táhne ze zahraničí? Koho tracky nejčastěji hráváš, když pomineme ty vlastní?

Těch producentů je celá řada a nutno podotknout, že když poslouchám nějaké sety a nebo následně vybírám tracky, tak kromě techna a techhousu kolikrát zabrouzdám i do deepu nebo housu jako takového. Kromě notoricky známýchjmen je to aktuálně například Adrian Hour, Jel Ford, Raffa Barios, Loco & Jam, Hollen nebo Raul Mezcolanza, ale to je pouhý zlomek těch, kteří jsou v tuto chvíli součástí mých tracklistů.

A na jaký event se teď nejvíc těšíš?

Pokud zdraví dovolí tak na vystoupení s Fritzem Kalkbrennerem 14.11. v Roxy a samozřejmě na Christmasku, která bývá vždycky fajn a užiju si tam spoustu zábavy.

Živí tě DJing? A pokud ne - uživil by tě DJing?

Je to tak půl na půl. Kdybych teďka přišel o práci, tak bych se úplně v pohodě na nějakou dobu mohl DJingem živit, ale zároveň mne baví produkční činnost a díky normální práci mám nad sebou takový pomyslný bič - a to je dobře!

Tou "normální prací" myslíš co přesně?

Kromě PR práce na různých domácích eventech a produkčních výpomocí pracuji od začátku roku v jedné pražské eventovce, pod jejíž hlavičkou jsem udělal dvě veřejné akce komerčního charakteru, kterými byly Čarodějnice na Ladronce a Ladronkafest s návštěvností přes 10 tisíc lidí/akce a v současnosti pracuji na jedné další. Je to vlastně práce produkčního, kdy máš na triku vlastně úplně všechno od a do z a spolupracuješ s produkčním týmem o cca čtyřech lidech.

V Chapeau Rouge máš svou vlastní noc Creative. Nedávno tam hrál Hot X, teď tam budou Bjorn Wilke a David Pher. Podle čeho si headlinery vybíráš? A koho máš v merku jako dalšího?

Ano ano to je pravda. Creative oslaví tento pátek své 8. narozeniny. Jenom v listopadu se na něm vystřídal tebou zmiňovaný Hot X, dále můj oblíbenec Paride Saraceni a headlinery oslav bude producentská dvojice z Německa David Pher a Bjorn Wilke. Nutno podotknout, že na eventu spolupracuji s kolegy Robem Smilem a Nkypem a předně vybíráme podle toho, kdo se nám hudebně líbí a pohybujeme se na pomezí Deep Housu, Tech Housu a Techna. Někdy si někoho vyhlídneme a oslovíme, v jiném případě za ty roky máme přátele z řad producentů a djů z venku, které rádi pozveme a nebo nám přijde nějaká zajímavá nabídka, kterou prodiskutujeme a následně ji využijeme. Pro rok 2015 sice nějaká jména a projekty, se kterými bychom se rádi dostali i mimo domovský klub, v plánu jsou, ale nechci to prozrazovat, aby nás někdo nepředběhl.

OK, díky za otevřený rozhovor. Chceš sdělit ještě něco, co jsem opomenul?

Snad jenom to, že díky tady tomu kolotoči, kterým si teď procházím jsem si uvědomil spoustu pro život důležitých věcí a hodnot, které jsem předtím moc nectil a nebo ano, ale ne tak, jak bych měl. Částečně jsem změnil názor na to, co a jak mám dělat do budoucna, co dělat proto abych byl spokojený a opravdu šťastný. Nejen díky současné situaci jsem poznal lidi, který jsou opravdovou oporou a přáteli, kteří pomohou a zároveň jsem se pousmál nad těmi, od kterých je to spíše póza a nebo další téma k řešení nebo hatování ... Jak jsem již zmínil, pokud někoho tímto rozhovorem oslovím a zamyslí se nad svým zdravím, tak budu spokojený :-)

PARTYINFO

Christmas Party 2014

25.12.2014 L-Klub, Pardubice
DJs: Adrian Hour, Lucca, Orbith, Rumenige (live), Džejár, Carl W, Spiriakos, Subgate (live)
2nd: Chris Sadler, Laydee Jane, Loutka, Michael C, Enrico + Ivan M (sax), Billy Bright, Jean Luc, Microsleeper
Cena: 150 / 200 / 250
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně