Gorge: Vždycky si vzpomenu na atmosféru té noci s plakajícím promotérem na parketu

V pátek zamíří premiérově do Brna německý producent Gorge, který společně s Nickem Curlym založil skvělý label 8bit Records. Něco více o něm najdete v zajímavém rozhovoru!

18.9. 2014 17:04:15 | rozhovory | Pete White

- Pete White: Ahoj Gorge, jak se daří? Hned na začátku ti musíme říct, že jsme velice rádi za potvrzení tvého vystoupení na Coonk mejdanu. Když jsme pátrali, zda jsi už v České republice hrál, tak jsme žádnou takovou informaci nenašli. Máme opravdu správné informace?

- Gorge: Ahoj, ano, je to tak, toto bude mé první hraní v České republice a opravdu se těším na tento pátek k vám na Coonk.

My se také těšíme! Končí nám pomalu sezóna festivalů a mejdany se přesouvají do klubů. Jak sis užil ty letošního léta? Na jakém zajímavém mejdanu jsi hrál?

Trošku mě mrzí, že už léto končí, protože jsme si letošní srpen v Německu moc neužili. V průběhu této sezóny jsem hrál na několika vydařených akcích a na jednu z nich se nedá zapomenout. Byla to akce Playground festival kousek od Rio De Janeira, která se odehrávala v údolí brazilské džungle s prostorem pro 25.000 lidí. Atmosféra byla ohromující, k tomu všemu jsem tam zažil jeden z nejhezčích východů slunce.

To si dokážu představit, musel to být zážitek. Naše grupa také ráda cestuje a výlety většinou spojujeme s hudebními mejdany. Můžeš nám doporučit nějaké zajímavé elektronické hudební festivaly v Německu, které bychom si neměli nechat ujít?!

Máme tady spoustu zajímavých festivalů v průběhu celé letní sezóny. Který opravdu můžu doporučit, je Fusion festival v Lärzi. Jedná se o velmi alternativní festival se skvělou atmosférou a lidmi, kteří si ho užívají 3 dny. Dalším, na kterém jsem hrál před 2 lety, je v polském Trzebiatówě blízko německých hranic – Plötzlich am Meer. Místo pro 10.000 lidí nacházející se blízko pláže u Baltického moře. Byl to pro mě mejdan roku 2013 a tenhle taky opravdu doporučuji.

Děkujeme za tipy, určitě se podíváme... Při poslechu tvých setů a podcastů jsme nadšeni z tvého velice vytříbeného hudebního vkusu, který je přesně typickým Coonk zvukem. Kde hledáš tracky pro tvé sety? Máš pro nás nějaké tajné tipy?

Dostávám mnoho promo tracků a to mi vždy zabere hodně času, než si vše poslechnu. Při stahování vše hned třídím. Také prohledávám svojí knihovnu, která je plná nasbíraných tracků za posledních 20 let DJingu. Hudbu nakupuji ve známých obchodech jako Beatport, Traxxsource a další. Mým cílem je vždy vytvořit nadčasový mix, který můžeš poslouchat po několik dalších let a který nebude obsahovat žádné ohrané tracky.

To dává smysl. 20 let zkušeností lze poznat! Vraťme se do roku 2006, kdy jste spolu s Nickem Curlym založili velmi úspěšný label 8bit, který vydává jak digitální, tak i vinylové formáty. Jak moc je náročné provozovat label tak úspěšně, jak to děláte vy v dnešní době? A který je tvůj nejoblíbenější 8bit release?

Jsme dobrým týmem již 10 let a cílem labelu je vydávat kvalitní nadčasovou hudbu. V současné době se hudební scéna velmi rychle vyvíjí a je opravdu těžké sledovat všechny trendy a nové umělce nebo labely, a proto se musíš zaměřovat hlavně na sebe a zachovávat si zvuk, který bude vždy charakterizovat label. Sociální média jsou velmi důležitým bodem, ale i tak musíš najít správnou cestu, abys nepřesytil své fanoušky. Mým nejoblíbenějším releasem je „Peace Division – Three corners EP“. Jsem velmi rád, že jsme měli možnost podepsat jeden z jejich posledních releasů před tím, než se rozešli.

Počítám-li dobře, 8bit má za sebou už 83 releasů a musím říci, že je jeden lepší, než druhý. Jsi schopný odhadnout, kolik si musíte průměrně proslechnout tracků, než si vyberete jeden pro váš label?

