DefQon.1: Dokonalost mezi festivaly

Dvanáctý ročník megafestivalu Defqon.1 je již minulostí. Minulý víkend se uskutečnil na okraji městečka Biddinghuizen, nedaleko nizozemského Amsterdamu, další obří ročník největšího hard dance music festivalu Defqon.1.

9.7. 2014 12:00:48 | reporty | Langy

Pořádající tým opravdu šikovných lidí ze společnosti Q-Dance každoročně na festivale pracuje několik měsíců. Výsledkem je vždy párty, která překonává tu předchozí a snad každý návštěvník je celou organizací, průběhem párty a vůbec vším, čím festival disponuje, doslova a do písmene nadšen. Někdy si říkám, zda je vůbec možné, aby takto kvalitně zorganizovaná akce něčím novým, něčím dalším vůbec překvapila? A ona vždy překvapí! Takhle se dělá festival pro lidi. Defqon.1 letos nabídl celkem 14 stageí, na kterých během víkendu vystoupilo celkem 279 DJs, kteří prezentovali všechny možné formy tvrdších stylů elektronické taneční hudby. A není divu, že i letos si Defqon.1 udržel pozici předního světového festivalu, který je na tento směr EDM zaměřený.

Pošesté na Defqon

Letošní téma znělo „Survival Of The Fittest“ a o stejnojmennou hymnu k letošnímu Defqonu se postaral hardstylový DJ a producent Coone. Defqon.1 festival měl i letos celovíkendovou podobu. Páteční večer nabízel warm-up párty se jmény jako Coone, Isaac, Ran-D, Wildstylez a Wild Motherfuckers. Hlavním festivalovým dnem byla sobota se svou vlastní afterparty a celý festival byl zakončen v neděli večer druhým festivalovým dnem, který ve svém závěru nabídl zakončovací ceremoniál. Naše posádka i letos vyrazila pouze na hlavní sobotní den. Do samotného cíle naší celonoční a pohodové cesty jsme dorazili s pěkným časovým předstihem.

Cesta k festivalu byla značena informačními tabulemi již ze vzdálenosti několik km před cílem. A jelikož se jedná o monstrózní festival, tomu odpovídala i plocha několika obřích parkovišť, na které naváděly jak informační cedule, tak i pořadatelská služba. Ta všechna přijíždějící vozidla doslova „skládala“ do pravidelných řad pěkně vedle sebe. Poplatek za parkovací stání bylo možné platit jak na místě, tak i s cenovou výhodou přes internet.

Na akci jsme vyrazili něco málo po dvanácté hodině dopolední. Slečny před druhým vchodem a festivalovou kontrolou rozdávaly příchozím festivalové průvodce, které obsahovaly kompletní line-up, mapu obřího areálu se všemi potřebnými informacemi včetně mapky kempu. Jelikož se jednalo o mou šestou návštěvu tohoto festivalu, bez zbytečného odkládání jsme se rozhodli pro první občerstvení a roztancování na nejbližší ze stageí. Tou byla hardcore scéna Black, kde svých dvacet minut ještě dohrával Amnesys, kterého poté střídal Ophidian.

Obří dekorace této scény byly nepřehlédnutelné už od vstupu do areálu. Následovala krátká zastávka na Yellow, kde to do lidí pěkně pumpoval Chem D. O něco déle už jsme se zdrželi na Gold stagei, kde nás svým early hardcorem bavil The Viper. Pozlacená stage a dekorace opět lákala nejedny oči. Po dalším občerstvení opět přesun. Prošli jsme přes Silver, kde set dohrávali pro mě neznámí Mindustries & Fracture 4. Na Magenta stagei jsme zaslechli T.A.T.A.N.K.A. Project a menší zastávkou byla i White stage, kde se právě prezentoval Singular. White scéna je pro mě vždy lákadlem. Hrají zde jména, která pravidelně vystupují na vyhlášené klubové noci Qult pořádající Q-Dance. Se svým electro, techno, subground soundem zde hrála ještě taková jména jako Donnie Darko, A*S*Y*S, Acti, Alexx Kidd a další.

