Desky v New Yorku: Halcyon

Halcyon patří k nejstarším otevřeným obchodům s deskami v NY. Letos oslaví patnáct let existence, takže ideální příležitost jej zajít prozkoumat.

6.9. 2014 15:31:00 | Vinyl Stores | Carl W

Vše to začalo v roce 1999, kdy parta kamarádů z Brooklynu pořádala povedené sobotní večírky v bytu jednoho z nich. I když je v tomto směru nejlidnatější newyorský obvod otevřenější než třeba Manhattan, sousedé jejich nadšení nesdíleli a tak bylo potřeba se přemístit a najít jiné místo, kde by mohli točit své desky. Přátelé Shawn, Ben a Stephen si tak pronajali malý obchůdek, kde kromě pravidelných menších párty pomalu začali prodávat desky.

Přestože se nyní obchod již podruhé přesunul, pořád je jedním z nejoblíbenějších v New Yorku, čemuž nasvědčují diskuse na fóru discogs.com, kde jej většina návštěvníků doporučuje. Proto nemohl ujít ani naší pozornosti a do Brooklynu jsme se vypravili. Musím však přiznat, že jsme Halcyon našli až napodruhé, je výborně schovaný pod Manhattan Bridge. Jakmile ale dorazíte na roh Pearl Street a Water Street, tak jej díky velkému plechovému nápisu rozhodně nepřehlédnete.

  

I když z vnějšku na to Halcyon nevypadá, je to nejluxusnější obchod s deskami, který jsme v NY navštívili. Což by od Brooklynu asi jeden nečekal. Kromě desek nás hned zaujaly vymóděné figuríny a následně i prodej všemožného hardware - od gramofónů až po kontrolery. Obchůdek jsme navštívili ve všední den dopoledne a byli jsme tam i přes naši dvouhodinovou návštěvu po celou dobu úplně sami. Takže jsme se začali pomalu přehrabovat.

Jako všude jinde v Bigg Apple - i tady nejvíce frčí house a hip-hop. Rozdělení desek na New Jersey House, East Side House, New York Club House a podobně by nejspíš většině znalcům z Evropy činilo problém rozlišit. Překvapivě tady mají i hodně techna a své místo na štítcích tady mají labely Stroboscopic Artefacts, Transmat Records nebo Mistress Recordings. Přehrabávat se tu můžete i v druhé kategorii, kde najdete již použité desky. Cena nových se tu pohybovala kolem 15$, použité byly o deset dolarů levnější.

  

Vybral jsem si tady toho docela dost, oproti občance jsem dostal sluchátka a mohl jít vyzkoušet místní gramce. Pro návštěvníky tu byly nachystány čtyři Technics 1200 v perfektním stavu. Pro sobotní párty je tu nachystán pult s dalšími dvěma gramofony i dalšími CD přehrávači. Jediný problém mohl nastat v tom, že u techniky pro návštěvníky nebyla žádná možnost regulovat hlasitost. Naštěstí hned první gramofon, který jsme si vybrali, ji měl na zesilovači přednastavenou tak akorát.

Během poslechu desek se tak rozhlížím kolem sebe a vidím velké množství různých triček, techniky, ale taky třeba slipmatů s logem Halcyon. Do mého výběru se dostal třeba Dietrich Schoenemann - 19 Bullets, DJ Rasoul - Transitions, Answer Code Request - Subway Into a pár dalších. Platit se dá pohodlně kartou a spokojeni můžeme vyrazit za dalším lovem. Ovšem už nyní víme, že na hezčí shop už nenarazíme. My však hledáme ten "pravý newyorský", kde je špína, plno neroztříděných starých desek, chaos a pořádná atmosféra. Ale o tom zase příště.

  

REKLAMAREKLAMA