83 releasů už je venku a dalších 6 jich v následujících měsících čeká k vydání. Neposloucháme všechna dema, která nám chodí. To je prostě nemožné a zabralo by mi to 2 dny v týdnu najít 1 nebo 2 tracky pro label. Jelikož oba vystupujeme jako DJs po celém světě, tak je pro nás největší inspirací poslouchat ostatní DJ sety a zkoumat, zda jejich zvuk odpovídá našim představám. Na druhé straně jsou přátelé a umělci, se kterými jsme za poslední roky spolupracovali. Jsem velmi rád, že aktuálně mohu přivítat na 8bitu nová jména, jako jsou Tania Vulcano, AudioHell a Jose De Divina, kteří budou na dalším releasu.

A na který label by ses chtěl dostat ty, jako Gorge? A koho by sis přál remixovat? Řekni nám své sny :)

V současné době se soustředím na své labely 8bit a Re:Fresh Your Mind Music, ale pracuji na nějakých věcech i pro další labely. Nicméně v této chvíli nedokážu odpovědět, jaký label je můj vysněný. A koho remixovat? Rád bych předělal jeden starý track od skupiny Art of Noise. Možná se do toho brzy pustím.

Vraťme se ještě na začátek tvé hudební kariéry. Jak jsi začal? Co tě ovlivnilo? Jaké zlomové okamžiky tě posunuli tam, kde jsi dnes?

K hudbě jsem se dostal jako bubeník v jedné kapele, když mi bylo 16 let. Měli jsme 2 produkční studia a díky tomu jsem přišel do kontaktu s nahráváním a mícháním. Počátkem 90. let jsem postupně začal objevovat elektronickou hudbu a produkovat své vlastní věci. Poté jsem byl od roku 1997 ovlivněn mnoha různými elektronickými styly. V roce 2004 jsem se potkal s Nickem Curlym a to jsme také společně začali produkovat a založili label Amused Records a 8bit. Roku 2006 jsme změnili distributora a později se soustředili už jenom na 8bit. Poté se moje hudba stala úspěšnou a díky tomu jsem začal cestovat po celém světě.

Poslechni si: Gorge - Superclub@ Die Rakete/Nürnberg

Jaké mašinky a software používáš při tvorbě hudby?

Dlouhou dobu jsem pracoval s hardwarem, ale proces produkování hudby se změnil. Posledních 5 let hlavně využívám software a pluginy, protože je to daleko rychlejší. Pro produkci využívám Ableton, Maschine a řadu pluginů, jako například UAD, Aturia, Native Instruments a mnoho dalších. Stále ale používám nějaké hardwarové prvky jako je Access Virus B, Waldorf a MFB Synths. Nedávno jsem zařadil do svého vybavení sérii Roland Aira, která je velmi užitečná zejména při kreativní části produkce.

Já kolikrát nechápu, jak se v tom všem dá vyznat, co někteří mají ve svém studiu. Smekám! Když se podíváme na tvoji produkci, tak je za tebou vidět kus velké a velmi kvalitní práce. Tvé tracky jsou celosvětově známé a hrané nejrespektovanějšími DJs z celého světa. Jaký je tvůj tajný recept na vytvoření takového úctyhodného počtu tracků?! Ty snad musíš být zavřený jen ve studiu :)

Trávím spousty času ve studiu nad objevováním pro mě nových zvuků a samplů a vytvářením beatů. Pracuji rychle a za tu dobu mám spousty hotové hudby a ještě více nedokončených tracků :-/

Pojďme zpět k DJingu. Co si budeme povídat, tato profese není úplně nenáročná. Jak se udržuješ v kondici?

Jezdím hodně na kole, a když je pěkné počasí, využívám také kolo na ranní cestu do studia. Jezdím také na windsurfingu a v zimě chodím do pro mě nudné posilovny.

A které vystoupení sis nejvíce užil za svou hudební kariéru?

Byla to jedinečná akce v klubu D.Edge v brazilském São Paulo před 4 lety. Vždycky si vzpomenu na atmosféru té noci s plakajícím promotérem na parketu.

Hahaha, tak to se fakt nedivím a doufám, že nás rozbrečíš také. Pojďme návštěvníky naladit na páteční večer. Co můžeme od tebe čekat? Teda kromě toho, že rozbrečíš Deivise...

Vždy nasávám inspiraci, až jsem v klubu s lidmi. Takže nevím, co očekávat Zároveň se moc těším, v pátek se uvidíme!

Gorge, díky moc za tvůj čas, i my se těšíme. Přejeme pohodový let a v pátek na viděnou a hlavně na slyšenou!

Video: Gorge @ Bodega La Mision - Mendoza - Argentina

PARTYINFO

Coonk

19.09.2014 Perpetuum, Brno
DJs: Gorge, Red Meat Therapy, Deivis, Pete White
2nd: Mr. Hat, Kema, TyPhone, Kaja Puczek, Peter Pea
REKLAMAREKLAMA