Adam Beyer a jeho 10 projektů z devadesátých let

Pojďte si s námi připomenout, s kým Adam Beyer spolupracoval v 90. letech. Znáte třeba jeho projekty Genecom, Slaughterhouse nebo Safety Session?

16.10. 2014 13:51:44 | profily | Carl W

The Syncapator (1994)

Ve studiu Globe ve Stockholmu se schází Joel Mull, Adam Beyer, Jesper Dahlbäck a Peter Benisch již celkem pravidelně. Právě s posledně jmenovaným tvoří Adam Beyer svůj první projekt s názvem The Syncapator. V německém vydavatelství Liquid Rec. se jim v roce 1994 lisuje jejich jediný vynyl s názvem Bitfrost. Na něm najdeme čtyři tracky, které prezentovaly tehdejší hard-trance.

Poslechni si: The Syncapator - Equation

Genecom (1994)

Čistě švédský projekt s Peterem Benischem. Své první EP Quaternary upisují slavnému vydavatelství Planet Rhythm Records, které založil Glenn Wilson. A ve světě se hned uchytila acidová pecka Sunchase. O rok později si pak nachystali další desku Silicon, znovu vyšla pod rotterdamským labelem, ale tentokrát takový úspěch nezaznamenala a to pro Genecom znamená konec.

Poslechni si: Genecom - Sunchase

Slaughterhouse (1994)

Znovu Adam s Peterem Benischem. Tentokrát jako Slaughterhouse. A zase to dotáhla pouze na jediný release - desku Swed. Tu jim vydal holandský label Direct Drive Jimmyho Crashe. A pomalu ale jistě přecházíme do acidu, který je v této době ve vrcholové formě. Ovšem nutno podotknout, že se prodalo jenom 500 desek, a zbylé neprodané kusy tehdy skončili na smetišti.

Poslechni si: Slaughterhouse - Elysian

Alien Resence (1995)

Máme rok 1995 a vzniká projekt s názvem Alien Resence. Jeho členy jsou mladičký Jesper Dahlbäck, Peter Benisch a samozřejmě Adam Beyer. Všichni se shlédli ve vlně acidu a právě to je styl, v rámci kterého vydají jejich první (ale taky jedninou) desku. Právě ta rozjíždí ještě tentýž rok německý label OverOut, kde později vydával třeba Christopher Just.

Poslechni si: Alien Resence - Cherry

Hemlock (1995)

První spolupráce s Jesperem Dahlbäckem. Vzniká hardcorovo-acidové EP Last Trip a tím projekt Hemlock končí. Ovšem kolaborace s Jesperem pokračují i dále. V roce 1996 totiž dochází na jejich další spolupráci na EP Drumcode 01 a vzniká tak legendární label, který bude dalších minimálně dvacet let udávat směr techna ve světě.

Poslechni si: Hemlock - Last trip II (1995)

Mental Glue (1995)

Další pokus prorazit na vlně acid trancu s Peterem Benischem - tentokrát jako Mental Glue. Stejně jako Alien Resence, i tento projekt vzal pod svá křídla label OverOut. Jenže znovu to končí jedinou vydanou deskou Accuphase a po Mental Glue se slehla zem. Totéž platí i pro jejich Audicom a Audicom E. P. na belgickém Mindstar ‎Recordings.

Poslechni si: Mental Glue - Accuphase

Rubber Duck (1995)

Tentokrát naposledy s Peterem. A navíc trochu jinak. Pánové se oprostili od acidu a přešli na techno. A už zde jsou slyšet rysy Adamovi produkce tak, jak ji známe i v současnosti. Na EP Pure Muscle z Loop Records (label ze Stockholmu, který se zaměřoval na lokální producenty) najdeme tři tracky, tím ale Rubber Duck končí a Adam se posouvá hudebně někam dál.

Poslechni si: Rubber Duck - No Vasseline

Wave Slaves (1995)

Stejně jako Hemlock i Wave Slaves je projekt s Jesperem Dahlbäckem. Zkoušejí štěstí na holandském Planet Rhythm Records, kde už má Adam zkušenosti jako Genecom. Wave Slaves to dotáhli na dvě placky - Test Tube (které si můžete poslechnout níže) a taky Globe, které vyšlo o rok později. Právě na druhém jmenovat pánové přičichli poprvé k minimalu.

Poslechni si: Wave Slaves - Test Tube

CoHabits (1998)

Adam se už plně věnuje pouze technu a spojuje se s Thomasem Gustavssonem (kterého bude spíš znát jako Thomase Kroma). Na britském Tortured Records (které založil Billy Nasty) vychází jejich jediné EP Dependency, na kterém najdeme 4 nepojmenované tracky. Na poslech jsem vybral ten druhý a je to přesně to rychlé úderné techno, které byste od Adame kolem roku 2000 čekali.

Poslechni si: CoHabits - Dependency (A2)

Safety Session (1998)

Joel Mull a jeho kolaborace s Adamem. Asi nejúspěšnější z těch dosavadních. Jejich první EP vychází už na Drumcodu a v roce 2001 je následují další tři. Po té se Adam už do společných projektů nehrnul (když nepočítáme kolaboraci s Carolou nebo Henrikem B, s kterými taky často vydával). A po roce 2001 už je jenom a pouze Adam Beyer. Jestli se někdy v budoucnu nechá nepřemluvit a vznikne nějaký další projekt, to se musíme nechat překvapit.

Poslechni si: Safety Session - Maru Part 1 (A2)

PARTYINFO

Elektra Adam Beyer

08.11.2014 Fléda, Brno
DJs: Adam Beyer, Orbith, Džejár, Upgrade, Paul Hubiss
2nd: Yamakomba, Javas, Manack, Siesta, FlyTech
Cena: 450 / 530
REKLAMAREKLAMA