Kouzelník Recondite aneb za technem do Vídně

Kdyby mi ještě na začátku tohoto roku někdo řekl, že v následujících šesti měsících uslyším hned dvakrát jednu z nastávajících hvězd současné techno scény...

4.6. 2014 11:15:48 | reporty | finch

...asi bych si před ním přinejmenším poklepal na čelo. Jenže jak už to v takových případech bývá, sny se plní nejen o vánocích.

Jak už z nadpisu článku vyplývá, řeč je o DJi a producentovi, vydávajícím třeba na Scubově Hotflush Recordings, Innervisions či berlínském Dystopian, Lorenzi Brunnerovi alias Recondite. Ten se letos v únoru představil i českému publiku v Praze v klubu Neone, a to v rámci večírku pořádaného partou Polygon.

Cesta do ráje

Tentokrát nás naše hudební choutky, netradičně uprostřed týdne, zavedly do nedaleké Vídně, jelikož čtvrtek byl nejen v Rakousku vyhrazen státnímu svátku Nanebevzetí Ježíše Krista. A jelikož party samotná začínala až úderem třiadvacáté hodiny, nic nás nenutilo spěchat a tak jsme až okolo půl desáté vyrazili z moravské metropole vstříc nevšedním zážitkům. Cesta i díky skvělým společníkům utekla jako voda a po dvou hodinách jízdy parkujeme kousek za klubem, který je situován v jakési staré betonové budově na úrovni hladiny Donaukanal, jednoho ze čtyř vídeňských ramen Dunaje. Cestou ještě míjíme další klub, v tomto čase zaslíbený vyznavačům zlámaných beatů, a konečně vplouváme do útrob prostoru, jehož první návštěvu jsme uskutečnili na podzim na „livko“ Dustyho Kida.

Pozvolnější začátek

Grelle Forelle je klub zhruba velikosti brněnské Flédy, rozdělený na větší prostor se šatnou, “předsíní” s posezením a starožitnou (nebo také čti hipsterskou) výbavou, za kterou následuje menší stage zvaná “Kitchen“, kde po celou dobu party “vařili” pěkné pomalejší techno, tech house či house dvojice E. Royal a Robin Ma'ar. Zhruba v jednu hodinu v noci se pak otevírá hlavní sál s pohodlnými sedačkami, obdélníkovým barem a samozřejmě samotnou stagí. Té jednoznačně vévodí zvuková soustava, která pochopitelně ze začátku hraje pod své možnosti, ale po pár desítkách minut již není pochyb, čeho opět budeme svědky.

Jako první nám dává okusit doušky techna a později tech housu, jak jinak, domácí caTekk. Několik minut nasáváme pozvolna houstnoucí atmosféru kousek před levou stranou sound systemu, který je velice silný, krystalicky čistý a i při nižší hlasitosti umí pěkně masírovat vaše vnitřnosti. My však usedáme v prostoru za šatnou, klábosíme a netrpělivě kontrolujeme čas, abychom nepřišli o to zásadní, kvůli čemu jsme vážili cestu a obětovali kus následujícího pracovního dne.

Zvuková dokonalost

O půl třetí se s jistotou zvedáme a jak vzápětí zjišťujeme, trefili jsme se velice přesně. V hlavním sále za pár vteřin začíná vystoupení Recondite live, které pak bude ještě pár následujících dní znít v našich hlavách. Oproti Praze jsme svědky intra v podobě skladby s lehce zasněnou melodií, pokud mě paměť neklame, byla to “Waldluft”. Při úderu prvního beatu se pak nad předními řadami na pár okamžiků spouští doslova les kolmých světel a také se naplno rozehrává hra světel ledkových, která jsou u stropu sálu uspořádána do pravidelných obrazců, vytvářejíc během celé party efektní i efektivní světelnou kulisu. Recondite nám z jeho bohaté tvorby namíchal různorodou směsku, když střídal údernější tracky s těmi jemnějšími. Možná jsem čekal trošku propracovanější příběh, ale rozhodně to celkově bylo výtečné. Jeden z jeho nejznámějších tracků, „Cleric”, si šalamounsky rozdělil na dvakrát do první a poslední třetiny vystoupení a nadšený dav se mohl zbláznit.

Video: Recondite - Cleric

Samostatnou kapitolou je pak zvuková stránka celého vystoupení, ať už nezaměnitelný styl tvorby Recondita, kdy nemalá část tracků je tvořena kouzelnými, někdy až lehce melancholickými melodiemi, často doprovázenými výraznou basovou linkou, která jde ruku v ruce s kvalitou zvuku v Grelle Forelle. Ta je jedním slovem dokonalá, když nejen, že jste masírováni výkonným a perfektně nastaveným aparátem zepředu, ale zezadu to do vás navíc pere dvojice neméně kvalitních, úzkých vysokých reproduktorů, vždy po jednom na každé straně tanečního placu.

Úderem čtvrté hodiny vystoupení končí, poslední track je opět ve znamení jemné melodie a Reconditovi se dostává zaslouženého potlesku. Střídá ho Herla, který hned od počátku přitvrzuje a nasazuje tempo o poznání rychlejší, což ale není úplně náš šálek techna a proto se po pár minutách vydáváme do šatny a následně vplouváme do ulic Vídně.

Hurá domů

Cestou k autu opět míjíme dotyčný klub, ze kterého v tuto noční hodinu slyšíme tekky, možná by někdy stálo za zvážení se tam na chvíli podívat :) Ne však dnes, znavení společníci usedají, já startuji a skrze spící rakouskou metropoli míříme směrem k domovu.

Závěrem asi nemá smysl moc co dodávat, pro vyznavače kvalitního techno soundu je Grelle Forelle ideální místo pro uspokojení jejich hudebních choutek, každý měsíc se dá v programu najít kvalitní jméno za přijatelný vstup (Recondite za 14 €, nedávno např. Rrose live do půlnoci dokonce za 0 € atd.). Jedinou vadou na kráse je akorát horko v hlavním sále podpořené benevolencí v otázce kouření, za ta léta ale nic, co by se nedalo přežít.

Pokud jste dočetli až sem, děkuji za pozornost a za necelé dva týdny v Praze na dalším zástupci labelu Dystopian, Rødhådovi, na viděnou a na slyšenou :).

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně