Letošním králem Tomorrowlandu byl (překvapivě) Alesso

Ačkoliv se v letošním roce uskutečnil belgický festival Tomorrowland hned dvakrát, v obou případech obdržel nejkolosálnější vizuální podporu organizátorů ze společnosti ID&T mladý švédský borec Alesso. A co se týče jeho hudebního výkonu: producentské best of.

1.8. 2014 04:19:32 | reporty | Paya

Tomorrowland 2014 ve dvou vydáních – jednou o víkendu 18.-20. července a podruhé o víkendu 25.-27. července – představoval velkolepou oslavu na počest desátého dílu této velmi slavné série letních festivalů v pohádkovém areálu De Schorre nedaleko belgického hlavního města Bruselu. Je to už dlouhých 9 let, když v roce 2005 uspořádali bratři Manu a Michiel Beersové, spoluzakladatelé ID&T, první velkou akci v rekreační oblasti na okraji města Boom (zúčastnilo se tehdy 10 000 lidí). Od té doby jejich festivalové dítě nabylo takové velikosti, že nemůže uniknout pozornosti jakéhokoliv fanouška EDM na světě. Mimochodem, podařilo se mu ukořistit trofej pro Best Music Event na všech třech posledních International Dance Music Awards. Od roku 2011 je festival třídenní a úspěšný natolik, že přibližně polovina vstupenek musí být rezervována pro speciální belgický předprodej, protože jinak by celosvětový zájem o akci domácí fanoušky totálně převálcoval – hovoří se o milionech požadavků v samém začátku každého mezinárodního předprodeje. V letošním roce zmizelo všech 360 tisíc lístků během okamžiku, oficiálně během jedné hodiny. A to ačkoliv nebyl oznámen celý line-up.

Šílenství po Tomorrowlandu dosahuje vrcholu, a to přestože nejde o žádnou levnou záležitost: třídenní vstupenka stála 237,5 EUR a třídenní VIP vstupenka 437,5 EUR. K dispozici je každoročně stanové městečko DreamVille s kapacitou 35 000 partypeople (a svou vlastní The Gathering stageí) a v posledních letech také Global Journeys, speciální lety (letos jich bylo 113!) z mnoha světových měst. Organizovány jsou pro 18 000 osob a ve spolupráci s Brussels Airlines, které jsou rovněž sponzorem speciální atrakce Tomorrowlandu s názvem Cloud Rider – jde o nejvyšší mobilní „ruské kolo“ v Evropě. Belgická megaparty se rovněž pyšní titulem „nejvíce mezinárodní“, který si zajišťuje i tím, že dává speciálním mechanismem šanci prvním zájemcům o lístek z každé země. Obrovitost party podtrhuje i spolupráce s legendárním skladatelem Hansem Zimmerem, který pro desátý ročník připravil klasickou hymnu, která zazněla v samé závěru posledního dne party (ano, festival se koná za bílého dne a každý festivalový den končí kolem půlnoci, což má své obrovské výhody).

Tomorrowland se buduje měsíc

Popsat kouzelné prostředí lesů, jezírek a údolí De Schorre jsem se pokoušel mnohokrát v minulých reportech, obecně lze říci, že se prostě musí zažít. V letošním roce nejenže výzdoba opět obsáhla prakticky všechno, na co jste se mohli podívat, ale ukázalo se, že organizátoři se rozhodli do celého areálu nainvestovat obrovské peníze. Například proto, aby redukovali šanci, že se bude v případě nepřízně počasí tvořit bláto. Nebo tím, že rozšířili zastřešené plochy. A dokonce – s cílem eliminovat úzká místa v pohybu davů partypeople – vybudovali obrovský dřevěný most, na kterém bylo možné v rámci projektu One World zanechat svůj vlastní vzkaz pro People of Tomorrowland. Ročník 2014 se uskutečnil na ploše 35 hektarů, kemp zabral dalších 45 hektarů. Pro zajímavost, vybudovat Tomorrowland trvá měsíc, a to při nasazení 400 členů crew každý den. A že si pořadatelé dávají záležet na každém detailu – odpadkové koše ve tvaru masožravek, všudypřítomné gejzírové květiny nebo oheň šlehající ryby v jezeře. Prostě fairytale. Co se týče samotného vstupu, i v letošním roce obdrželi všichni majitelé vstupenek prostřednictvím pošty speciální Treasure Case, který obsahoval elektronický náramek znějící na jméno.

