Philipp Straub: Hudební scéna je větší, lepší a silnější než kdykoli předtím

Do Česka, konkrétně do Brna, dorazí v říjnu rakouský DJ Philipp Straub. Jak pracoval s projektem Burn Residency a jak vzpomíná na jeden z prvních Mácháčů si můžeš přečíst v rozhovoru.

1.10. 2014 11:16:20 | rozhovory | Aleš Stříž

- Ale Stříž: Ahoj, léto pomalu končí, jaké pro tebe letos bylo?

- Philipp Straub: Měl jsem fantastické léto! Prožít více než 3 měsíce na Ibize obklopen nádherným počasím, super plážemi se spoustou dobrých kamarádů a přátel a nespočtem fantastických parties je každopádně úžasné.

Víme, že jsi byl mentorem vítězů lokálních kol Burn Residency, kteří postoupili do finále na Ibizu. Jak hodnotíš celou akci, mladé talenty a s kým vším jsi spolupracoval?

Moje působení v Burn Residency je také důvod, proč jsem byl tak dlouho na Ibize. Před časem mi bylo nabídnuto, abych spolupořádal tento projekt, a tak jsem minulý rok sepisoval osnovu tohoto contestu. Tady jsem využil své více než 20ti leté zkušenosti s djingem a promotérstvím, které mi hodně pomohly utvořit tvář pro tento od základu skvělý projekt, sepsal jsem více než 100 stran dokumentace k celému podniku... Byl jsem tedy něco jako spolutvořitel a hlavní mentor celé akce, ať už se týká dohledu nad průběhem celé akce společně s dalšími agenturami, tak i utváření hudební a zvukové podoby tohoto contestu až k podpisu dohod s mými partnery celé akce, kterými byli Carl Cox, Pete Tong, John Digweed a spousta dalších. Celá Burn Residency je největší soutěž pro DJ na světě. Účastnilo se jí více než 6000 lidí ze 122 zemí. Všichni účastníci byli důkladně prověřováni, měli možnost se prosadit nejdříve lokálně ve svojí zemi a ti, kteří postoupili, se poté utkali na mezinárodním poli. Ze 16 zemí, které byly pro Burn stěžejní, postoupilo tedy po jednom výherci a k nim se přidali 2 další, které jsem pečlivě vybral na tvrdém dvoutýdenním nominačním Boot Campu na Ibize (za ČR se účastnil Pompeiy – pozn. red.). Nejlepších 5 aktérů ze všech vyhrálo tříměsíční rezidenturu na Ibize včetně zaplaceného ubytování a auta. S těmito talenty jsem potom dále pracoval a postupně tak vybral na konci léta vítěze, který převzal 100.000€ na rozvoj svojí další kariéry. Je to opravdu jedinečná soutěž.

Na Ibize trávíš skoro celé léto, jak se ti tam líbí a jaké nejoblíbenější místo by jsi mi tam doporučil ?

Ibiza je fantastický ostrov, má ale i svoje mouchy.Je tady spousta možností pro pobavení, ale zaměřit se jen na ně by byla škoda. Lidé sem přichází prožít pár dní dovolené ve skvělém prostředí plném zábavy, což samo o sobě zní velmi hezky, ale je to celé přece jen trochu nafouklá bublina, protože pověsti o Ibize jsou částečně zkreslené. Je zde ale spousta nádherných pláží jako například Cala Bassa, Cala Conta a blízký ostrov Formentera. Z velkého počtu skvělých restaurací bych doporučil Sa Capella a všechny ty Tapas bary, kde nikdy nevíte koho potkáte. Náš čas na Ibize jsme se snažili dělit na třetiny. Jednu třetinu času jsme věnovali návštěvám našich známých umělců a promotérů, druhou třetinu práci na projektu a dalších rozjetých akcích. Poslední třetinu tvořily privátní akce jako dobré jídlo, výlety na lodi a pohoda na plážích. Takto rozděleno jsme ty tři měsíce prožili na výbornou.