Nemohli jsme vynechat ani návštěvu oficiálního merchandisingu Defqonu, kde bylo na výběr z desítek triček, mikin, bund a různých doplňků Q-Dance. Po uložení nákupu do lockerboxů jsme se vrátili zpět a na Blue stagei jsme se potkali s ostravskými přáteli. Společně jsme si užívali raw hardstyle sety lidí jako Exit Mind, Frequencerz, B-Front a Digital Punk. Zde jsme pobývali většinu sobotního odpoledne. Tento velkokapacitní stan, kam se vejde i několik tišíc lidí, nabízel už během odpoledne parádní světelnou lasershow. Atmosférou tady jsme si připomněli úžasnou halovou párty Qapital, která proběhla začátkem dubna v amsterdamském Ziggo Dome.

Endshow - vrchol festivalu

V podvečerních hodinách jsme navštívili ještě scény Green, Brown a Purple. Na Brown jsme zastihli hrát jump jméno Mark With A K a kolem dvacáté hodiny večerní jsme si našli své pevné místo na RED mainstagei. Tu si právě získával Zatox, který nezapomněl na věci jako "Make Some Noise" (spolupráce s Activatorem) nebo Fight The Resistance v závěru (spolupráce s Brennanen Heartem). Dále zahráli Noisecontrollers a Crypsis. Druhý jmenovaný spustil pořádnou raw sadu a svůj set odstartoval parádním trackem "The Record Breaking" od Chain Reaction. Tohle zní opravdu luxusně. Dále mě osobně potěšil s "Execute" od Zanyho.

Defqon.1 "Survival Of The Fittest" zakončovali B-Freqz a o půl jedenácté večer začala oficiální sobotní Endshow. Tato poslední půlhodinka je každoročně vyvrcholením celého festivalu, kdy během závěrečného mixu je připravena dokonalá audiovizuální show dokreslená takřka dvacetiminutovým velkolepým ohňostrojem. Mráz po zádech mi běhá při vzpomínkách ještě teď. Nejdříve zazněla aktuální hymna "Survival Of The Fittest" od Coona. Po krásném intru se pomalu rozjížděl následující track "Musick" od TNT. V Endshow zazněla ještě "Storm is Coming" od projektu Gunz For Hire, prostor byl i pro hardcore track "Rewind" od Mad Doga a celá show byla zakončena krásnou věcí "Lost in Paradise" od Max Enforcera. To vše jsme si vychutnali s naprosto dokonalým ozvučením. Za obrovského potlesku a typického tónu Q-dance jsme se pomalu odebrali z festivalu směr parkoviště.

Pro majitele víkendových vstupenek ale festival nekončil, následovala sobotní afterpárty a v neděli akce pokračovala druhým festivalovým dnem. V letošním kempu bylo neuvěřitelných třicet tisíc lidí. Ti měli v kempu možnost nakoupit si ve vlastním supermarketu, nebo si zajít například do restaurace. K dispozici měli po celých 24 hodin denně i sprchy. Vychytávek zde bylo opravdu spousty. Je vůbec možné ještě něco zlepšovat? Defqon.1 byl naprosto fantastickou párty událostí, kterou stojí za to každoročně navštívit. Respekt Q-Dance!

Video: Official Endshow Saturday

Video: Closing Ceremony and Endshow Sunday

PARTYINFO

DefQon.1 2014

27.06.2014 - 29.06.2014 , Amsterdam
DJs: Coone, Isaac, Ran-D, Wild Motherfuckers, Wildstylez, Audiofreq, Bass Modulators, Coone, Partyraiser, The Viper, Frequencerz, High Voltage, Digital Punk, Code Black, D-Passion, The Outside Agency, Mark with a K, Ruthless, Electronic Vibes, Alex Kidd, DaY-már, Noize Suppressor, Prefix & Density, Gary D, Tatanka, Technoboy, Tuneboy, Zenith, Sandy Warez, The DJ Producer, A*S*Y*S, ACTI, Darkraver, Endymion, Activator, Chain Reaction. E-Force, Radical Redemption, Angerfist, Wasted Mind, Buzz Fuzz, Critical Mass, A-lusion, Alpha², Stormtrooper, Geck-e
REKLAMAREKLAMA