Jako specialita bylo letos uvedeno propojení personalizovaných náramků s facebookem. Přes internet bylo možné také zakoupit vouchery pro parkování, shuttlebusy, lockerboxy, platební žetony nebo speciální restaurace. Areál nabízel obrovský sortiment jídla, od belgického a italského přes korejské a japonské až po vegetariánské a arabské, a to včetně spousty sladkostí (jahody se šlehačkou mňam). Merchandising v letošním roce kromě široké nabídky oblečení prezentoval také například oficiální vlajku, plážové osušky, stříbrné náramky, boty nebo tašky. Na festivalové ploše byly k dispozici platební terminály, bankomaty, lockerboxy, freshpoints, telefonní nabíječky atd. Zahrát jste si mohli dokonce i poker. Jaká to pošetilost mimochodem, hrát karty na takovém pohádkovém festivalu :-) Rozhodně lepší aktivitou bylo sledování módní přehlídky plavek :-) Stageí se každý ze tří dnů nabízelo 15 a na odchodu jsme obdrželi festivalové noviny.

Pátek – banány se šampaňským

Ale hlavně k hudbě, která je nejdůležitější. Kdybych se rozepisoval o všem, co se mi podařilo stihnout alespoň zaslechnout, byl by report mnohem delší. Na festivalu ostatně vystoupilo celkem více než 400 DJs. Vyrazili jsme tedy na první víkend, od pátku 18. července. Na plochu hlavní scény, vyšperkované mnoha mechanickými prvky v čele s obřím vodním mlýnem, jsme vstoupili v době končícího setu Erica Prydze a popravdě nás nijak nezaujal. Stejně jsme měli namířeno jinam, chtěli jsme podpořit návrat našeho trancového oblíbence, domácího borce Freda Bakera. Odměnou nám byl jeho legendární track Confirmation. V trancovém stanu jej vystřídal Jorn van Deynhoven, ovšem naše kroky vedly napříč areálem na procházku letošní festivalovou plochou. Zakotvili jsme na výrazně vylepšené třetí největší open-air scéně na americkém drsňákovi jménem Deorro, který letos končí s DJskou kariérou. V housovém setu nechyběla jeho produkce v čele se singlem Yee, povedená spolupráce s R3habem jménem Flashlight, zpěv Lany del Rey v bombě Summertime Sadness nebo jedna z Tiëstových novinek Wasted. Panda Funk jak vyšitý.

Na mainstage tou dobou ovládaly dav dvojčata Nervo – aby ne, když vytáhly takové hitovky jako 2 Unlimited – Get Ready For This (Steve Aoki Remix). V kombinaci následoval singl Nicky Romero & Nervo – Like Home a další hitovka DVBBS & VINAI – Raveology. Padl i nový singl R3hab & Nervo – Ready For The Weekend nebo novinka Calvina Harrise jménem C.U.B.A. Paradoxně také Deorrovo Yee a ve finále další singl Nervo & Hook’N’Sling – Reason. Holky u publika hodně zabodovaly. Následovali švédští blázni Dada Life, kteří ve svém erbu hrdě nosí banány a šampaňské. Zábavné jsou jejich sety až až, a to především díky projekcím. Nám udělali radost hned v úvodu skvělým Antidote. Pomineme-li hromadu vlastní produkce, mezi další highlighty jejich hraní patřila pecka Payback z dílny Stevea Angella a velký hit Galantis – You.

Trancový král table-tennisu

Z nostalgie jsme se pak přesunuli do obřího šapitó I Love The 90’s, kde po Johanu Gielenovi nastoupil Piet Bervoets aka Rank 1. Zasnili jsme se při legendárních melodiích Beachball, Café Del Mar, Age Of Love nebo Airwave. Následující finská ikona Darude nám přichystala nášup v podobě Plastic Dreams, vlastního I Feel The Beat, Children, Binary Finary, Just Be, vlastního Sandstorm nebo For An Angel. Neuvěřitelné, dnes jako z jiného světa, skvělé klasiky. Pak jsme změnili působiště a naopak vyrazili na druhou nejmenší stage celého festivalu, kterou představoval malý umělý ostrůvek Lotto Dream Island. Na něm svou energickou show prožívala anglická dvojice Kryder a Tom Staar. V jejich sadách sklízely aplaus floorkillery jako například Ping Pong nebo Don’t You Worry Child, a to v jejich společných remixech. Radost nám udělala zpívaná verze singlu Showtek – Cannonball, která nese název Earthquake, a zejména Kryder & Tom Staar remixy skladeb Arno Cost & Norman Doray – Apocalypse nebo Coldplay – A Sky Full Of Stars. Bavil nás i Tom Staarův remix na Galantis – You.

Cestou zpět na hlavní scénu jsme se ze zvědavosti zastavili na Dillonu Francisovi a Diplovi a pak už jsme nemohli chybět na velkém finále, které v pátek obstaral Armin van Buuren, světová trancová jednička z Holandska. Jeho fanoušci pak dostali přesně to, co chtěli – mimo jiné singly Save My Night, Empire Of Hearts, Ping Pong nebo This Is What It Feels Like. Nás zaujala klasická píseň Faithless – Insomnia v Andrew Rayel remixu a Push – Universal Nation v Orjan Nilsen remixu. Usměvavý trancový král ve svém setu samozřejmě nešetřil mash-upy, rozeznali jsme v nich například skvělou skladbu Concrete Angel. Mimochodem, největší fireworks toho dne nezískal Armin, nýbrž předcházející silně protežovaná domácí dvojice Dimitri Vegas & Like Mike. V loňském roce ostatně dobyla šesté místo ve sledovaném hlasování DJ Mag Top 100 DJs Poll.

Sobota – belgický drum’n‘bass

Další den jsme se vydali na našeho dalšího klasického oblíbence, Marca V, který ošéfoval plážovou scénu. Mě osobně největší radost udělala aktuální pecka Sigma – Nobody To Love. Poznali jsme také rozsekávku Nicky Romero & Sunnery James & Ryan Marciano – S.O.T.U. Po nástupu Sick Individuals jsme se přesunuli na obrovskou luxusní vodní stage Versuz, pro tento den opanovanou pod názvem V-sessions vs. Doorn Records. Mladý australský DJ Will Sparks zde sázel jednu bouncovou salvu za druhou, v čele s R3hab & VINAI – How We Party, TJR & VINAI – Bounce Generation, vlastním remixem na Animals nebo Showtek – Booyah!

Následující Holanďan Sidney Samson nás příliš nebral, což nám ale vynahradil jeho krajan Dannic z Hardwellovy stáje. Ve svém setu nezapomněl na Alessovu vizi If I Lose Myself, vlastní pecku Clobber, Hardwellovo Never Say Goodbye a další dobré tracky. Velmi se povedla kombinace Daft Punk – Aerodynamic a R3hab & VINAI – How We Party. Z Dannicovy produkce padlo i Radical, Dear Life, znovu zazněla Galantis – You, rozpoznali jsme i Deorrova Ramba v Hardwellově vizi a novinku od dvojky Afrojack & Martin Garrix – Turn Up The Speakers. Potěšila nás i hitovka Under Control a výborná kombinace Tiëstových Red Lights a Angellova Paybacku. Na úplném konci sklidil Dannic obrovské ovace za Daft Punk – One More Time.

Žezlo na stagei předal Tommymu Trashovi, který však od loňského roku poněkud změnil styl, a tak jsme dali přednost Afrojackovi na hlavní scéně. Ten samozřejmě nevynechal zmíněné Turn Up The Speakers a zahrnul celý dav kvantem svých vlastních songů, například Ten Feet Tall, The Spark, Rock The House nebo No Beef. Body si připsal také za hymnu letošní Sensation s názvem Tremor, dav na ni reagoval bezprostředně. Velké nadšení si vysloužil také nástup dalšího borce, domácího dnb pojmu Netsky. A znovu zazněla Sigma – Nobody To Love a v zápětí Rudimental – Feel The Love.