Se svojí agenturou Titan jsi v minulosti zajišťoval spoustu akcí, na které máš nejlepší vzpomínky? Jaké projekty chystáš v nejbližší době?

Titan je jako já a celá scéna pořád v pohybu. Spoustu let jsme se zaměřovali jen na booking umělců. Běží nám to dobře, samozřejmě to musí být i výdělečné, pokud se to dobře dělá a chtěli bychom v tom i nadále pokračovat. I přesto mě to ale v poslední době trochu nudilo a potřeboval jsem další výzvy, především ty, ve kterých mohu dělat a zkoušet nové věci. Proto jsme pořádali sami více vlastních akcí, připravil jsem a provedl zmiňovaný koncept pro Burn. V neposlední řadě se snažíme zviditelnit několik deephouseových projektů, jako je třeba Möwe. Je to pro mne výzva podporovat mladé a nadějné umělce, předávat jim moje zkušenosti a pomoci jim svými kontakty. Nejde mi zde ani tak o podporu nějakého hudebního stylu jako takového, ale podporu někoho, v kom najdu potenciál k dalšímu rozvoji. Takže Titan je moje stálá obchodní značka, ale pole působnosti se stále mění.

Jak hodnotíš vývoj v elektronické hudbě v posledních letech, a co tě nejvíce zklamalo?

Celosvětově je hudební scéna větší, lepší a silnější než kdykoli předtím. „Staré“ oblasti, jako je třeba i Rakousko a ČR mají samozřejmě svoje problémy různého druhu. Například v Rakousku zažíváme malou recesi. Lidé jsou hodně často lační po úspěchu, snaží se toho dosáhnout na úkor někoho jiného a nekoncentrují se při tom na svoji vlastní linku a image. Díky tomu je na trhu velký převis nabídky, na což trh reaguje nižšími poptávkami a příjmy pro všechny. ČR se mi zdá v tomto přece jen trochu jiná. Vždy v minulosti jste měli zajímavé a dobré akce, některé se stále ještě pořádají, ale na velikost vaší země není celkový počet opravdu kvalitních akci příliš velký. Staré koncepty jedou už 15 let se stejným programem, což se nedá označit zrovna jako kreativní. Kluby se zajímavým a dobrým programem jsou v menšině a přál bych vám v náročnějším a nekomerčním segmentu festival, který by byl tak aktivní a čerstvý, jako je třeba Magnetic v oblasti komerční EDM.

Hrál jsi již na spoustě velkých akcí, jaká byla pro tebe ta nej a proč?

Za těch 20 let to bylo už tolik akcí a festivalů, že se tu nedá jen jeden vyzdvihnout. Nedávno jsme na after-párty u Carla Coxe každý něco podobného počítali a myslím, že jsem vystupoval jako DJ snad již více než 2000krát. Vždy se cítím dobře při vystupování v Asii, jako třeba na WIRE v Japonsku. Samozřejmě i spousta evropských akcí ve mně zanechala skvělé vzpomínky. U vás například jeden z prvních Mácháčů :-)

V Brně jsi již několik let nevystupoval, jakou hudbu si pro nás ve svém speciálním setu připravíš? Jak se těšíš na párty Be:Connected a co by jsi vzkázal publiku?

Mám celkem široký záběr, který bych označil jako „masově kompatibilní underground“. Jestli to bude více do house, perkusivního techhouse, nebo spíše technoidní set bude záležet na situaci a zejména na lidech. Pokusím se dát svému setu jakousi cestu, kterou budou spoluutvářet všichni návštěvníci Be:Connected a na které se už teď moc těším stejně jako za mixem na Tebe s Petem, takže doražte, bude to stát za to!

Poslechni si: Philipp Straub - Radio Ibiza Sonica 09.07.2014

PARTYINFO

Be:Connected

10.10.2014 Perpetuum, Brno
DJs: Philipp Straub aka Felipe, Alexx, Pete Ripe, Dave Legato
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně