Josh Wink je důkaz, že rave stále žije

Mám-li psát o tak kultovní postavě jakou je Josh Wink, není vůbec jednoduché shrnout jeho kariéru do několika odstavců. Přesto však existuje několik významných opěrných bodů, které pomůžou uchopit dosavadní životní dílo a vliv tohoto DJe a především producenta elektronické hudby, jenž ovlivnil několik generací posluchačů i tanečníků.

9.7. 2014 12:25:34 | profily | PePe

Začal jako teenager ve skladišti

Zcela jistě můžeme mluvit o dlouhověkosti, už krátký pohled do Winkova mamutího životopisu odhaluje následující: Počátkem 80. let Joshua Winkelman jako mladistvý DJ podporuje scénu raných "skladišťových" parties v rodné Philadelphii a působením v rádiu doslova škrtá sirkou před mohutným výbuchem house music. Se startem 90. let přicházejí hity, které mu vybudovaly jméno: "Don't Laugh", "Higher State of Consciousness" či "I'm ready". Rodí se jeho nezávislá značka Ovum Recordings, která v následujících letech bude udávat tón v elektronické taneční hudbě celého světa. A nyní, po všech těch letech, ho kritika stále řadí mezi nejzářivější a nejvíce kreativní hvězdy mezi DJs a producenty.

Žádný rytmus mu není cizí

Dalším slovem, kterým můžeme shrnout působení Joshe Winka, je univerzálnost. Od šíleného acidového breakbeatu "Higher States" se dokáže ladně posunout k deepovým varhany protkaným skladbám na "Stay Out All Night" (2008). Od pulsujícího ambientu "Horizontal Dancing" (1996) přechází k přímému údernému liquid technu v remixu "Who Made Up The Rules". Josh Wink se ale dokáže obratně pohybovat i ve vodách drum'n'bassu či hip-hopu, vždyť už od 13 let se pravidelně účastnil DJských soubojů West Philly!

Video: Josh Wink - Higher State of Consciousnes

Ovum jako značka, která neztrácí lesk

Také Winkův label Ovum odráží široké pojetí elektronické hudby a dle svých slov dává Wink šanci jak novátorům z řad ověřených jmen, tak i zcela novým a neznámým pionýrům elektronické hudby všech možných žánrů. Za všechny připomeňme jména jako třeba Jamie Myerson, DJ Pierre či DJ Sneak. A co je na labelu Ovum nejlepší, je holý fakt, že drtivá většina skladeb bude znít výtečně i po letech stejně jako v době vydání - čas ani trendy zde totiž nehrají roli.

Zašlé hvězdy recyklují, Wink žije

A jsme u poslední Winkovy charakteristiky v tomto povídání a tou je celistvost. Je to vlastnost, kterou si Josh Wink "tahá ve své bedně" navzdory nekonečným rozmarům, které zas a znova cloumají taneční hudbou. Dokážete si vzpomenout na jiná slavná jména, která se dostala na vrchol zároveň s Winkem? Asi jich mnoho nebude. A pokud ano, žijí ze své zašlé slávy nebo naopak honí současné trendy ve snaze zůstat ještě chvíli na pomyslném výsluní. Ne však Josh Wink - ten je vždy šťastný a odhodlaný jít nadále vlastní cestou a jestliže se jeho hudba prodává a kluby jsou vyprodané, je to super, ale není to důvod, proč se tohle všechno děje. Wink k tomu říká: "Vlítnul jsem do toho, protože jsem tím žil, jedl to a dýchal. Hudbu vášnivě miluji, nic jiného pro mě neexistuje. Jestli přišel úspěch, to je spíš náhoda, vedlejší produkt, nic plánovaného. Nevěděl jsem, že se mohu živit tím, co jsem miloval už jako teenager. Mí rodiče si vlastně mysleli, že to je jen módní výstřelek." A co říkají jeho rodiče teď, po téměř 30 letech? Milují to!

Poslechni si: Josh Wink - 6-17-13 -Live @ Footwork (Profound Sounds 2213)

PARTYINFO

Elektra: The season of the 10th season

26.09.2014 Fléda, Brno
DJs: Josh Wink, Snilloc, Orbith, Kema
bar: Felix!, Elio, Flytech (Fly + RoBoTech)
Cena: 300
REKLAMAREKLAMA