Mark Reeve: Sven Väth a Carl Cox na mě měli velký vliv

Mark aktuálně žije ve Frankfurtu a pomalu se chystá na své první české vystoupení. Na Svojšicích zahraje svou vizi techno hudby, kterou vydává na Cocoonu, Druumcode, Somě a dalších světových vydavatelstvích.

4.6. 2014 10:52:33 | rozhovory | Džejár

- Džejár: Ahoj Marku, zanedlouho začíná festivalová sezóna. Kde všude bude vlastně hrát? Předpokládám jistě řadu festivalů, ale taky třeba Ibizu a podobně, že?

- Mark Reeve: Čau, jsem velice šťastný, že mi letos přišla pozvánka na Tomorrowland 2014 a B My Lake Festival. Takže na tyto dva se strašně těším!

Začal jsi se svou kariérou v půlce devadesátých let v Británii v hodně útlém věku. Takže předpokládám, že jsi chodil na vůbec první rave párty jako návštěvník a né DJ. Jaké to bylo?

Bylo úžasné v té době slyšet třeba Carla Coxe nebo Svena Vätha, kteří na mě měli tehdy velký vliv. Z tohoto právě vychází má současná produkce.

Právě v polovině devadesátých let tě čekalo stěhování z Británie do Německa. Proč tato změna?

Je to jednoduché. Moje mamka z Německa pochází, takže se v podstatě dá říci, že jsme se jenom odstěhovali zpět.

Jak těžké to pro tebe bylo? Přece jenom kariéru jsi začal ještě v Británii ...

Na začátku to bylo hodně těžké. Ta adaptace na jinou mentalitu a jiný jazyk není nejednoduší. Ale to se časem zlepšilo a přibyli i přátelé, kteří mi to ulehčili. Hudba v té době - aspoň elektronická - byla úplně jiná, než ji známe teď. Byl jsem třeba v klubu Omen a techno i minimal co to hráli - to mě neuvěřitelně dostalo. Výborný undergroud.

Jak dlouho to tedy trvalo, než jsi dosáhl statusu takto respektovaného umělce v Německu? Přece jenom ten přesun ze zahraničí a nový začátek v nové zemi musí být náročný. Musel jsi tedy potkat ty správné lidi, komunitu, nebo ten úspěch nastal přes přátele či nějakou vzájemnou spoluprací?

Samozřejmě trvalo nějaký čas, než jsem našel tu správnou hudbu a ten správný sound. A taky ja jasné, že mě po mé cestě provázela spousta přátel, díky kterým jsem svou hudbu mohl dostat dál do světa. Vždycky budu vděčný Ingo Bossovi, která dal mé první EP Svenu Vätha a které pak na Cocoonu vyšlo. To byl pro mě obrovský krok dopředu a to mu nikdy nezapomenu.

Takže po Daybreak On Mars to určitě bylo velké. Vlastně celý rok 2011 pro tebe musel být megaúspěšný, že?

Jasně - Cocoon Recordings - to je pro mě takový velký sen, co se mi vyplnil. A i po tomto EP se mi tam povedlo vydat další produkci. Třeba Planet Green na albu The Cocoon Compilation nebo Carry Me na Dots and Pearls II. Ale nejen Cocoon, ten rok mi vydali releasy třeba Soma, Drumcode, Bedrock, Intec a další. A úžasný byla i spolupráce s kolegy Pig & Dan.

Poslechni si: Mark Reeve - Dice (Mark Reeve Remake)

Který track z tvé bohaté produkce pro tebe nejvíc znamená?

Asi nejvíc pro mě bude vždycky Daybreak on Mars. Ale taky Dice na Somě pro mne moc znamená.

Kde se ti hraje nejlíp? V malých klubech nebo na velkých festivalech s obrovským davem před sebou?

Musím říct, že malé kluby jako Robert Johnson ve Franfurtu můžou být úžasné, ale velké festivaly jako právě Tomorrowland jsou vždy něco speciálního.

Pamatuješ si nejbláznivější párty, kde jsi hrál?

Hahaha, jasně. Pamatuju si na hraní s Ricardem Villalobosem v klubu Kesselhaus v Darmstadtu v Německu. Bylo mi tehdy teprve dvacet let a myslím, že ta noc byla naprosto šílená!

Poprvé si zahraješ v Česku právě na Svojšicích. Co o nás víš a jak se vůbec těšíš?

Právě toho moc nevím, ani o české scéně, ani o Svojšicích, takže si to musím nastudovat. Ale těším se, až uvidím, jak lidičky v Česku reagují na moji hudbu.

Připravíš si tedy pro nás něco speciálního?

Mám tady pár tracků, které ještě nikdo neslyšel, takže je u vás určitě vyzkouším, aby to bylo speciální.

A jaké máš plány po zbytek roku?

A jaké máš plány po zbytek roku? Hodně se těším na moji srpnovou americkou tour. A taky na nové releasy.

PARTYINFO

Svojšice 2014

20.06.2014 - 21.06.2014 Amfiteátr Svojšice, Svojšice
DJs: Cristian Varela + Marco Bailey, Mauro Picotto, Tom Hades (live), Adrian Hour (live), Harvey McKay, Mark Reeve, Julian Jeweil, Rumenige (live), Lucca
REKLAMAREKLAMA