Králové Alesso, Hardwell a Tiësto

To hlavní ale začalo právě na hlavní stage od 21:30. DJského pultu se ujal Alesso a předvedl své opravdu best of, přičemž organizátoři jej vizuálně podpořili největšími fireworks z celého Tomorrowlandu 2014. Už zkraje padly jeho singly Nillionaire a Tear The Roof Up, následovalo švédské We Come We Rave We Love. Z Alessovy další produkce jsme si zapamatovali Years, Clash a City Of Dreams. Obrovské ovace si vysloužila nová produkce jménem Sweet Escape (Nothing Can Stop Us Now) i další nová produkce Scars (For Life). Nadšení nejen v nás vzbudil Angellův Payback. Bezmála čtvrthodinový ohňostroj umocnil finále složené z If I Lose Myself, nové produkce Heroes a megahitové Under Control. To už ale nastoupil Hardwell, úřadující světová jednička podle DJ Magu, který na nic nečekal a brzy zařadil svůj úspěšný singl Dare You a poté Apollo. Složitý mash-up střídal mash- up, ve kterých se objevovaly hitovky Bounce Generation, Ping Pong, Tremor, vlastní Never Say Goodbye, novinkový singl Arcadia, hitovka Summer, vlastní Spaceman ... to bych psal dlouho a dlouho. Závěr Hardwellova setu každopádně obstaral jeho vlastní remix na Coldplay – A Sky Full Of Stars.

Mainstage opanoval Tiësto a i jeho set byl procpaný vlastní produkcí, včetně té nové, z alba A Town Called Paradise. Zjednodušeně řečeno, holandská ikona zahrála Tremor, svůj singl Take Me, svůj remix na John Legend – All Of Me, svůj singl A Town Called Paradise, další své tracky Red Lights, Echoes, Can’t Forget, Feel It In My Bones, Escape Me, Blow Your Mind, Footprints, Maximal Crazy, Wasted, svůj remix na Burn od Ellie Goulding a na Samurai od R3haba a ve finále kombinaci Tiësto & Allure – Pair Of Dice vs. Tiësto & Krewella – Set Yourself Free. Co dodat? Že ještě následovalo půlhodinové superfinále v podobě back2back Tiësta s Hardwellem. Tak trochu šlo o megamix jejich produkce, mimo jiné Zero 76, nový track Written In Reverse, Tijsovy klasiky (Lethal Industry, Love Comes Again, Adagio For Strings) a Robbertovy hity (Dare You, How We Do, Jumper, Apollo, Spaceman). Fanoušci tohoto směru EDM si opravdu nemohli přát nic lepšího – však taky oba protagonisty odměnili famózní atmosférou.

Neděle – dubstep-house showgirlz

Poslední den jsme se usadili na hlavní scéně, pobíhali s vlajkou a užívali si třetí festivalový den. Ten už bývá silami opravdu na krev. Právě proto jsme opominuli skoro všechny ostatní stages – kromě toho počasí už nebylo tak azuro jako předchozí dny (kdy zas na druhou stranu bylo těžko přežitelných 32 stupňů) a hrozilo deštěm. To samozřejmě neznamená, že jinde než na mainstage by se hrálo špatně, naopak – technaři či fanoušci hardcore uvítali světovou špičku ve svém oboru. Nicméně obří stage je obří stage a nezaměnitelná atmosféra na ní se obtížně opouští, takže kam jsme ve dvě odpoledne přišli, odtud jsme zmizeli až těsně před koncem, protože jsme si nemohli nechat uniknout Paula van Dyka. Tedy začátek neděle obstarali AN21 a Max Vangeli a vzduchem se opět nesla Galantis – You (konkrétně Tom Staar Remix). V jednom z mash-upů se objevila i švédská housová pecka Save The World.

Ve tři hodiny odpoledne nastoupil sympaťák R3hab (dokonce neváhal a na závěr seběhl k nám kvůli fotce s fanoušky). I on během svého setu naservíroval mnoho svých vlastních skladeb – hned v úvodu Sending My Love, hned poté Flashlight a po pár minutách Samurai. Padl i R3hab remix na Tiëstovo Chasing Summers a na Tiëstovo Wasted. Poznali jsme i další vlastní tracky, Ready For The Weekend (s Nervo) a How We Party (s VINAI). Závěr setu znamenal další singl s Nervo, tentokrát Revolution. Následující hodinu trvala rozjetá show dubstepovo- housových Američanek jménem Krewella, které přitom naživo přezpívaly všechny své slavné singly: Live For The Night, Alive či Enjoy The Ride. Dav rozbouřil track Tsunami a velký úspěch zaznamenal song Nicky Romero & Krewella – Legacy. Následující formace W&W nás nemohla ničím překvapit, proto jsme využili čas k nasbírání posledních sil. Zaslechli jsme však například Bigfoota, Summer, Ping Pong nebo často hrané Coldplay – A Sky Full Of Stars. Asi nejlépe partypeople reagovali na opakovaného Afrojacka a Martina Garrixe – Turn Up The Speakers.

