První Loveparade začala přesně před 25 lety

Dnes je to přesně 25 let, kdy se konala úplně první Loveparade v Berlíně. 1. července 1989 začala velká tradice, která si získala miliony návštěvníků, ale nakonec skončila tragédií.

1.7. 2014 09:46:15 | ankety & názory | Carl W

Loveparade jistě každý zná. Slavná párty konaná přímo v ulicích, desítky kamionů sloužících jako hudební pódia a hlavně statisíce návštěvníků. Právě nejvíce lidí došlo v roce 1999 - některé zdroje mluví o 1,5 milionech návštěvníků, ověřit se to však přesně nedá. Pravdou je, že od té doby návštěvnost postupně klesala.

Ovšem právě díky velké návštěvnosti získali organizátoři status politické demonstrace. Stát tak přebral výdaje za čištění ulic, záchranné služby i za bezpečnost a udržení pořádku. Tuto výhodu si ale udrželi pouze do roku 2001, kdy ji berlínský senát zrušil. Pak začaly finanční problémy, roku 2004 si Loveparade vůbec nekonala, v roce dalším byla uskutečněna pouze menší alternativní akce, na kterou dorazilo 7 tisíc lidí.

V roce 2006 se Loveparade vrátila s velkou pompou zpět, i když už bez Dr. Motteho, který nesouhlasil s rozšířeným konceptem a velkou komercializací. Další rok se pak musela celá akce odstěhovat do Essenu a v roce 2008 pak na rychlostní silnici B1 v Dortmundu. Tam údajně mělo dojít až 1,4 miliónu lidí, ovšem tyto údaje většina považuje za nafouknuté. Reálně to mohla být tak polovina.

Rok 2009 znamená další pauzu, nenašlo se totiž vhodné místo konání. V roce 2010 se nabídl Duisburg. A tento rok znamená i konec slavné tradice, protože pád lidí na jednom z únikových schodišť znamenal 21 mrtvých a téměř čtyři stovky zraněných. Tato tragédie znamená také konec Loveparade. Letos německá justice obvinila deset lidí ze zabití z nedbalosti. Mezi nimi byli zaměstnanci radnice Duisburgu i pořadatelé akce.

Video: Westbam & The Love Commitee - United States of Love

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně