Anthea: V Berlíně jsem opravdu šťastná

Již tento pátek nás čeká velké finále akcí Coonk, které se konají v klubu Perpetuum. Po jménech jako Deltano, Ilario Liburni, Maximiljan, Okain, nebo Matthias Meyer se do Brna přijede předvést zástupkyně labelu Desolat, anglická DJane Anthea. My jsme ji proto před touto akcí položili pár otázek.

22.5. 2014 10:42:44 | rozhovory | deivis

- Deivis: Ahoj Antheo, jak se daří? Pro mnoho lidí v naší zemi působíš hodně exoticky, jsi rodilá Angličanka nebo pocházíš z jiné země? Zkus se nám v krátkosti představit.

- Anthea: Pojmenování "exoticky" se mi fakt líbí! Narodila jsem se a vyrůstala v Londýně, takže ano, jsem rodilá Angličanka. Můj otec pochází z Nigérie, ale od svých 6 let vyrůstal v Londýně a moje matka je napůl Portugalka a napůl Afro-Karibičanka, která vyrůstala v Trinidadu a do Londýna se dostala jako mladá díky studiím.

Blíží se léto, čas festivalů a dovolených, co máš v plánu ty?

Tento rok budu hrát na několika akcích na Ibize a venkovních festivalech v Německu, Holandsku a také v Anglii.

Nedávno jsi se přestěhovala do Berlína. Jaký byl hlavní důvod a co tě na tomto městě přitahuje?

Ano, přestěhovala jsem se do Berlína před dvěma roky a hlavním důvodem byli lidé, kteří tam bydlí a možnosti, které toto město nabízí. Při stěhování k tomu také přispěl fakt, že si mohu pronajmout studio a mnohem větší byt, než jaký bych si mohla pronajmout v Londýně, takže mě to celé dávalo větší smysl. Také jsem se skamarádila v Berlíně s Danou Ruh, se kterou jsem se rozhodla nastartovat její label, který provozovala ještě s kolegyní Ann M Cazal. Nápad byl takový, že pro label budu hledat nové talenty a tím se s nimi ponořím do hudebního byznysu. Od doby, co na tomto projektu více jak dva roky pracujeme, vidíme samá pozitiva a posun kupředu a to mi dodává odvahu mít Berlín za svůj domov. Jsem zde opravdu šťastná. Město je daleko klidnější v porovnání s Londýnem, k tomu všemu je krásně zeleným městem. Navíc jsem zjistila, že se zde můžu daleko více soustředit a klidněji pracovat, protože mě rodina a přátelé méně rozptylují. Pravidelně ale navštěvuji Londýn, protože tam mám stále hraní, takže si tím pádem můžu užívat to nejlepší z obou světů.

Co vše používáš při tvorbě hudby?

Ze začátku jsme používala pouze laptop a pluginy, protože to bylo maximum, co jsem si mohla dovolit. Postupem času jsem ale zavedla za ty roky tvoření hudby do mé sestavy více mašinek s tím, že hardware je aktuálně základním prvkem. Zbožňuji jamování a zjistila jsem, že s mašinkami ti toto vše umožňuje tvořit hudbu daleko volněji, než ti umožňuje práce pouze se samotným laptopem. Navíc je skvělé, když se sejde parta přátel a není jen jen o mačkání tlačítka on/of.

Poslechni si: Phillip Ort - Knight (Anthea D1 Remix)

Jak ses vůbec dostala ke spolupráci s Loco Dice? Přeci jenom Loco prezentuje trošku tvrdší sound než ty.

Ano, to prezentuje, ale máme stejný okruh našich dlouholetých přátel a taky mě znal z dob, kdy jsem pracovala ve Phonica Records v Londýně a často si u mě kupoval desky. Jednou mi osobně řekl, že respektuje, co dělám a od té doby začal věřit mému hudebnímu pojetí. Poté následovala možnost spolupráce na jeho akcích (Used+Abused pozn. red.). Chtěl kolem sebe lidi, které respektuje a kteří přináší pro party něco trošku jiného, než on sám.

Dříve jsi spolupracovala na některých releasech s Alexem Cellerem. Tyto releasy měli takový hopsavý sound. Teď produkuješ temnější zvuk. Co je ti bližší a kam si myslíš, že se bude tvůj zvuk dále vyvíjet?

Ano, myslím, že jsme s Alexem Celerem kolem roku 2008/2009 dělali hudbu, které se v dnešní době říká techhouse. Zároveň v té době nebylo příliš lidí, kteří dělali něco podobného a minimal byl stále hlavní zvukem a domnívám se, že jsme byli součástí té změny. Je sranda slyšet, že má hudba je temnější. Já myslím, že je možná více deep a je těžké definovat house music, protože to každý popisuje jinými slovy a zřídka kdy se lidé shodnou. Stále se učím ve studiu a hlavní věcí při tvorbě hudby jsou pocity, nálada a vibrace. Nemám ráda používání "hitovek", raději volím při výběru tracků klidnější melodie, které ovšem vyvolají podobné pocity dobré nálady. I když jsem si vědoma, že má hudba je "deepovější", myslím si, že se toto pravidlo snažím uplatňovat i při produkci svých tracků. Myslím si, že čím více budu ve studiu a čím více se budu učit svému řemeslu, tím lépe budu moci vyjádřit, co je ve mně.

Máš nějakého oblíbeného producenta, který je pro tebe vždy 100% zárukou skvělé produkce?

Je jich hodně, ale pro mě to jsou Soul Capsule, Thomas Melchior, Baby Ford, Ion Ludwig nebo Ricardo Villalobos – tito kluci dělají stále skvělé tracky.

A co nějaký vysněný remixér, od kterého by sis opravdu ráda nechala přepracovat nějaký svůj track?

Moc bych si přála od některého výše zmíněného, ale můj hlavní hrdina, kterého jsem vlastně ani nezmínila, by byl Mr G.

Které vystoupení sis nejvíce užila?

Byla dvě a konala se nedávno – hraní b2b s Maayan Nidam v Peru a hraní na hotelovém patře pro Music@LL v Lisabonu v Portugalsku. První NEJ, protože velmi respektuji Maayana a promotéry party, kde jsme hráli. Ta atmosféra, kterou party people v Peru pokaždé vytvoří, je prostě fenomenální. A to druhé hotelové NEJ prostě proto, že to bylo skvěle připravené. Představ si 5hvězdičkový hotel s překrásným designem, kde bylo zhruba 400–500 lidi, kteří moc chtěli a taky že pořádně pařili. Když jsem se dostala za mix, pozitivní atmosféra byla tak nakažlivá, že jsem se s ní nechala unést. Mám z toho překrásné vzpomínky, fakt jsem si mejdan moc užila.

A taková obligátní otázka na konec. Byla jsi někdy v ČR, případně víš něco o naší zemi?

Nikdy jsem v Česku nebyla, ale vím, že Martina Navrátilová je Češka a já ji mám fakt moc ráda. Vlastně celá naše rodina je velký fanda do tenisu, hodně jsme ji sledovali v televizi. Když jsme byli malí, náš táta mě a mého bráchu přihlásil do tenisu, aby nemusel hrát pořád sám. Brácha to dotáhl až na mistra Anglie do 16 let a dneska je skvělý trenér a provozuje tenisovou školu v Londýně.

PARTYINFO

Coonk

23.05.2014 Perpetuum, Brno
DJs: Anthea, Deivis, Pete White, Shala
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně