Chief!Mama: Dohromady nás daly diskuse na rave.cz!

Producent Elektrabel a zpěvačka mother@work nejsou na domácí scéně žádnými nováčky, spíše naopak. Jejich společný projekt Chief!Mama však o sobě dal vědět teprve nedávno – a rovnou debutovým albem. Jak se dali dohromady a co chtějí říct? Čtěte v rozhovoru, který s oběma protagonisty vedl PePe a těšte se na jejich sobotní koncert na Flédě, kde představí čerstvý materiál!

25.6. 2014 10:19:24 | rozhovory | PePe

- Pepe: Vaše samostatné působení na scéně sleduji už delší dobu, kdy a kde se zrodila myšlenka spojit právě minimalistický techno rytmus s živým zpěvem? Kdo byl tím iniciátorem?

- mother@work: Víš, že si nemůžu vzpomenout? Jméno Elektrabel znám samozřejmě už velmi dlouho a pamatuji si naše první společné vystoupení, ale kdo byl iniciátorem, to ať odpoví Tomáš, má lepší paměť.

- Elektrabel: Může za to diskuzní forum na rave.cz! Gábina tam "machrovala" s nějakým záznamem z vystoupení kde zpívala. Muzika mě v tom bavila a ten hlas k tomu perfektně pasoval. Tak jsem vypátral kontakt a navrhl Gábině spolupráci.

Název alba Lozen odkazuje k historickému příběhu dcery indiánského náčelníka, jak souvisí s vaší hudbou?

- mother@work: V tomhle Tomáš prsty nemá. Indiáni mě vždy zajímali. Pro jejich dokonalé znalosti o přírodě, pro vytrvalou bojovnost za svou svobodu, neoblomnou trvdohlavost a přirozenou a divokou nespoutanost. Lozen byla historická osoba - sestra slavného apačského náčelníka Victoria, po jehož smrti převzala vedení nad kmenem. Silná, na tu dobu velmi emancipovaná a chytrá žena, jejíž jméno si zaslouží být připomínáno. Souvislost s naší hudbou je možná taková, že se díky svému osudu a občas i horkokrevné nátuře a bojovnosti sama trochu cítím jako Lozen přenesená do dnešní doby.

Ihned po vydání vašeho díla se rozhořela diskuse mezi posluchači; kromě nadšeného obdivu z čerstvé nové vlny se objevily i názory, že jste "příliš moc v devadesátkách", že "téměř všechny skladby jsou si podobné", dokonce jedna recenze zmiňuje inspiraci zpěvačkou Björk. Jak vy sami vnímáte reakce na svůj debut? A kdo nebo co vás doopravdy inspiruje?

- mother@work: Každá kritika je dobrá a je potřebná. Zatím převažují hlavně ty pozitivní ohlasy. Doby kdy jsem 24/7 poslouchala hudbu, chodila často na koncerty, sháněla novinky už jsou pryč, ale je pravda, že vzhledem k mému věku mne 90. léta zásadně hudebně ovlivnila, stejně tak i 80. a 70. Nebyla to rozhodně jen Björk, obrovské množství hudby, od syrového grunge a indie rocku přes brit pop, trip hop, dub, jungle, techno, deep house až po minimal, dub techno, dubstep, garage a chillstep třeba. Nijak se hudebně už dávno nevymezuji, poslouchám všechno co mě baví, nadchne mne text nebo samotný track, remix, video. Obyčejný život, běžné ženské pocity, hudba co poslouchám,rodina, přátelé, to vše je pro mne inspirace. Osobní příběhy a pocity, které jsem měla možnost propojit se skvělou hudbou, jakou dělá Tomáš.

- Elektrabel: Hlavně si nebrat nic osobně. Konstruktivní kritika je ale potřeba. Bez zpětné vazby se hudba dělat nedá. Já jsem vděčný za každý názor a za negativní dvojnásob. Takové to "super album, fakt se mi to líbí, jste perfektní!"... A koupil sis ho? "...hm, to ne"... Tak to nikam tu tvorbu neposune. Co se inspirace týká, to asi nedokážu odpovědět jednoznačně. V 99 procentech případů sedám k tvorbě s prázdnou hlavou. Nemám žádnou konkrétní myšlenku, kterou bych chtěl zhudebnit, nějaký nápad, který bych chtěl realizovat. Vzniká to až během toho procesu. Nějak si s tím "hraji" a někdy z toho vznikne track. Takže asi všechno co jsem do toho okamžiku během života slyšel a zažil, se do toho pak nějak promítá.

Na mě osobně působí album Lozen zvláštním "syrovým" dojmem, spíš než uhlazená studiovka mi to přijde jako přenesení koncertní atmosféry na hudební nosič. Jak vlastně vznikalo? A máte už plán na příští díla?

- mother@work: Kdo zná produkci Tomáše, rozhodně žádnou uhlazenou studiovku nečekal. To album je syrové, pro někoho minimální jak hudbou tak zpěvem. Pro mne je barevné, baví mě Tomášův silný rukopis a jeho rytmika, takové magické hypno techno, žádné zbytečné kudrlinky a nesmysly. Vznikalo postupně několik let. Časové průtahy vznikaly pobytem v zahraničí, děti..., ale o to víc jsme se poznali jako lidé. Finální podobu alba jsme nahrávali po svém, pro zachování atmosféry, během velmi mrazivého a zamračeného víkendu v industriálních prostorách Cross klubu v Holešovicích. Masteringu se ujal kamarád Saša Vaněk.

- Elektrabel: Většina skladeb na albu původně vznikala jako materiál do mého techno live vystoupení. Takže jsi to trefil. Gábina si k nim vymyslela texty a postupem času se to upravovalo až do finálních verzí na Lozen. Jen pár tracků vznikalo už od začátku jako "písnička". Taky časový rozestup vzniku prvního a posledního tracku je skoro 6 let. O to je to pestřejší, si myslím. Momentálně řešíme nový materiál a bavíme se o možnostech další spolupráce. Pravděpodobně o Chief!Mama ještě v budoucnu uslyšíte!

Poslechni si: Chief!Mama - Album Lozen 2013

PARTYINFO

DJs 4 Charity 2014 Warm Up

28.06.2014 Fléda, Brno
Live: Chief!Mama
DJs: Ivka, Paul Hubiss, Peter Pea, Mirkin, Slave Zero, Qmann
Cena: 50
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně