Noc v Marquee aneb jak se baví smetánka v New Yorku

V pátek 9. září vystupoval v newyorském luxusním klubu Marquee izraelský DJ a majitel labelu Rumors Guy Gerber. A my jsme se zašli podívat.

11.9. 2014 11:44:17 | reporty | Carl W

Marquee je znám jako jeden z nejluxusnějších klubů v New Yorku a pro nás to bylo jedno z míst, kam jsme se chtěli podívat. Během naší návštěvy tu ve čtvrtek vystupoval Skrillex a v pátek Guy Gerber. A právě pro něj jsme se rozhodli - hlavně díky jeho nedávno vydanému albu 11 11. Lístky jsme si pohodlně objednali přes web - jeden vyšel na 25$, což nám přišlo jako fajn cena - a už jsme se jen těšili na Guyův "all night" set.

Noc v Roxbury

Ke klubu jsme přišli něco málo po jedenácté hodině. V tu dobu už byla před klubem cca padesátka lidí, která čekala na vstup. Co mě trochu zarazilo byly červené koberce a zlaté zábradlí na chodníku před klubem. Ti se vstupenkou v předprodeji měli však separátní vstup, takže jsme ani nečekali a mohli jít v podstatě hned do klubu. Mimochodem se musím zmínit ještě o jedné věci, do Marquee se nejezdí metrem. Buď přijedete limuzínou a pokud na to nemáte, tak taxíkem. Proto u vchodu stojí asi čtyři luxusní limuzíny s osobními řidiči a čeká tu asi desítka taxíků.

Ještě něž vejdeme de klubu všímáme si dalších zajímavých věcí, které tolik v Evropě neznáme. Jistě všichni znáte snímek s Willem Ferrellem A Night at the Roxbury. Tak nějak podobně to vypadalo i tu. Všichni "bodyguardi" tu stáli v luxusních oblecích a všichni vypadali jak Carl Cox. Do klubu se smělo až na jejich pokyn a rádi nechávali čekat venku plno i lidí i přesto, že klub ještě rozhodně plný nebyl. Dresscode nebyl žádný "casual", ale dlouhé kalhoty u pánů byla nutnost a bez košile byste nejspíš taky nevyhráli vstup dovnitř. U něžnějšího pohlaví stojí za zmínku (kromě těch nejlepších šatů samozřejmě) boty - všechny dámy měly boty na podpatku. Což se na taneční akci moc nehodí. Je to jejich volba, jsou to jejich nohy a oni tam stráví na několikacentimetrových podpatcích celou noc, ale jakmile se projdou po parketu a párkrát vám stoupnou podpatkem na nohu, nebudete radostí bez sebe.

Bez karty ani ránu

Pojďme ale již dovnitř. Šatna za 4$ ještě ujde, fronta tu žádná není. Taneční parket je sice menší (hodně ho omezují zóny u stolků a VIP sedačky), ale klub vás ohromí. Luxusní výzdoba, krásné projekce, zvuk není sice úplně perfektní, ale lepší než ve většině klubů u nás. Guy Gerber už samozřejmě hraje příjemný housík z jednoduchého setupu - Macbook s myší, zvukovka a Xone:92. A vše asi není úplně v perfektní kondici, protože za celou noc mu zvuk 3x úplně vypadne. My se však pomalu pohupujeme do rytmu, parket se za chvíli zaplní úplně a místa je tu hodně málo.

Vyrazíme se podívat k hlavnímu baru. Jdeme kolem několika stolků - na každém je nachystána láhev Moëtu v ledu a u každého stojí bodyguard. Stůl si vždy musíte dopředu objednat (ceny od 1.000$ do 15.000$ podle velikosti), jinak máte smůlu. A i přes ty cenu byl už každý plně obsazen. Na baru se vůbec neplatí hotovostí - berou pouze karty. A ceny taky slušné - panák Jägermeistera za 28$, Heineken v 0,33l lahvi za 35$. Na požádání dostanete i nápojový lístek, kde najdete snad všechny luxusnější značky a objednáváte si přímo celé lahve. Netřeba říkat, že ceny jsou astronomické, u některých whisky dáte i 3.500$ za láhev. Nic pro nás.

Harvardská smetánka

Jdeme však tancovat, protože Gerber hraje přímo výborně. V patře se objevují i gogo tanečnice a sem tam vypustí studený vzduch i kryogenické dělo. Nebylo to ale třeba, perfektně fungovala klimatizace a i přesto, že bylo narváno, žádné vedro nebylo. Ještě jednou upozorním na výborné stylové projekce i světelnou show. Oboje se parádně hodilo k Gerberově hudbě a on pomalu přitvrzoval. Marquee postupně měnil barvy z rudé na tmavě modrou a taneční parket houstl natolik, že se už ani tančit nedalo.

Zajímavostí v klubu mohly být ještě toalety. Stála se na ně celkem slušná fronty a dovnitř pouštěl další bodyguard. Ve frontě si sice čekalo někdy i deset minut, ale zase jste měli možnost prohodit pár slov s dalšími návštěvníky. Kluk tak v mém věku, evidentně sjetej jak tobogán, mi povídá, že studuje na Harvardu a víkendy tráví v New Yorku nebo Los Angeles. New York je blíž a přijde mu více intelektuální, proto je dnes tady. V létě byl v Evropě, kde se mu moc líbilo, ale na Ameriku to prostě nemá. „Vy tam máte tu holandskou omítku, kdežto my tady máme čistýho Colomba, jestli mi rozumíš.“ Tak jen zdvořile pokyvuju hlavou. Mezitím frontu předběhne blonďatej fešák, strčí Coxovi bankovku do náprsní kapsy a jde dovnitř. Padesát babek za chcanec mi přijde fakt hodně, takže já si frontu vystojím. Uvnitř na toaletách pak stojí další Carl a kasíruje za použití hřebenu, toaletní vody nebo parfému, kterých jsou tady desítky.

Zážitek na celý život

Na parketu je pořád plno, sem tam vás někdo polije pitím, sem tam vám někdo stoupne na nohu, ale dá se to přežít. Všichni tady se chtějí jen bavit a jen tak něco je nerozhodí. My už toho máme za asi čtyři hodiny dost, přestože Gerber hraje výborně, my pomalu míříme domů. Před vchodem to vypadá úplně stejně jak když jsme přišli, jen s tím rozdílem, že lidí jsou tady nyní stovky a desítky limuzín a taxíků úplně blokují celou ulici. Ti lidi se do klubu logicky nemůžou vejít, takže většina z nich stráví celou noc čekáním na chodníku. Ale příště jim to snad vyjde. Vidět a užít si Marquee je totiž super zážitek, na který se nezapomíná.

REKLAMAREKLAMA