Šílenství s popstar Guettou

Další holandský DJ na hlavní scéně – Nicky Romero. Uvedl se svým remixem na Zeddovo Stay The Night a pokračoval svým singlem s Nervo s názvem Legacy. Rozsáhlé mash- upové pasáže přinesly například hit Calvin Harris – Summer, jeden z nejhranějších tracků festivalu (vedle skoro všeho od VINAI). Singl s Nervo s názvem Like Home se čekat dal, ale co nás velice překvapilo, to byl aktuální Romerův rework na trancovou ikonu Cygnus X – Superstring.

A rychle dál. Švédský exmafián hrající profesionálně bez sluchátek, Steve Angello, se vůbec nerozpakoval a začal partypeople bez nadsázky masakrovat – kupříkladu kombinací Gods vs. Knas. Obří potlesk vyvolaly vokály z One (Your Name) a Don’t You Worry Child. V jedné z mash-upových superkombinací jsme poznali jak legendární Atom, tak i slavné Leave The World Behind. Opět se objevila Sigma – Nobody To Love a vokály, které patří Save The World. Osobně jsem nejvíce zářil, když Steve zahrál svůj fenomenální Payback. Škoda, že Stevovo velké finále s tracky Wasted Love a Children Of The Wild pokazily problémy s technikou, do které nejspíše jednoduše napršelo.

Po chvilce se už ale hrálo dál, a to pod taktovkou popové ultramegahvězdy jménem David Guetta. Vyjmenovávat veškerou vlastní produkci, kterou Guetta zahrál, je zbytečné – takže aspoň namátkou: Love Don’t Let Me Go, Bad, Lovers On The Sun, When Love Takes Over, The World Is Mine a na úplný závěr kombinace s vokály zpěvačky Sia, tedy She Wolf a Titanium.

Šílenství s cukrářem Aokim

Guetta si jako obvykle pohrával s – mimochodem fantastickým – publikem, vyžadoval masovou spolupráci a získával si gigantickou pozornost. I tím, že hrál obrovské hitovky, kupříkladu Tremor, Booyah nebo Coldplay – A Sky Full Of Stars (Hardwell Remix). Vrcholem celého setu se ale stalo Davidovo veřejné prohlášení, že se v příštím roce uskuteční brazilský Tomorrowland. Jak ostatně už v loňském roce prozradili bratři Beersové, je jejich ambicí uspořádat Tomorrowland na každém kontinentu. Tomorrowland Brazil tak bude již třetím zářezem, protože na podzim se uskuteční již druhé vydání severoamerického TomorrowWorldu. Slavnostnímu oznámení bylo v brazilském Sao Paulu na tamní pláži živě přítomno 10 000 partypeople. Plus samozřejmě desítky tisíc lidí na samotné mainstage Tomorrowlandu! Obě publika propojená videomostem live. Skvělé!

Po dvou hodinách komerčního hraní francouzského borce, který bez legrace mnoho let píše historii tohoto festivalu, nastoupil bláznivý Američan Steve Aoki. Ano, měl s sebou nafukovací člun, ano, měl s sebou šampaňské, a ano, měl s sebou dorty k házení do davu. Během svého hraní uvedl například Linkin Park & Steve Aoki – A Light That Never Comes, skvělý dosud nevydaný track Afrojack & Steve Aoki – Afroki, podobnou spolupráci Afrojack & Steve Aoki – No Beef, skvělý singl Boneless, The Chainsmokers - #Selfie nebo závěrečný Pursuit Of Happiness (Project X OST). Na úplný závěr festivalu se k Aokimu přidali protlačovaní Dimitri Vegas & Like Mike, my jsme si však dali mistra Paula van Dyka. Potěšilo nás Sun & Moon od Above & Beyond, legendární Children od Roberta Milese a závěrečná „hitparáda“ Paulových singlů počínaje Ocean a My Home. To už ale byl čas k odchodu a cestu domů. Všichni jsme byli plní životních zážitků. Díky nastotisíckrát, ID&T!

Odkazy:

PARTYINFO

Tomorrowland 2014 Weekend 1

18.07.2014 - 20.07.2014 De Schorre, Boom
DJs: Dimitri Vegas & Like Mike, Hardwell, Diplo, Laidback Luke, Alesso, Krewella, Carl Cox, Steve Angello, Nicky Romero, Eric Prydz, Armin van Buuren, Tiësto, Sander van Doorn, New World Punx, Afrojack etc.
REKLAMAREKLAMA